Znajdź nas na

FAKTY

Prezydent Jarosław Górczyński dostał nagrodę! Jakie korzyści przyniesie ona mieszkańcom Ostrowca Św.?

Jakie realne korzyści mieszkańcom Ostrowca Św. przyniesie nagroda, jaką w minioną środę (12 maja) otrzymał Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. w organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną i miasto Gdynia Ranking „Pereł Samorządu” edycja 2021? Czy poprawi się stan dróg gminnych? Młodzi ludzie przestaną opuszczać Ostrowiec Św. w poszukiwaniu dobrze płatnej pracy? A może przyciągnie to inwestorów, zatrudniających powyżej 100 osób? – Ostrowiec Św. zajmuje jedne z ostatnich miejsc w wielu rankingach według wiarygodnego i profesjonalnego ogólnopolskiego pisma samorządu terytorialnego „Wspólnota”.W takiej sytuacji przyznanie wyróżnienia w Gazecie Prawnej kłóci się z rzeczywistością – komentuje Zbigniew Duda, przewodniczący Klubu Prawa i Sprawiedliwości w powiecie ostrowieckim i przypomina, że za kilka dni sprawa Jarosława Górczyńskiego powróci na wokandę, tym razem w Sądzie Okręgowym w Kielcach.

Zdjęcie ilustracyjne: Rynek w Ostrowcu Św. fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Szanowni państwo, mam dla państwa bardzo, bardzo ciekawą i ważną informację. Otóż Dziennik Gazeta Prawna jest organizatorem konkursu od pięciu lat, rankingu „Perły Samorządu”,  w którym honoruje się najlepsze gminy oraz włodarzy miast. Tam są wyróżnione kategorie, a więc są miasta w kategorii do 100 tysięcy i miasta powyżej 100, a także gminy wiejskie. I muszę państwu powiedzieć, że jest to wyjątkowy ranking, ponieważ udział w tym rankingu jest całkowicie bezpłatny. Nad przebiegiem wyboru czuwa kapituła  rankingu złożona z ekspertów do spraw samorządu terytorialnego, ze świata nauki, biznesu, dziennikarzy Dziennika Gazety Prawnej, którzy są jak wspomniałam organizatorami tego rankingu oraz miasto Gdynia, które też jest współorganizatorem. Jeszcze tutaj powinnam dodać, że ta kapituła dokonując wyboru kieruje się przede wszystkim zasadą bezstronności, apolityczności oraz zapewnia równe szanse wszystkim uczestnikom tego rankingu. Partnerem merytorycznym tego konkursu jest globalna organizacja skupiająca firmy doradcze i projektowe – PWC i  jak piszą o sobie przedstawiciele firmy: są siecią działającą 150 krajach, zatrudniają ponad 280 000 osób i dostarczają klientom najwyższej jakości usługi w zakresie doradztwa biznesowego, technologicznego, podatkowo prawnego oraz audytu. I teraz tak, w kategorii samorząd, gmina Ostrowiec Św. w kategorii miast do 100 000, zajęła zaszczytne wyróżnienie, znajdując się w gronie 10 najlepszych miast w Polsce. Pragnę tu dodać, że do rankingu przystąpiło ponad 1000 miast i gmin, a więc widać, jak olbrzymia skala i zainteresowanie rankingiem. Tym więc ważniejsza sprawa, jeśli chodzi o wyróżnienie w takim rankingu. Natomiast w kategorii najlepszych włodarzy miast w gminach i miastach do 100 000 pierwsze miejsce zajął Jarosław Górczyński, prezydent miasta Ostrowca Św., drugie Krzysztof Kosiński z miasta Ciechanów, trzecie – Tomasz Andrukiewicz z Ełku – mówiła podczas sesji Rady Miasta Ostrowca Św., jaka odbyła się w piątek, 14 maja, Irena Renduda-Dudek, przewodnicząca Rady Miasta Ostrowca Św.  

Zdalna sesja Rady Miasta Ostrowca Św. z 14 maja 2021 roku Źródło: Youtube Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

Dodała, że w rankingu miast powyżej 100 000 Jarosław Górczyński,  znalazł się wśród m.in.  Wojciecha Szczurka z Gdyni, który wspólnie z  Jackiem Jaśkowiakiem, prezydentem Poznania, zajęli pierwsze miejsce, a także zajmującą drugie miejsce – Aleksandrą Dulkiewicz, prezydentem Gdańska i  plasując się na trzecim miejscu Hanną Zdanowską, prezydentem Łodzi. 

Warto dodać, że w konkursie Perły Samorządu 2020 w miastach powyżej 100 000 pojawiły się te same nazwiska tylko w nieco innej konfiguracji I tak zwyciężył Wojciech Szczurek, Hanna Zdanowska zajęła 2 miejsce, a Aleksandra Dulkiewicz –  trzecie. W miastach do 100 000 mieszkańców zwyciężył Tomasz Andrukiewicz z Ełku, Beata Klimek z Ostrowa Wielkopolskiego zajęła 2 miejsce, a  Krzysztof Kosiński z Ciechanowa miejsce trzecie.  

–  Jest to niesamowite wyróżnienie dla włodarza miasta, dla nas, jako rady miasta, która oczywiście współpracuje we wszystkich działaniach z prezydentem miasta, dla pracowników gminy, dla pracowników spółek, bo to jest jak gdyby mówiąc szczerze i patrząc na to szerzej, jest to wyróżnienie dla wielu, wielu osób. Bo przecież sam prezydent nie byłby w stanie tak wiele osiągnąć, a więc niesamowite brawa, niesamowite podziękowania panie prezydencie dla pana i cieszymy się bardzo, że jesteśmy tak wyróżnieni w gronie i przez kapitułę właśnie apolityczną, bez  jakiegokolwiek wkładu finansowego, ci którzy nas nie znają, a ocenili pracę prezydenta, pracę gminy po wynikach, po tym jak dokonaliśmy tej oceny przesyłając ankietę i tylko na tej podstawie zostaliśmy wyróżnieni – dodała Irena Renduda-Dudek. 

Źródło: Regulamin Konkursu Perły Samorządu 2020

Czy wypełniona przez urząd miasta ankieta,  a także ocena przez osoby, które jak powiedziała przewodnicząca rady tych, którzy  „nas nie znają”  jest obiektywnym i wystarczającym  czynnikiem do przyznania nagrody? 

Co ciekawe według regulaminu Rankingu Perły Samorządu 2020 roku w paragrafie 3 w punkcie 5 czytamy: „treść ankiet przesłanych przez zgłaszającego pozostaje poufna i nie może zostać udostępniona”.

Przypomnijmy, że według rankingu zamożności według pisma samorządu terytorialnego „Wspólnota” Ostrowiec Św. w 2019 roku zajął  247 miejsce, w 2018 – 263, co ciekawe w  2012 roku miasto zajmowało 228.  Zamożność per capita w 2019 roku wyniosła 2842,78 zł. Dla porównania Starachowice zajęły 203 pozycję – zamożność per capita wyniosła 3016,06 zł, Stalowa Wola – 31 miejsce  z dochodem per capita – 3891, 96 zł.  Jeśli chodzi o ranking miejsce sprzyjające edukacji, gmina Ostrowiec Św. znajdowała się na 1451 pozycji na 2473 miejsca. 

12 maja na swoim profilu na FB Jarosław Górczyński napisał natomiast:

– Serdecznie dziękuję Kapitule Konkursowej Kongresu Perły Samorządu organizowanego pod merytorycznym przewodnictwem Dziennika Gazeta Prawna. Pierwsze miejsce w kategorii włodarz oraz wyróżnienie w kategorii samorząd postrzegam jako potwierdzenie sensu tego, jak pracujemy w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dzięki takim wyróżnieniom mam pewność, że droga przemian gospodarczych i społecznych jaką przyjęliśmy jest właściwa i dobra dla mieszkańców, których reprezentuję. To dla mnie również zaszczyt znaleźć się w tak zacnym gronie koleżanek i kolegów, którzy przede mną odbierali tę nagrodę. Chciałbym zarazem dedykować sukces moim współpracownikom oraz wszystkim mieszkańcom miasta, którzy postrzegają Ostrowiec Świętokrzyski tak jak na to zasługuje, będąc drugim pod względem wielkości miastem województwa Świętokrzyskiego oraz liderem jego północnej części [pisownia oryginalna]

Źródło: FB Jarosław Górczyński

– Sytuacja Ostrowca Świętokrzyskiego pod rządami Jarosława Górczyńskiego jest bardzo niepokojąca z jednej strony mamy stagnację, marazm i powolne „zwijanie” miasta, a z drugiej strony nachalną propagandę w  naszej cotygodniowej prasie, a teraz nawet i w innym medium. Ostrowiec Św. zajmuje jedne z ostatnich miejsc w wielu rankingach według wiarygodnej i profesjonalnej ogólnopolskiej gazety samorządowej „Wspólnota”. W takiej sytuacji przyznanie wyróżnienia w Gazecie Prawnej kłóci się z rzeczywistością. Pikanterii temu wyróżnieniu dodaje fakt, że na dniach będzie kolejna sprawa sądowa przeciwko prezydentowi – sytuację komentuje Zbigniew Duda, przewodniczący Klubu Prawa i Sprawiedliwości w powiecie ostrowieckim. 

Wątpliwości co do wyróżnienia ma także Dariusz Kaszuba, przewodniczący miejskiego Klubu Radnych PiS. 

–  Podczas sesji po raz pierwszy usłyszeliśmy o nagrodzie przyznawanej w Gdyni. Nie znane są mi zupełnie kryteria, którymi się posłużono i kto się posłużył, aby taką nagrodę przyznać. Ostrowiec Św. uzyskał jako miasto wyróżnienie, pan prezydent pierwsze miejsce, jako włodarz miasta do 100 000.  Jedne rankingi i nagrody są przyznawane, a o innych się nie wspomina. Rankingi  samorządowe, które są bardzo miarodajne i opiniotwórcze plasują niestety gminę Ostrowiec Św. kilka miejsc od końca.  Nie wiadomo tak naprawdę komu wierzyć. I chyba tutaj trzeba by się posłużyć takim probierzem wiarygodności rankingów i ich zasięgiem. Bo jeżeli na piątkowej sesji podkreślane było, że nagroda została przyznana bezpłatnie i przez niezależną kapitułę nie było słowa na temat tejże kapituły.  Gdybyśmy wszyscy usłyszeli szczegóły na temat tej kapituły moglibyśmy ocenić czy ta kapituła jest czy nie jest wiarygodna – mówi Dariusz Kaszuba.

Radny podkreśla także, że gdyby ta nagroda przełożyła się realnie na dobrobyt życia mieszkańców naszego miasta, to wszyscy powinni być zadowoleni. 

– Czy tak na pewno będzie?  Nie mamy żadnej pewności. Tak naprawdę to chyba każdy mieszkaniec były szczęśliwy, gdyby wzrósł jego dochód miesięczny. niż,  że przybyła kolejna nagroda. Mieszkańcy nie potrzebują nagród i wyróżnień tylko poprawy bytu i wzrostu dochodów per capita – podsumowuje Dariusz Kaszuba.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this