Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Proboszcz z Ostrowca Św. skazany na trzy lata pozbawienia wolności i z zakazem zbliżania się do pokrzywdzonego! Wyrok jest nieprawomocny!

Wczoraj (16 marca) w Sądzie Rejonowym w Tarnobrzegu zapadł wyrok w sprawie księdza Józefa G., byłego proboszcza jednej z ostrowieckich parafii.59-latkowi zarzucano dopuszczenie się w okresie od bliżej nieustalonego dnia końca 2005 r. do 30 czerwca 2006 r. w Tarnobrzegu innych czynności seksualnych wobec małoletniego poniżej piętnastego roku życia, a także wywieranie wpływu na świadka w okresie od 24 czerwca 2019 r. do 8 lipca 2019 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim, w celu powstrzymania świadka od złożenia zgodnych z prawdą zeznań. Duchowny skazany został na trzy lata pozbawienia wolności. Wyrok jest nieprawomocny.

zdjęcie ilustracyjne

 Ta sprawa wstrząsnęła mieszkańcami Ostrowca Św., a przede wszystkim wiernymi z parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Ostrowcu Św., gdzie jeszcze do niedawna ksiądz Józef G. był proboszczem. We wrześniu 2020 roku kapłanowi przedstawiono zarzut dopuszczenia się wobec małoletniego, poniżej 15 roku życia innej czynności seksualnej, a także bezprawnego wpływania na pokrzywdzonego, celem wywarcia na nim określonego wpływu, zmierzającego do złożenia korzystnych dla podejrzanego zeznań. 

17 września 2020 Sąd Rejonowy w Tarnobrzegu na wniosek tutejszej prokuratury zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. 

18 września Kuria Diecezjalna w Sandomierzu wydała oświadczenie, w którym przepraszała za zło pedofilii Pokrzywdzonych i wspólnotę Kościoła.

– (…) jesteśmy blisko duszpasterzy i wiernych parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu, gdzie miało dojść do przestępstwa w latach 2005 – 2006 i parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie pracował ww. duchowny – czytamy w oświadczeniu.

Kuria zapewniła także o współpracy ze Stolicą Apostolską i Prokuraturą, dodając, że wyraża  nadzieję, że prowadzone postępowanie kanoniczne i świeckie doprowadzi do pełnego wyjaśnienia tej sprawy. 

Sprawa duchownego trafiła do Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu. Jak poinformował nas Marek Nowak, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu odbyło się 5 rozpraw: 3 lutego,  24 lutego, 3 marca, 10 marca, 16 marca. Proces odbywał się z wyłączeniem jawności.  Prokurator wnioskował m.in. o przesłuchanie w charakterze świadków 22 osób.

To właśnie na tym ostatnim posiedzeniu zapadł wyrok. 

– Józef G. został skazany za popełnienie zarzucanych mu aktem oskarżenia  przestępstw na łączną karę 3 lat pozbawienia wolności. Oprócz tego orzeczono wobec oskarżonego środek karny w postaci zakazu kontaktowania się z pokrzywdzonym we wszystkich formach, połączony  z ośmioletnim  zakazem zbliżania się na odległość nie mniejszą niż 100 metrów. Orzeczono także zakaz  prowadzenia przez oskarżonego działalności związanej z wychowaniem i edukacją małoletnich lub opieką nad nimi na okres 8 lat. Orzeczona od oskarżonego na rzecz pokrzywdzonego  nawiązkę w kwocie 20 tysięcy zł – tłumaczy Marek Nowak. 

Na poczet kary zaliczono oskarżonemu także areszt tymczasowy. Wyrok jest nieprawomocny.  

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

W Ostrowcu Św. zatrzymano mężczyznę podejrzanego o przestępstwo na tle seksualnym!

FAKTY

Gmina Bałtów: W pożarze stracili dach nad głową! Pomoc zaoferowali wójt i mieszkańcy!

FAKTY

Ostrowiec Św.: Dozór i poręczenie majątkowe dla mężczyzny podejrzanego o przestępstwo na tle seksualnym!

FAKTY

Ciężki sprzęt kontra budząca się do życia przyroda Łąk Denkowskich! Prace na łączniku Furmańskiej z Chrzanowskiego „idą pełną parą”!

FAKTY

ReklamaConnect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this