Znajdź nas na

FAKTY

Proboszcz z Ostrowca Św. skazany na trzy lata pozbawienia wolności i z zakazem zbliżania się do pokrzywdzonego! Wyrok jest nieprawomocny!

Wczoraj (16 marca) w Sądzie Rejonowym w Tarnobrzegu zapadł wyrok w sprawie księdza Józefa G., byłego proboszcza jednej z ostrowieckich parafii.59-latkowi zarzucano dopuszczenie się w okresie od bliżej nieustalonego dnia końca 2005 r. do 30 czerwca 2006 r. w Tarnobrzegu innych czynności seksualnych wobec małoletniego poniżej piętnastego roku życia, a także wywieranie wpływu na świadka w okresie od 24 czerwca 2019 r. do 8 lipca 2019 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim, w celu powstrzymania świadka od złożenia zgodnych z prawdą zeznań. Duchowny skazany został na trzy lata pozbawienia wolności. Wyrok jest nieprawomocny.

zdjęcie ilustracyjne

 Ta sprawa wstrząsnęła mieszkańcami Ostrowca Św., a przede wszystkim wiernymi z parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Ostrowcu Św., gdzie jeszcze do niedawna ksiądz Józef G. był proboszczem. We wrześniu 2020 roku kapłanowi przedstawiono zarzut dopuszczenia się wobec małoletniego, poniżej 15 roku życia innej czynności seksualnej, a także bezprawnego wpływania na pokrzywdzonego, celem wywarcia na nim określonego wpływu, zmierzającego do złożenia korzystnych dla podejrzanego zeznań. 

17 września 2020 Sąd Rejonowy w Tarnobrzegu na wniosek tutejszej prokuratury zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. 

18 września Kuria Diecezjalna w Sandomierzu wydała oświadczenie, w którym przepraszała za zło pedofilii Pokrzywdzonych i wspólnotę Kościoła.

– (…) jesteśmy blisko duszpasterzy i wiernych parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu, gdzie miało dojść do przestępstwa w latach 2005 – 2006 i parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie pracował ww. duchowny – czytamy w oświadczeniu.

Kuria zapewniła także o współpracy ze Stolicą Apostolską i Prokuraturą, dodając, że wyraża  nadzieję, że prowadzone postępowanie kanoniczne i świeckie doprowadzi do pełnego wyjaśnienia tej sprawy. 

Sprawa duchownego trafiła do Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu. Jak poinformował nas Marek Nowak, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu odbyło się 5 rozpraw: 3 lutego,  24 lutego, 3 marca, 10 marca, 16 marca. Proces odbywał się z wyłączeniem jawności.  Prokurator wnioskował m.in. o przesłuchanie w charakterze świadków 22 osób.

To właśnie na tym ostatnim posiedzeniu zapadł wyrok. 

– Józef G. został skazany za popełnienie zarzucanych mu aktem oskarżenia  przestępstw na łączną karę 3 lat pozbawienia wolności. Oprócz tego orzeczono wobec oskarżonego środek karny w postaci zakazu kontaktowania się z pokrzywdzonym we wszystkich formach, połączony  z ośmioletnim  zakazem zbliżania się na odległość nie mniejszą niż 100 metrów. Orzeczono także zakaz  prowadzenia przez oskarżonego działalności związanej z wychowaniem i edukacją małoletnich lub opieką nad nimi na okres 8 lat. Orzeczona od oskarżonego na rzecz pokrzywdzonego  nawiązkę w kwocie 20 tysięcy zł – tłumaczy Marek Nowak. 

Na poczet kary zaliczono oskarżonemu także areszt tymczasowy. Wyrok jest nieprawomocny.  

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this