Znajdź nas na

FAKTY

Proboszcz z Ostrowca Św. skazany prawomocnym wyrokiem! Kuria wydaje oświadczenie!

– (…) wyrażamy głęboki smutek z powodu czynów popełnionych przez ks. Józefa G., za które przepraszamy. Podtrzymujemy zarazem wolę otoczenia opieką osoby, która została przez niego pokrzywdzona. W tej sprawie prowadzone jest jednocześnie postępowanie kanoniczne, przy czym wspomniany wyrok będzie miał znaczenie dla dalszych czynności procesowych – brzmi oficjalny komunikat Kurii Diecezjalnej w sandomierzu w sprawie księdza Józefa G. byłego proboszcza jednej z ostrowieckich parafii. Dziś (wtorek, 28 września) Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji. Kapłan oskarżony był m.in. o molestowanie seksualne nieletniego ministranta.

zdjęcie ilustracyjne

Ta sprawa wstrząsnęła mieszkańcami Ostrowca Św., a przede wszystkim wiernymi z jednej z ostrowieckich  parafii, gdzie jeszcze do niedawna ksiądz Józef G. był proboszczem. We wrześniu 2020 roku kapłanowi przedstawiono zarzut dopuszczenia się wobec małoletniego, poniżej 15 roku życia innej czynności seksualnej, a także bezprawnego wpływania na pokrzywdzonego, celem wywarcia na nim określonego wpływu, zmierzającego do złożenia korzystnych dla podejrzanego zeznań. 

17 września 2020 Sąd Rejonowy w Tarnobrzegu na wniosek tutejszej prokuratury zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. 

18 września Kuria Diecezjalna w Sandomierzu wydała oświadczenie, w którym przeprosiła za zło pedofilii pokrzywdzonych i wspólnotę Kościoła.

– (…) jesteśmy blisko duszpasterzy i wiernych parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu, gdzie miało dojść do przestępstwa w latach 2005 – 2006 i parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie pracował ww. duchowny – czytamy w oświadczeniu.

Kuria zapewniła także o współpracy ze Stolicą Apostolską i Prokuraturą, dodając, że wyraża  nadzieję, że prowadzone postępowanie kanoniczne i świeckie doprowadzi do pełnego wyjaśnienia tej sprawy. 

Sprawa duchownego trafiła do Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu. Jak poinformował nas Marek Nowak, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu odbyło się 5 rozpraw: 3 lutego,  24 lutego, 3 marca, 10 marca, 16 marca. Proces odbywał się z wyłączeniem jawności.  Prokurator wnioskował m.in. o przesłuchanie w charakterze świadków 22 osób. To właśnie na  ostatnim posiedzeniu zapadł wyrok skazujący. 

Ksiądz Józef G. został skazany za popełnienie zarzucanych mu aktem oskarżenia  przestępstw na łączną karę 3 lat pozbawienia wolności. Oprócz tego orzeczono wobec oskarżonego środek karny w postaci zakazu kontaktowania się z pokrzywdzonym we wszystkich formach, połączony  z ośmioletnim  zakazem zbliżania się na odległość nie mniejszą niż 100 metrów. Orzeczono także zakaz  prowadzenia przez oskarżonego działalności związanej z wychowaniem i edukacją małoletnich lub opieką nad nimi na okres 8 lat. Wyrok nie był jednak prawomocny. Oskarżony złożył apelację. Dziś (wtorek, 28 września) Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu  utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji. 

– Wyrok sądu pierwszej instancji, co do zasadniczych rozstrzygnięć, czyli opis czynu, kwalifikacja prawna, kara – został utrzymany w mocy. Natomiast są tam pewne zmiany, natury bardziej redakcyjnej, technicznej, niż merytorycznej. Zmieniły się podstawy prawne, dotyczące wymierzonych środków karnych – wyjaśnia Marek Nowak. 

Dodaje, że Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu podzielił generalnie ustalenia faktyczne i ocenę prawną dokonaną przez Sąd Rejonowy w Tarnobrzegu co do motywów. 

– Czyli stwierdził,  że wykazano, udowodniono, że oskarżony dopuścił się zarzucanych mu czynów, a kara wymierzona mu przez sąd  w pierwszej  instancji  została prawidłowo określona – tłumaczy Marek Nowak.

Swoje oświadczenie wydała też Kuria Diecezjalna w Sandomierzu. Czytamy w nim: 

 – W związku z prawomocnym wyrokiem wydanym dzisiaj przez Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu w następstwie zawiadomienia złożonego przez Kurię Diecezjalną w Sandomierzu do Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu, wyrażamy głęboki smutek z powodu czynów popełnionych przez ks. Józefa G., za które przepraszamy. Podtrzymujemy zarazem wolę otoczenia opieką osoby, która została przez niego pokrzywdzona. W tej sprawie prowadzone jest jednocześnie postępowanie kanoniczne, przy czym wspomniany wyrok będzie miał znaczenie dla dalszych czynności procesowych”. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this