Znajdź nas na

FAKTY

Program lekowy będzie nadal funkcjonował w gminie Ćmielów!

Cieszący się olbrzymim zainteresowaniem wśród mieszkańców gminy Ćmielów, program lekowy będzie kontynuowany. To program nakierowany na wszystkich mieszkańców gminy bez względu na grupę wiekową, a także olbrzymia pomoc dla wielu rodzin.

Joanna Borkowska, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Ćmielowie fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

To już piąta edycja programu lekowego, który realizowany jest w gminie Ćmielów. 

– Wszystko rozpoczęło się w 2019 roku. Była to taka krótka edycja, trwająca od października do 5 grudnia 2019 roku. Pomysłodawcą tego programu jest pani burmistrz Joanna Suska. Z roku na rok program cieszy się coraz większą popularnością, chociażby ze względu na potężne wydatki lekowe mieszkańców gminy Ćmielów – wyjaśnia Joanna Borkowska, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Ćmielowie.   

W 2021 roku na program lekowy wydatkowane było 18 000 zł, w roku 2022 była to kwota powyżej 26 000 zł. Tendencja jest zatem wzrostowa.

– W 2022 roku z tej formy wsparcia skorzystały 64 rodziny. Jest to około 115/120 osób z terenu gminy Ćmielów. Jedynym głównym kryterium programu osłonowego poza niepełnosprawnością i chorobami związanymi nie tylko z wiekiem, ale również z gorszą kondycją zdrowotną jest kryterium dochodowe. Kryterium dochodowe dla osób samotnie gospodarujących to 300 proc., a więc 2328 zł,  natomiast dla osoby w rodzinie jest to 1800 zł. Z uwagi na to podwyższone kryterium  mamy możliwość dotarcia do większej grupy mieszkańców – wyjaśnia Joanna Borkowska.

Zapewnia, że zainteresowanie jest bardzo duże. Ostatni wniosek był złożony 5 grudnia 2022 roku i od tego momentu mieszkańcy pytają o kolejną edycję programu lekowego. Przypomina, że aby otrzymać wzrost kosztów za leki należy udać się do Ośrodka Pomocy Społecznej w Ćmielowie, wypełnić wniosek, który jest zgodny z załącznikiem do uchwały. 

– Należy mieć zaświadczenie dokumentujące chorobę lub orzeczenie o niepełnosprawności, zaświadczenie o dochodach, ewentualnie decyzję o przyznaniu emerytury lub renty. Dochody dotyczą miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku, plus faktury za lekarstwa, faktury za leki recepturowe z ostatnich trzech miesięcy, potwierdzone przez farmaceutę, bądź wystawione na podstawie recept. Czasami „wypływają” inne sytuacje,  które już na miejscu w ośrodku uzupełniamy – podsumowuje Joanna Borkowska.  

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa dodaje, że cieszy się, że program lekowy cieszy się popularnością wśród mieszkańców gminy Ćmielów. 

– To program nakierowany na wszystkich mieszkańców bez względu na grupę wiekową. Patrząc na to, że potrzebujących pomocy mieszkańców przybywa, co roku zwiększamy ilość środków przeznaczonych na realizację programu lekowego. Ostatnio gmina Sienno wzięła z nas przykład  i taki program wdrożyła. Zawsze w swoich działaniach kieruję się merytoryką i dobrem mieszkańców,  a nie polityką  – podkreśla burmistrz.    

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this