Znajdź nas na

FAKTY

Łopaty i koparki poszły w ruch! Rozpoczęły się prace przy rozbudowie drogi wojewódzkiej nr 754 w Ostrowcu Świętokrzyskim!

– Codziennie z okna obserwuję postęp prac. Jest utrudnienie w ruchu, ale wszystko się da przeżyć – mówi pan Andrzej, który mieszka w bloku przy remontowanej ulicy Mieczysława Radwana. Symboliczne rozpoczęcie prac drogowych miało miejsce wczoraj (środa, 1 lutego) i tak jak podkreślali Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego i Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – to jedna z największych inwestycji drogowych na terenie województwa świętokrzyskiego. Zadanie współfinansowane jest z Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 754 w Ostrowcu Świętokrzyskim wraz z budową mostu na rzece Kamiennej obejmuje przebudowę 1,912 km długości drogi i ma zostać ukończona do końca września 2024 roku. Koszt inwestycji to blisko 140 milionów złotych. Wczoraj (środa, 1 lutego) miało miejsce symboliczne wbicie pierwszej łopaty, które zainaugurowało prace drogowe. 

Z remontu drogi zadowolony jest pan Andrzej, mieszkaniec jednego z bloków przy ulicy Mieczysława Radwana. Cieszy się, że nareszcie powstanie parking, a z jezdni znikną koleiny i dziury. 

– Ten remont bardzo mi się podoba. Bynajmniej samochody nie będą dojeżdżać do bazaru, tylko będzie dodatkowy parking. Dotychczas był bowiem  problem z miejscami parkingowymi. Auta stawiane były wokół ronda – wyjaśnia pan Andrzej.

Dodaje, że w blokach przy Mieczysława Radwana mieszka od lat 80-tych. Od tego czasu nie pamięta żadnego większego remontu tej ulicy. Droga była doraźnie naprawiana, ale wciąż tworzyły się koleiny.

Rozpoczęły się prace drogowe na ulicy Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Codziennie z okna obserwuję postęp prac. Jest utrudnienie w ruchu, ale wszystko się da przeżyć – podsumowuje ostrowczanin.

Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego przypomina, że droga do realizacji tej inwestycji nie była prosta.  

– To zadanie zostało wpisane do budżetu województwa świętokrzyskiego już w 2014 roku, jednak ówczesny Zarząd nie zabezpieczył środków na realizację tego zadania. Dopiero obecny Zarząd Województwa Świętokrzyskiego na czele z panem marszałkiem Andrzejem Bętkowskim, znalazł źródła finansowania tego zadania m.in w „Polskim Ładzie” i w listopadzie 2021 roku, ta kwota została wpisana do budżetu województwa świętokrzyskiego. Został ogłoszony przetarg, niestety już w lutym 2022 roku w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę ceny tak poszybowały w górę, że środki, które zostały zabezpieczone w budżecie nie wystarczyły do rozstrzygnięcia tego przetargu. Pojawił się dylemat, skąd wziąć kolejne, prawie 50 milionów złotych na realizację tego zadania. Na szczęście, dzięki zrozumieniu potrzeb mieszkańców Ostrowca Św.  zarówno przez marszałka Andrzeja Bętkowskiego, jak i radnych Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, podczas sesji te środki zostały zwiększone do 137 mln zł. Zostały one wyasygnowane z własnych środków urzędu marszałkowskiego. Przetarg został rozstrzygnięty. W związku z tym na terenie województwa świętokrzyskiego będzie realizowana jedna  z największych inwestycji drogowych, realizowanych przez urząd marszałkowski tej kadencji. Cieszę się, że tę inwestycję realizowała będzie firma Mota-Engil Central Europe. To firma, która cieszy się bardzo dobrą opinią na rynku, jak i wśród kontrahentów. Współpraca z tą firmą odbywa się wzorowo, natychmiast reaguje na wszystkie uwagi, zarówno ze strony inwestora, jak i ze strony mieszkańców – mówiła Magdalena Zieleń. Podkreślając , że przy tak dużej inwestycji utrudnienia dla mieszkańców i kierowców będą miały miejsce. Zapewniła, że gdyby nie dobra współpraca, determinacja i chęć dążenia do celu przez wielu ludzi, ta inwestycja nie doszłaby do skutku. Podziękowała marszałkowski Andrzejowi Bętkowskiemu, parlamentarzystom: posłowi Krzysztofowi Lipcowi,  posłowi Andrzejowi Kryjowi i senatorowi Jarosławowi Rusieckiemu, radnemu powiatowemu Zbigniewowi Dudzie oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że ta inwestycja może być realizowana na terenie Ostrowca Św. 

Od lewej: Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, Dariusz Kaszuba, radny miejski z klubu PiS, Zbigniew Duda, radny powiatowy z Klubu PiS, Andrzej Kryj, poseł na Sejm RP i Krzysztof Lipiec, Poseł na Sejm RP. Przy mikrofonie Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Rozpoczęły się prace drogowe na ulicy Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Mam nadzieję, że efekt tej inwestycji przerośnie wszelkie nasze oczekiwania – podsumowała Magdalena Zieleń.  

– Dofinansowanie inwestycji kwotą 50 milionów złotych z budżetu województwa, jak i prawie 87 milionów złotych pozyskanych z Funduszu Polski Ład Programu Inwestycji Strategicznych sprawiły, że jedna z największych inwestycji, jaką będzie realizowała nasza jednostka, Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich, tym mieszkańcom Ostrowca Świętokrzyskiego, którzy korzystają z rozwiązań komunikacyjnych w ciągu drogi wojewódzkiej 754, ułatwi w niedługim czasie podróżowanie i po prostu życie – mówił Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.  Zaznaczył, że wykonane prace znacząco poprawią infrastrukturę techniczną, również tą podziemną, ponieważ powstanie bardzo wiele nowych instalacji, wiele też zostanie gruntownie zmodernizowanych. 

– A już nowy most na Kamiennej, jestem o tym głęboko przekonany, będzie ozdobą centrum Ostrowca Świętokrzyskiego – zapewnił marszałek.

Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP podkreślał, że rozpoczęcie tej inwestycji, to ważny moment dla Ostrowca Świętokrzyskiego i powiatu ostrowieckiego.  Zaznaczył, że dzięki decyzji premiera Mateusza Morawieckiego do budżetu województwa świętokrzyskiego trafiły olbrzymie środki w ramach funduszu Polski Ład. 

Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Początkowo ta kwota miała być niższa, mówiło się, że będą to środki rzędu 60 mln zł i wówczas z panem posłem Krzysztofem Lipcem, z panem senatorem Jarosławem Rusieckim bardzo mocno pracowaliśmy, aby ta kwota dotacji została zwiększona – wspominał Andrzej Kryj. Tłumaczył, że inwestycja będzie budziła emocje, jest jednak przekonany, że prędko będzie można cieszyć się z nowej, wyremontowanej i bezpiecznej drogi i mostu.

– Tam, gdzie jest dobra współpraca samorządowców, przedstawicieli polskiego parlamentu, przedstawicieli polskiego rządu to przynosi ta współpraca tak dobre efekty. Ale nie byłoby takich efektów, gdyby nie środowisko Prawa i Sprawiedliwości, środowisko ostrowieckie Prawa i Sprawiedliwości, czy środowisko PIS województwa świętokrzyskiego, bo to współpraca radnych i parlamentarzystów tego środowiska przynosi takie efekty, jak tu w Ostrowcu Świętokrzyskim – mówił poseł.  

Zbigniew Duda, radny powiatu ostrowieckiego wyjaśnia, że cieszy się, iż udało się przezwyciężyć wszystkie trudności, aby doprowadzić do realizacji tej inwestycji.   

Andrzej Kryj, poseł na Sejm RP fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Jesteśmy na jednej z głównych ulic Ostrowca Świętokrzyskiego. Bardzo się cieszymy, że doszło do tej inwestycji. Bardzo się cieszę, że my nie obiecujemy, że my jako Prawo i Sprawiedliwość wprowadzamy w życie to, o czym inni wcześniej mówili. Tak jak wcześniej wspomniała pani radna sejmiku Magdalena Zieleń, ta droga była planowana już w 2014 roku, ale z tych planów jak widać nic nie wyszło – mówił Zbigniew Duda. 

Dodał, że jego zdaniem ta inwestycja mogła być zrealizowana dwa lata wcześniej. 

– Prezydent Jarosław Górczyński zrobił bardzo wiele, żeby odwlekać tę inwestycję. Bardzo wiele, żeby ta inwestycja była robiona jak najpóźniej. Proponuję dopytać pana prezydenta, jak to chciał sprzedawać teren pod tą drogą Sejmikowi, jak nie chciał go przekazać. Ale to jest radosny dzień, cieszę się, że my, jako mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego będziemy mogli z tej drogi korzystać. Wiadomo, że jak coś się robi, są utrudnienia, ale lepiej, żeby były utrudnienia, a żeby była zrobiona droga, niż tych utrudnień nie było i tak jak w 2014 roku, za czasów PSL-u były tylko plany – podkreślał Zbigniew Duda.  

Zbigniew Duda, radny powiatowy z PiS
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jerzy Wrona, dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach poinformował, że zadanie podzielone zostało na mniejsze działania robocze, w taki sposób, aby wyłączać z ruchu na krótki okres małe odcinki ulic.  

– Po zrealizowaniu na tym odcinku tych robót, będą one przenoszone na kolejne działki robocze, tak żeby tam wyłączać z ruchu jak najmniejsze odcinku ulicy, drogi wojewódzkiej nr 754, natomiast, żeby już można było korzystać z tych odcinków, przebudowanych w pierwszej kolejności. Jeśli chodzi o most, czyli o to, co najbardziej chyba wszystkich interesuje, to decyzje o jego wyłączeniu z ruchu będą podjęte w takim momencie, żeby nie nastąpiło jakieś większe utrudnienie dla ruchu mieszkańców i nad tym jak to zrobić ciągle pracujemy – wyjaśnia Jerzy Wrona. 

Dariusz Kaszuba, radny miejski z Klubu PiS przypomniał o projekcie budowy mostu, który trzy lata temu podczas jednej z sesji Rady Miasta Ostrowca Św. zaproponowali radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Przypomniał, że projekt miał 80 proc. dofinansowanie ze strony rządu. 

Jerzy Wrona, dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Większością głosów radnych prezydenta Jarosława Górczyńskiego projekt został odrzucony w związku z czym budowa dodatkowego mostu na rzece Kamiennej. Niestety nie została wdrożona. Dzisiaj musimy się zmierzyć ze skutkami tej decyzji ponieważ utrudnienia będą odczuwalne przez wszystkich mieszkańców naszego miasta. Byłoby inaczej, gdyby ten most wówczas powstał – podsumował Dariusz Kaszuba.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this