Znajdź nas na

FAKTY

Prosta droga do szkoły! Trwa przebudowa ulicy Szkolnej w Janiku!

Prowadząca do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, remizy OSP, kościoła, a także parku – ulica Szkolna w Janiku, zmienia się na oczach mieszkańców. Dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, wynoszącemu 2 107 702 zł, a także środkom otrzymanym w 2020 roku w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych – 1 560 757 zł, gmina Kunów z własnego budżetu, nie wyda na nią nawet złotówki. Aktualnie podwykonawca, firma MAKO, kończy już kanalizację deszczową. Dzięki niej skończy się problem z podtopieniami, a uczniowie pobliskiej szkoły dotrą do niej „suchą stopą”, po nowo wybudowanym chodniku. Wkrótce na teren budowy wejdą „drogowcy”.

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie oraz Małgorzata Mazur kierownik Referatu Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej w Urzędzie Miasta w Kunowie podczas wizytacji na remontowanej ulicy Szkolnej w Janiku. 8 września 2021 rok fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Na tę inwestycję mieszkańcy Janika czekali od wielu lat. O tym, że od dawna marzyli o remoncie ulicy Szkolnej może świadczyć fakt, że w 2019 roku środki z funduszu sołeckiego w kwocie 40 000 zł, przeznaczyli na przygotowanie dokumentacji projektowej.

Podwykonawca, firma MAKO kończy już kanalizację deszczową, która w przypadku obfitych opadów deszczu,  przylegające do drogi posesje, uchroni przed zalaniem. 

– Prace związane z kanalizacją deszczową są już na ukończeniu. Kwestia paru dni i zakończymy ten etap. Pogoda nam niestety nie sprzyjała. Ulewy dały się  we znaki. Na szczęście mogliśmy powrócić na plac budowy i wykonujemy dalsze prace. Przed nami został już tylko montaż jednego dużego separatora i wykonanie kilku kratek ściekowych – tłumaczy Jarosław Batorski, kierownik robót firmy MAKO, podwykonawca zajmujący się kanalizacją deszczową. 

Trwa remont ulicy Szkolnej w Janiku. W przyszłym tygodniu zakończą się prace związane z kanalizację deszczową.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przyznaje, że gdy wchodził na plac budowy, nie było kanalizacji deszczowej, a woda odprowadzana była do rowów wzdłuż ulicy. Wkrótce w tym miejscu będzie ścieżka i chodnik. 

– Mieszkańcy tej części Janika  będą mieli odwodnioną ulicę, a woda nie będzie już stała w rowach – wyjaśnia Jarosław Batorski. 

Powstanie także chodnik, ścieżka rowerowa, zatoczki autobusowe i bezpieczne przejścia dla pieszych. 

– Zwłaszcza to przy szkole, które dzięki zgłoszeniu pani Jadwigi Banasik, pochodzącej z Kolonii Inwalidzkiej, radnej Rady Miejskiej w Kunowie, zakwalifikowało się do programu Bezpieczni na 5 Plus, co przysporzyło nam dodatkowych  punktów przy ocenie  wniosku  do Rządowego Programu Rozwoju Dróg – mówi Małgorzata Mazur, kierownik Referatu Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej w Urzędzie Miasta w Kunowie. 

Jarosław Batorski, kierownik robót firmy MAKO, podwykonawca zajmujący się kanalizacją deszczową
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Z postępu prac cieszy się Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie, który przyznaje, że ulicę Szkolną pamięta z dzieciństwa, kiedy zimą zasypana była śniegiem. Droga do szkoły nie była wówczas prosta i przyjemna. 

– Pochodzę z Janika, mieszkam tu od dawien dawna. Kiedyś w miejscu, gdzie dziś przebiega droga, znajdował się wąwóz. W zimie zasypany był śniegiem, co utrudniało dotarcie do szkoły. Później wykonano tu drogę, którą obecnie przebudowujemy. To miejsce wyjątkowe, centrum największego sołectwa w gminie Kunów, gdzie mieszka ok 1100 mieszkańców. Przy ulicy Szkolnej mamy kościół, Zespół Szkolno-Przedszkolny, remizę, park janicki z infrastrukturą,  a także  minisiłownię. Droga nie była w dobrym stanie, wymagała bieżących remontów. Myślę, że gdy zakończymy tę inwestycję, będzie służyć przez długie lata. Pozostaną nam już tylko kwestie estetyczne, jak koszenie poboczy – wyjaśnia Lech Łodej. 

Na ulicy Szkolnej w Janiku pojawi się ciąg pieszo-rowerowy, a także zatoczki autobusowe fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przyznaje, że z drogi bardzo chętnie korzystają rowerzyści, a o działki pod budowę domów pytają mieszkańcy innych miejscowości z powiatu ostrowieckiego. Burmistrz dodaje także, że już wkrótce wspólnie z powiatem rozpocznie remont ulicy Okrężne,  która  została zniszczona podczas budowy kanalizacji. Będzie odtworzona na całym odcinku. Niedawno gmina wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Ostrowcu Św. wyremontowała też ulicę Wiatraczną w Janiku. Gmina Kunów  zmienia  też plan zagospodarowania przestrzennego dla tej miejscowości, który gotowy powinien być już  pod koniec roku. 

Głównym wykonawcą inwestycji jest Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Ostrowca Świętokrzyskiego. Prace powinny zakończyć się pod koniec listopada. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this