Znajdź nas na

FAKTY

Pamiętamy o Westerplatczykach z Kielecczyzny!

W Kielcach odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów z Kielc, którzy we wrześniu 1939 r. bronili Westerplatte. Podczas obchodów zorganizowanych przez Społeczny Komitet „Pamiętamy o Westerplatczykach” Zarząd Województwa
Świętokrzyskiego reprezentowała wicemarszałek Renata Janik. W wydarzeniu uczestniczyli m. in. ksiądz biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk, wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej oraz młodzież.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Niemal połowa załogi Westerplatte wywodziła się z kieleckiego 4. Pułku Piechoty Legionów, a żołnierze pochodzili z kieleckich wiosek i miasteczek. W lutym 1939 roku Ministerstwo Spraw Wojskowych Departamentu Piechoty skierowało do dowódcy 2. Dywizji Piechoty Legionów Wojska Polskiego w Kielcach rozkaz w sprawie organizacji plutonu wartowniczego dla Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kielcach, której przewodniczył ksiądz biskup Marian Florczyk. Następnie uczestnicy przeszli na plac przed Wojewódzkim Domem Kultury, na murach którego zamontowana jest tablica Obrońcom Westerplatte, ufundowana przez Instytut Pamięci Narodowej w 2019 r. Odegrano hymn państwowy i odczytano apel pamięci, a zebrani wysłuchali prelekcji Jakuba Mularczyka z Referatu Edukacji Historycznej IPN pt. „Losy westerplatczyków z 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach”. Na koniec uroczystości zapalono znicze na grobach westerplatczyków na Cmentarzu Starym w Kielcach.

Wicemarszałek województwa Świętokrzyskiego Renata Janik podziękowała Społecznemu Komitetowi „Pamiętamy o Westerplatczykach”, który powstał z inicjatywy księdza biskupa Mariana Florczyka, za podjęte działania na rzecz upamiętnienia kieleckich westerplatczyków. Społeczny Komitet „Pamiętamy o Westerplatczykach” powstał z inicjatywy ks. bp. Mariana Florczyka. W skład Komitetu, oprócz marszałka województwa świętokrzyskiego, wojewody świętokrzyskiego i prezydenta Kielc, weszli przedstawiciele: Instytutu Pamięci Narodowej – Delegatury w Kielcach, Kurii Diecezjalnej w Kielcach, Wojewódzkiego Domu Kultury, Ochotniczych Hufców Pracy, 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty.

– Serdecznie gratuluję księdzu biskupowi pięknej inicjatywy powołania Społecznego Komitetu „Pamiętamy o Westerplatczykach” i dziękuję za zaproszenie do udziału nim Urzędu Marszałkowskiego. Cieszę się, że są podejmowane w naszym regionie takie inicjatywy, poprzez udział w których każdy może dać wyraz swojej pamięci o bohaterach Westerplatte – mówiła wicemarszałek Renata Janik.

Wicemarszałek podkreśliła, że dzisiejsze uroczystości są zwieńczeniem wielu inicjatyw w naszym regionie w hołdzie kieleckim westerplatczykom.

– Jedną z nich był prawie 600- kilometrowy rajd rowerowy na Westerplatte. To bardzo ważne inicjatywy, służące temu, by młode pokolenia, które są tu dziś z nami, interesowały się historią i nie zapominały o tym, co w naszym życiu najważniejsze, czyli miłości do Ojczyzny – dodała Renata Janik.

W ramach obchodów dziś o godz. 17.00 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach zaplanowano również wykład z cyklu „Historia dla każdego”, w którym historycy zaprezentują w przystępnej formie zagadnienia dotyczące dziejów Polski. Losy kieleckich westerplatczyków przybliży Jakub Mularczyk.

Inicjatywy upamiętniające westerplatczyków zostały wsparte finansowo przez samorząd województwa świętokrzyskiego.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this