Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Przed czym stara się zabezpieczyć Zarząd Powiatu?

Żonglowanie odpowiedzialnością, czy zabezpieczenie się na wypadek kolejnych programów naprawczych? Takie pytania nasuwają się, gdy uważnie prześledzi się uzasadnienie projektu jednej z uchwał, przygotowanej na dzisiejszą sesję Rady Powiatu Ostrowieckiego. Mowa o zatwierdzeniu zmian w statucie Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. Po zmianach to Rada Powiatu, a nie Zarząd zatwierdzać będzie bowiem program naprawczy. – Tak naprawdę Zarząd Powiatu zatwierdzi ten program naprawczy, a później da radnym, żeby podzielić się odpowiedzialnością – podsumowuje Zbigniew Duda, radny Rady Powiatu Ostrowieckiego i przewodniczący powiatowych struktur Klubu Prawa i Sprawiedliwości

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W uzasadnieniu projektu uchwały, pod którym podpisał się Mariusz Łata, naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych czytamy, że zmianie ulega organ podmiotu tworzącego, uprawniony do zatwierdzenia istotnych spraw ZOZ w Ostrowcu Św. Ustawodawca, jak i orzecznictwo nie określa w niniejszym zakresie, który organ powiatu winien zatwierdzać sprawozdanie finansowe oraz plan naprawczy. Ze względu na wagę spraw oraz trudną sytuację ZOZ w Ostrowcu Świętokrzyskim zasadnym jest, aby decyzje omawiane i podejmowane były w jak najszerszym gronie przedstawicieli Powiatu Ostrowieckiego.

W praktyce oznacza to, że radni rady powiatu zatwierdzać będą program naprawczy szpitala, a nie jak to było dotychczas – odpowiedzialny za jego przyjęcie będzie tylko Zarząd Powiatu.

Czy próba wprowadzenia zmian sugerować może, że przed szpitalem kolejne programy naprawcze? Czy Zarząd obawia się wziąć pełną odpowiedzialność za decyzje zatwierdzania bądź odrzucenia programu?

– To kolejny przykład tego, że pani starosta Marzena Dębniak nie radzi sobie z zarządzaniem powiatu i ucieka od podejmowania decyzji. Jedyne co pani starosta potrafi to narzekania na innych. To i tak Zarząd będzie najpierw dyskutował nad planem naprawczym i przedstawiał go na sesji. Tak naprawdę Zarząd Powiatu zatwierdzi ten program naprawczy, a później da radnym, żeby podzielić się odpowiedzialnością z radnymi, ale to nie radni są Zarządem. Odpowiedzialność za swoje czyny i decyzje powinien brać Zarząd. No niestety w przypadku pani starosty Dębniak mamy do czynienia z takim hipotetycznym tylko Zarządem. Bo tak naprawdę trudno powiedzieć, gdzie te decyzje zapadają. Czy one zapadają w starostwie powiatowym, czy w jakimś innym miejscu – pyta Zbigniew Duda.

Uważa, że we wprowadzanych zmianach chodzi tylko o to, aby radni byli odpowiedzialni za decyzje Zarządu.

– Rada Powiatu wybiera Zarząd i ufa tym ludziom, którzy są w zarządzie. Dlatego Zarząd powinien podejmować decyzje samodzielnie. Ma on dostęp na bieżąca do wszystkich dokumentów i materiałów, ma całe zaplecze Urzędnicze, które jest w starostwie powiatowym, radców prawnych. Od tego są Zarządem. Tu mamy do czynienia z sytuacją podobną do tej, jaką mamy w mieście prezydent chowa się za innych, tak samo, pani starosta próbuje schować się za radnych. Nie przeszkadza jej to już w robieniu czystek. Tutaj już nie pyta radnych o cokolwiek – dodaje Zbigniew Duda.

Podczas dzisiejszej sesji ma zostać przedstawiona także bieżąca sytuacja finansowa w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św.

3 komentarze

3 Comments

 1. Felice123

  18 grudnia, 2019 at 08:41

  Paradne te rozwiązania Starostwa…idzie wprost boki zrywać. :)(
  A co prawnicy w Starostwie uważają na temat art. 16 …w szczególności art.16 ust.1, w zw. z ust. 2. Widzę tu bowiem sytuację, gdy radni powiatowi sami będą się kontrolowali w temacie uchwał w ramach kompetencji kontrolnych względem powiatowej jednostki organizacyjnej jaką jest Szpital.
  Ta uchwała z pewnością nie znajdzie aprobaty po jej zaskarżeniu.
  Podobno człowiek uczy się na błędach. Ileż jednak można…proszę państwa….proszę nie cudować tylko pomyśleć zanim coś się robi licząc, że inni się nie kapną.

  • Felice123

   18 grudnia, 2019 at 13:15

   Małe uzupełnienie mojego poprzedniego posta, choć rzecz wydaje się oczywista:
   Oczywiście chodzi o przepisy ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym.

 2. I.D.A

  18 grudnia, 2019 at 10:26

  Bo to jest taka mini kasta, która sama chce się rządzić i sama oceniać. By wszystkim żyło się lepiej. Z kasty … oczywiście.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Dyrektorzy ostrowieckiego szpitala lekceważą zasady bezpieczeństwa! Na co jeszcze stać Andrzeja Gruzę?

FAKTY

Czeski film w ostrowieckim szpitalu!

FAKTY

Koronawirus Świętokrzyskie! Kolejny zakażony z powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

Zapytaliśmy o zabezpieczenie miejsca kwarantanny! Łukasz Witkowski „zasłonił się” ustawami!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this