Niepozornie na pierwszy rzut oka wyglądający kawałek obsydianu czyli szkła wulkanicznego mógł być fragmentem neolitycznego narzędzia. Odkryte fragmenty naczyń mogą pochodzić z okresu kultury ceramiki wstęgowej rytej. Jej przedstawicie dotarli na nasze tereny ok. 7,5 tysiąca lat temu. Dlatego odkryte przez archeologów przedmioty należą do najstarszych znalezionych podczas badań w śladzie przyszłej obwodnicy Opatowa.
Innym rzadkim i niezwykle interesującym odkryciem jest mała gliniana główka znaleziona w ziemiance prawdopodobnie z okresu kultury pomorskiej i wczesnej epoki żelaza. Być może to ozdobny fragment naczynia ceramicznego, które mogło być używane ok. 700 lat przed naszą erą. Inne znalezione misy i dzbany pochodzą prawdopodobnie z początków naszej ery czyli z okresu wpływów rzymskich.
W drugiej połowie roku archeolodzy zajmą się konserwacją znalezisk i opracowaniem dokumentacji archeologicznej. To trwający kilka miesięcy etap badań, po których nierzadko można bliżej określić ich pochodzenie, wiek, kontekst historyczno-kulturowy i odpowiedzieć na wiele pytań. Następnie dokumentacja i znaleziska przekazane zostaną do muzeum. Obwodnica Opatowa to kolejna inwestycja GDDKiA, dzięki której możemy wzbogacić naszą wiedzę historyczną.
Budowa 12-kilometrowej obwodnicy Opatowa w ciągu DK9 i S74 trwa od marca br. Kontynuowane są m.in. prace przy posadowieniu obiektów mostowych i budowa dróg technologicznych w śladzie dróg dojazdowych.