Znajdź nas na

FAKTY

Przedmioty sprzed 7 tysięcy lat znalezione w miejscu, gdzie powstaje obwodnica Opatowa!

Nawet 7 tysięcy lat mogą mieć przedmioty odnalezione przez archeologów przedmioty w śladzie przyszłej obwodnicy Opatowa. Fragmenty ceramiki i szkła wulkanicznego to prawdopodobnie najstarsze znaleziska odkryte w wyniku kończących się badań w terenie.

Niepozornie na pierwszy rzut oka wyglądający kawałek obsydianu czyli szkła wulkanicznego mógł być fragmentem neolitycznego narzędzia. Odkryte fragmenty naczyń mogą pochodzić z okresu kultury ceramiki wstęgowej rytej. Jej przedstawicie dotarli na nasze tereny ok. 7,5 tysiąca lat temu. Dlatego odkryte przez archeologów przedmioty należą do najstarszych znalezionych podczas badań w śladzie przyszłej obwodnicy Opatowa. 

Źródło: GDDKiA w KIelcach

Innym rzadkim i niezwykle interesującym odkryciem jest mała gliniana główka znaleziona w ziemiance prawdopodobnie z okresu kultury pomorskiej i wczesnej epoki żelaza. Być może to ozdobny fragment naczynia ceramicznego, które mogło być używane ok. 700 lat przed naszą erą. Inne znalezione misy i dzbany pochodzą prawdopodobnie z początków naszej ery czyli z okresu wpływów rzymskich.

W drugiej połowie roku archeolodzy zajmą się konserwacją znalezisk i opracowaniem dokumentacji archeologicznej. To trwający kilka miesięcy etap badań, po których nierzadko można bliżej określić ich pochodzenie, wiek, kontekst historyczno-kulturowy i odpowiedzieć na wiele pytań. Następnie dokumentacja i znaleziska przekazane zostaną do muzeum. Obwodnica Opatowa to kolejna inwestycja GDDKiA, dzięki której możemy wzbogacić naszą wiedzę historyczną.

Źródło: GDDKiA w KIelcach

Budowa 12-kilometrowej obwodnicy Opatowa w ciągu DK9 i S74 trwa od marca br. Kontynuowane są m.in. prace przy posadowieniu obiektów mostowych i budowa dróg technologicznych w śladzie dróg dojazdowych.

Źródło: GDDKiA w KIelcach

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this