Znajdź nas na

Subscribe

PO GODZINACH

Przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola przy Parafii Świętego Mikołaja w Szewnie obchodziły Dzień Anioła Stróża!

„Aniele Boży Stróżu Mój, Ty zawsze przy mnie stój” – od słów tej modlitwy swoją naukę pacierza zaczyna chyba każde dziecko, wychowywane w duchu religii chrześcijańskiej. 2 października Kościół katolicki obchodzi wspomnienie obowiązkowe Świętych Aniołów Stróżów. Nie zapomniały o nich także maluchy z Niepublicznego Przedszkola przy Parafii Świętego Mikołaja w Szewnie, które dziś w anielskich strojach pojawiły się w przedszkolu. – Każdy z nas ma swojego Anioł Stróża, który dba o nasze bezpieczeństwo – tłumaczy Lenka z grupy starszaków.

fot. Niepubliczne Przedszkole Przy Parafii Świętego Mikołaja w Szewnie

– Nasz założyciel, błogosławiony Edmund Bojanowski zawsze powtarzał, aby starsze dzieci opiekowały się młodszymi. Mamy to też zawarte w naszym programie przedszkolnym, kontynuujemy więc myśl naszego założyciela. Dodatkowo 2 października obchodzimy wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów. Postanowiliśmy połączyć te dwie rzeczy i przypomnieć dzieciom, że każdy z nas ma swojego opiekuna w niebie – wyjaśnia siostra Agnieszka Jurek, dyrektor Niepublicznego Przedszkola Przy Parafii Świętego Mikołaja w Szewnie.

Przedszkole skrupulatnie realizuje program wychowawczy opracowany przez błogosławionego Edmunda Bojanowskiego, który zaszczepiał dzieciom nie tylko miłość do Boga jako troskliwego Ojca, i do Matki Bożej, ale gruntował w nich przede wszystkim miłość do bliźniego.

fot. Niepubliczne Przedszkole Przy Parafii Świętego Mikołaja w Szewnie

– We wtorek– dzień poświęcony nabożeństwu do Aniołów Stróżów – dzieci wykonywały pieśń o tych niebiańskich „towarzyszach”, a z dziecięcego grona wybierano najgrzeczniejsze do roli dozorcy nad innymi dziećmi na okres jednego tygodnia. Małoletni „dozorca” zwany „aniołkiem” był odpowiedzialny za pozostałe dzieci, sprawując pieczę nad trojgiem podopiecznych. Taki system, nazywany przez Bojanowskiego monitorstwem, uczył dzieci współodpowiedzialności. Starsze dzieci, zajmujące się nadzorowaniem młodszych jako ich opiekunowie, służyły im nie tylko pomocą czy radą, ale i przykładem – czytamy w opracowaniu Justyny Sprutty, na temat błogosławionego Edmunda Bojanowskiego.

– Chcemy, aby dzieci wiedziały, że każde z nich ma swojego opiekuna w niebie. Staramy się przybliżyć im tę postać. Tłumaczymy, że nie tylko dzieci mają swoich stróżów w niebie, ale i dorośli także. Dzieci przyszły ubrane na biało, jest to bowiem taki symbol czystości i świętości. Dlatego wszystkie są eleganckie. Ubrane w białe kolory, jak wtedy, gdy przyjmowały sakrament chrztu – tłumaczy siostra Agnieszka Jurek.

fot. Niepubliczne Przedszkole Przy Parafii Świętego Mikołaja w Szewnie

Wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów w Niepublicznym Przedszkolu Przy Parafii Świętego Mikołaja w Szewnie pełne było atrakcji dla maluchów. Od wspólnego śpiewu, tańca, poprzez oglądanie bajki z morałem.

– Dziś dzieci obejrzały film o chłopczyku, który miał wypadek, inne dzieci nie zachowały się tak jak trzeba, ale Pan Bóg pomógł mu poprzez inne osoby. Drugi człowiek przychodzi do nas z pomocą często dzięki boskiej ingerencji. Bóg pomaga nam przez naszych bliźnich, którzy często wyciągają do nas rękę – dodaje siostra Agnieszka. Przypomina także, że zawsze warto pamiętać o modlitwie do naszego Anioła Stróża.

https://www.facebook.com/100653654678805/videos/455900018357438/?epa=SEARCH_BOX

Zachwycona dniem z Aniołem Stróżem w roli głównej, była Lenka z grupy starszaków.

– Przyszłam przebrana do przedszkola za Anioła. Tańczyliśmy, śpiewaliśmy, modliliśmy się do naszych Aniołów Stróżów. Oglądaliśmy także film – wylicza Lenka.

W zajęcia zaangażowani zostali wszyscy pracownicy przedszkola.

Bożena Kończyk, nauczycielka wychowania przedszkolnego już po raz drugi uczestniczy w takim anielskim dniu.

fot. Niepubliczne Przedszkole Przy Parafii Świętego Mikołaja w Szewnie

– Każdy z nas ma swoje anielskie przebranie.Ja także z roku na rok swoje przebranie udoskonalam. Wszystkie dzieci przyszły ubrane na biało, z aureolkami, ze skrzydełkami. Oglądaliśmy film związany z aniołami. Nie brakowało wspólnych zabaw. Dzieci też zadają pytania, dowiadują się wielu ciekawostek o aniołach. Każdy z nich otrzymuje też figurkę aniołka i inne pamiątki związane z Aniołem Stróżem – tłumaczy Bożena Kończyk.

Wspomnienie Aniołów Stróżów pojawiło się dopiero w XV w. na Półwyspie Iberyjskim. W 1608 Paweł V pozwolił obchodzić to święto w pierwszy dzień zwykły po wspomnieniu św. Michała Archanioła.
Do kalendarza liturgicznego na stałe wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów wprowadził Klemens X w 1670 r.

Postępy przedszkolaków można śledzić na bieżąco na fanpage-u Niepublicznego Przedszkola Przy Parafii Świętego Mikołaja w Szewnie.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this