Plenerowa wystawa pt. „Przeszłość przyszłości”, przygotowana w Kielcach z okazji zbliżającej się Europejskiej Nocy Muzeów, na wielkoformatowych wydrukach wypożyczonych z Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie prezentuje cenne dzieła sztuki z kolekcji tej placówki.
– Takie plenerowe przedsięwzięcia kulturalne mają szczególne znaczenie w okresie pandemii. Dzisiejsze wydarzenie traktuję jako początek naszego powrotu do normalności po czasie ograniczeń spowodowanych pandemią. Doceniamy to, że rodzina Czartoryskich przez lata gromadziła skarby polskiego i światowego dziedzictwa kultury. Troska o przeszłość i pamięć o niej są bardzo ważne, bo tylko na fundamencie przeszłości można myśleć o budowaniu dobrej przyszłości dla Polski i Polaków oraz dla mieszkańców naszego województwa – mówił podczas otwarcia wystawy przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś.
– Liczę, że ta plenerowa wystawa będzie zwiastunem pełnego otwarcia placówek kultury. Niech będzie także zachętą do odwiedzania naszych świętokrzyskich muzeów, które szczycą się bogatym dorobkiem. Cieszę się, że niebawem znów będziemy mogli uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, cieszyć się wspaniałymi wytworami ludzkich rąk i umysłów, dziedzictwem, które jest podstawą naszej tożsamości. Niech kultura będzie znów dostępna, jak była kiedyś – mówił marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.
– Pandemia wyrządziła niepowetowane straty w naszej społeczności, także w kulturze. Dzięki wspólnej, skutecznej walce z zagrożeniem poluzowano obostrzenia, które uniemożliwiały takie spotkania jak dzisiejsze. Chciałbym życzyć nam wszystkim, żeby to spotkanie zapoczątkowało powrót do normalności, także w sferze kultury – dodał wicemarszałek Marek Bogusławski.
Magdalena Kusztal, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, podkreśliła, że plenerowa prezentacja wybranych skarbów z kolekcji Czartoryskich odbywa się z okazji Europejskiej Nocy Muzeów. Poinformowała także, że w planach jest organizacja w miejscowościach województwa podobnych plenerowych prezentacji przybliżających cenne zasoby świętokrzyskich muzeów.
W otwarciu wystawy, które miało miejsce na dziedzińcu Dworku Laszczyków – Muzeum Wsi Kieleckiej, uczestniczyli również: dyrektor tej placówki Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach Robert Kotowski i radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Tomasz Kałuża.
Wystawę plenerową na parkowym ogrodzeniu będzie można oglądać do końca czerwca br.