Znajdź nas na

FAKTY

Przywróćmy przyrodę do naszego życia!

W dniu 18 sierpnia 2021 r. Zarząd Województwa Świętokrzyskiego, podjął uchwałę o realizacji projektu pn. „Zakup drzew i krzewów miododajnych przeznaczonych do nasadzeń na terenach zieleni dostępnych publicznie w województwie świętokrzyskim”. Celem projektu jest posadzenie drzew oraz krzewów miododajnych przy współudziale gmin i samorządowych jednostek organizacyjnych, które zgłoszą przystąpienie do projektu.

Grafika: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Nasadzenia drzew i krzewów miododajnych stanowią ważny element proekologicznych i środowiskowych działań przyjętych przez Samorządu Województwa Świętokrzyskiego, wpisujących się w Europejską Strategię Bioróżnorodności do 2030 r. pod nazwą „Przywracanie przyrody do naszego życia”, która zapowiada odbudowę różnorodności biologicznej Europy z korzyścią dla ludzi, klimatu i planety. Jednym z głównych celów nowej Strategii jest zasadzenie 3 miliardów drzew oraz powstrzymanie i odwrócenie procesu spadku liczebności owadów zapylających szczególnie pszczół.

Realizacja projektu jest kontynuacją zadania podjętego w roku 2020 przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego. Było to jedno z pierwszych w Polsce działań w kierunku realizacji tego ambitnego i niezwykle ważnego dla życia i zdrowia człowieka projektu. Zadanie zostało w całości sfinansowane z własnych środków województwa. W ramach tego projektu Województwo Świętokrzyskie współpracując z 62 gminami oraz Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu i Muzeum Wsi Kieleckiej posadziło 861 sztuk sadzonek drzew miododajnych oraz 1 389 sztuk sadzonek krzewów miododajnych. Projekt cieszył się wielkim powodzeniem. Z uwagi na to w roku 2021 Zarząd Województwa Świętokrzyskiego postanowił rozszerzyć ubiegłoroczny projekt zwiększając ponad dwukrotnie środki na realizację zadania.

Serdecznie zapraszamy gminy oraz samorządowe jednostki organizacyjne do wzięcia udziału w przedmiotowym projekcie.

Załączniki:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this