Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY POLSKA

PSP: ostatniej doby w pożarach zginęło dziewięć osób; dwie ofiary czadu!

Ostatniej doby w pożarach mieszkań i budynków mieszkalnych zginęło dziewięć osób, z czego cztery osoby zginęły w pożarze domu w województwie świętokrzyskim; to rodzina z dwójką dzieci – poinformował w piątek rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski. Dwie osoby zginęły po zatruciu czadem.

Przemyśl, 26.10.2022. Strażacy podczas akcji gaszenia pożaru altany na terenie ogródków działkowych przy ulicy Buszkowickiej w Przemyślu, 26 bm. (dd/amb) PAP/Darek Delmanowicz

Państwowa Straż Pożarna poinformowała, że ostatniej doby w pożarach zginęło dziewięć osób, zaś dwie osoby zginęły w wyniku zatrucia tlenkiem węgla (czadem). Do największej tragedii doszło po godz. 2 w nocy w Nieskurzowie Starym w gminie Baćkowice w powiecie opatowskim, gdzie zginęła rodzina: 39-letni mężczyzna, 37-letnia kobieta i dwóch chłopców w wieku 14 i 3 lat.

Kolejne dwie osoby zginęły w pożarze budynku gospodarczego zaadoptowanego na dom mieszkalny w miejscowości Napiwoda w województwie warmińsko-mazurskim, zaś po jednej ofierze śmiertelnej zanotowano w pożarach w Częstochowie, w Łuskowie w województwie zachodniopomorskim oraz w Poznaniu.

Dwie osoby zginęły w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. To 67-letnia kobieta z Wielkiego Łęcka w województwie warmińsko-mazurskim oraz 62-letni mężczyzna z miejscowości Grzęska w powiecie przeworskim w województwie podkarpackim.

Od 1 października, czyli od umownego początku sezonu grzewczego doszło do ponad 170 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla; zginęło osiem osób, zaś 56 wymagało pomocy lekarskiej.

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia – przy dużych stężeniach tego gazu – może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć.

Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne właściwości toksyczne. (PAP)

mchom/ akub/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this