Komisja rewizyjna jest stałą i obligatoryjną komisją organu stanowiącego. Działalność kontrolna rady powiatu odbywa się właśnie za jej pośrednictwem. Każda rada powiatu ma obowiązek powołać komisje rewizyjną, w której skład wchodzą radni, w tym przedstawiciele wszystkich klubów, z wyjątkiem radnych pełniących funkcje przewodniczącego rady lub jego zastępcy, oraz będących członkami zarządu. Komisja rewizyjna opiniuje wykonanie budżetu powiatu i występuje z wnioskiem do rady powiatu w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium zarządowi, który podlega zaopiniowaniu przez Regionalną Izbę Obrachunkową.
Po tygodniach sporów, rozstrzygnięciu nadzorczym wojewody świętokrzyskiego, a także „batalii” w sądzie administracyjnym, Radzie Powiatu Ostrowieckiego udało się wybrać członków komisji rewizyjnej. W jej skład weszli przedstawiciele Komitetu Wyborczego Wyborców Jarosława Górczyńskiego: Piotr Maj – przewodniczący komisji, Robert Rogala – zastępca przewodniczącego, Beata Duda – sekretarz, a także Andrzej Broda, przedstawiciele Klubu Prawa i Sprawiedliwości: Marek Bilski, Mirosław Rogoziński i radny niezrzeszony – Robert Minkina. Zgodnie ze Statutem Powiatu Ostrowieckiego komisja rewizyjna liczy bowiem 7 osób. Zakończyła się tym samym „przepychanka” z jaką mieliśmy do czynienia od 6 grudnia ubiegłego roku, kiedy to radni powiatowi wybierali komisje stałe rady, w tym tę najważniejszą – komisję rewizyjną.
Przypomnijmy, że nie znalazł się w niej żaden z radnych PiS, chociaż według „Ustawy o samorządzie powiatowym” w skład tej komisji wchodzą przedstawiciele wszystkich klubów.
– Nie zgłosiliśmy oficjalnych kandydatów w imieniu klubu. Na tamtą chwile nie mogliśmy stwierdzić, czy któryś z nieobecnych radnych będzie chciał pracować w tej komisji – tłumaczył wówczas Zbigniew Duda, radny z Prawa i Sprawiedliwości.
Pomimo sprzeciwów radnych PiS do ukonstytuowania się komisji rewizyjnej jednak doszło, aby 11 stycznia, Agata Wojtyszek, Wojewoda Świętokrzyski wydała rozstrzygnięcie nadzorcze, stwierdzając, że komisja rewizyjna nie została wybrana zgodnie z ustawą. Sprawa miała swój finał w Sądzie Administracyjnym, bo z decyzją wojewody nie zgadzała się z kolei większość w Radzie Powiatu Ostrowieckiego.
– Po rozpoznaniu na rozprawie 28 marca 2019 roku w sprawie ze skargi powiatu ostrowieckiego na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody świętokrzyskiego z dnia 11 stycznia 2019 roku w przedmiocie stwierdzenie nieważności uchwały w sprawie powołania komisji rewizyjnej rady powiatu, sąd oddala skargę – powiedziała nam 10 kwietnia Jolanta Grzybowska z Wydziału Informacji Sądowej Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Jak podczas konferencji prasowej, zorganizowanej 11 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim mówiła Marzena Dębniak, Starosta Powiatu Ostrowieckiego:
– Po wysłuchaniu ustnych motywów, bo nie mamy jeszcze w formie pisemnej, jakimi kierował się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach możemy stwierdzić, że mamy wątpliwości, co do zasadności tego wyroku. Oczywiście następną drogą jest wniesienie skargi kasacyjnej od tego wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego, tylko proszę państwa w tej chwili biorąc pod uwagę, ze do dwóch lat możemy czekać na prawomocny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, a mamy stan prawny, że nie mamy komisji rewizyjnej, która musi być, zbliża się absolutorium i ta komisja musi działać. Pan przewodniczący rady powiatu, do którego to należy kompetencji, podjął decyzję, że nie będziemy tutaj wnosić tej skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego, zostaną niezwłocznie podjęte działania, celem wybrania komisji rewizyjnej i sądzę, że na najbliższej sesji rady powiatu ta komisja będzie wybrana – mówiła Marzena Dębniak.
I tak po kilkunastu tygodniach bez tej najważniejszej komisji stałej Rada Powiatu Ostrowieckiego doczekała się dziś wyboru członków komisji rewizyjnej.