Znajdź nas na

FAKTY

Radni Młodzieżowego Sejmiku obradowali w świątecznym klimacie! Tym razem zawitali do Kunowa! [ZDJĘCIA]

VIII sesja Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego odbyła się w Kunowie. Młodzieżowi rajcy debatowali nad przyjęciem nowego radnego, zmianą Regulaminu Młodzieżowego Sejmiku na statut, a także wyłonieniem grupy, redagującej teksty do prasy. Spotkanie radnych odbyło się w świątecznym klimacie: było wspólne śpiewanie kolęd, a także dzielenie się opłatkiem. – Zabiegałam bardzo o to, abyśmy wreszcie pojawili się u nas w Kunowie, ponieważ jestem z tą gminą związana od małego. Bardzo chciałabym nadal działać w tej gminie, pomimo że za rok najprawdopodobniej wyjadę na studia. Chciałabym zostawić coś po sobie, a w przyszłości móc tutaj wrócić i pracować na rzecz lokalnej społeczności – mówiła tuż przed sesja Julia Pająk, przewodnicząca zarówno Młodzieżowego Sejmiku, jak i Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kunowie.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jako młodzieżowi radni są świeżo po zbiórce karmy dla zwierząt z Kunowa. W organizacji akcji „Prezent dla zwierzaków” Gminnej Przechowalni Zwierząt w Kunowie. pomógł Samorząd Uczniowski Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie. Zwierzaki z przechowalni otrzymały od uczniów ze szkoły Podstawowej w Kunowie spersonalizowane prezenty. Akcja przyjęła się świetnie w szkole, a dzieci dzięki swojej uprzejmości sprawiły wiele radości zwierzakom.

– Cieszę się, że udało się nam nawiązać współpracę z uczniami, rodzicami, nauczycielami ze szkoły– dodaje Julia Pająk.

Zapewnia, że łączenie funkcji radnego i ucznia często do najprostszych nie należy. W aktualnej kadencji są jednak radni, którzy działają i przychodzą na spotkania. Młodzieżowi radni nie uciekają od obowiązków.

– Jestem bardzo dumna z moich koleżanek i kolegów, ponieważ nareszcie działamy pełną parą. Bardzo dobrze się dogadujemy nie ma problemu z działaniem wspólnie – tłumaczy Julia Pająk, która jest bardzo aktywną radną zarówno w Młodzieżowej Radzie Miejskiej w Kunowie, jak i Młodzieżowym Sejmiku. Przyznaje, że bardzo dużo młodych osób z powiatu ostrowieckiego jest zainteresowanych tego typu aktywnością.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Młodzieżowi radni zarekomendowali także Strategię Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+.

– Oddaliśmy ją w dwóch częściach, pierwsza część dotyczyła aktywności obywatelskiej, aby promować aktywność obywatelską od najmłodszych lat, rozwijać przez to młodzież. Młode osoby, które uczestniczą w szkoleniach w gminie np. Kunów zaczynają się z nią utożsamiać. Nabywamy nowych kompetencji i możliwe, że dzięki temu wrócimy do naszego województwa, bo będziemy się z nim utożsamiać. Pomoże nam to też w zastopowaniu wyludniania się naszego województwa. Młodzież nabędzie kompetencji miękkich, będzie się edukować. Druga część rekomendacji do strategii dotyczyła przedsiębiorczości i ekologii. Przede wszystkim poparliśmy wiele akcji ekologicznych, które już mają miejsce w naszym województwie, akcje podczas których gminy dofinansowują budowę ekologicznych pieców. Chcieliśmy pomóc młodym przedsiębiorcom w zmniejszeniu opłat typu CIT, jednak nie było to zgodne z ustawą. Poparliśmy organizację dni przedsiębiorczości, a także pomoc młodym przedsiębiorcom – wylicza Julia Pająk. Dodaje także, że aktywna młodzież jest w województwie świętokrzyskim bardzo potrzebna. Nie polega to na tworzeniu kół wzajemnej adoracji, ale angażowaniu się w różnego rodzaju działania.

– Wyprowadzamy się do większych miast, bo myślimy, że tam mamy większe możliwości i większe zaplecze do działania, a tak naprawdę, przestrzeń musimy sobie stworzyć sami. Najlepiej robić to już teraz, gdy jesteśmy młodzi. Mamy bardzo duży wpływ na decyzje podejmowane przez władze – tłumaczy Julia Pająk, która uważa, że włodarze nigdy im w drogę nie wchodzą, wysłuchują ich pomysłów, wspierają i pomagają. Tłumaczy także, że na sesjach, spotkaniach pokazują, że starają się być apartyjni, choć wśród młodych zdarzają się osoby sympatyzujący z określonymi środowiskami politycznymi.

Andrzej Pruś , przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego jest bardzo zbudowany tym, że młodzież od początku kadencji, gdy zaczął wspierać ich w różnych działaniach, chętnie korzysta z tej pomocy.

Udało im się zaangażować w to, co im zaproponowałem na początku tej kadencji, czyli tworzenie strategii rozwoju województwa. Bardzo ważny dokument, na którym przez kilka następnych lat będą się opierać konkretne działania i będą zaangażowane konkretne finanse. Młodzież już dwukrotnie przedstawiła swoje rekomendacje tego ważnego dokumentu i przez specjalistów, którzy nam ten dokument pomagają opracowywać, te rekomendacje młodzieży są bardzo wysoko oceniane – mówi Andrzej Pruś, którego jest zbudowany taką postawą młodzieży.

Przypomina, że na początku kadencji dał im trudne zadanie, aby w swoim gronie, bez udziału dorosłych, spróbowali napisać dla radnych i samorządu województwa odpowiedzi na pytanie, co można zrobić, aby zechcieli tu zostać. Proste pytanie, ale realizacja prosta nie jest. Pojawiły się jednak nowe pomysły: jak nowe kierunki studiów. Angażowanie młodych ludzi jest ważne ze względów perspektywicznych.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– W samorządzie nas też ktoś musi kiedyś zastąpić. Im wcześniej młodzi ludzie zaczną, tym lepiej. Nauczą się procedur, uprawiania polityki na dobrym poziomie, aby umieć przekonywać pozostałych do swoich racji. Jeden człowiek niewiele znaczy, trzeba zawsze mieć większość, aby umieć i móc zrealizować pomysły – tłumaczy Andrzej Pruś. Przypomina, że dziś w gminach i powiatach tylko dobra wola włodarzy decyduje o ukonstytuowaniu się takich młodzieżowych rad.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jako bardzo ważne wydarzenie w życiu gminy Kunów, organizację sesji Młodzieżowego Sejmiku właśnie w Kunowie ocenia Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów.

– Jest to pierwsza wizyta Młodzieżowego Sejmiku w Kunowie. Bardzo się z tego powodu cieszymy. Tym bardziej, że Młodzieżowa Rada Miejska, która działa na terenie naszej gminy jest jedyną taką radą w powiecie, a szkoda. Pamiętam czasy, gdy marzyliśmy, że taka rada w Kunowie będzie. Okazało się, że jest to możliwe. Marzenia się spełniają. Nasza młodzież jest bardzo aktywna, nasza Julia Pająk jest przewodniczącą Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Widzę, że młodzieżowi radni działają, że są aktywni, są zaangażowani, podpowiadają swoje pomysły i chcą się realizować. Obywatelskość na terenie Kunowa i naszego powiatu jest o szczebel wyższa niż tam, gdzie tych młodzieżowych radnych nie ma – wyjaśnia Lech Łodej. Przypomina, że młodzi rajcowie to w gminie Kunów nieoceniona pomoc. Pomagają w opiece nad bezdomnymi zwierzętami, przy organizacji wakacji dla dzieci niepełnosprawnych czy pomocy przy seniorach. Dodaje także, że Młodzieżowa Rada Miejska to olbrzymie odciążenie dla gminy, natomiast bardzo małe obciążenie, jeśli chodzi o finansowanie.

W dzisiejszych obradach uczestniczyli, oprócz młodzieżowych radnych: Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Arkadiusz Bąk – radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Grigor Szaginian, radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów, Dariusz Kaszuba, radny Rady Miasta Ostrowca Św., Maria Pająk, radna Rady Miasta Kunowa.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Młodzieżowi radni, a także zaproszeni goście podzielili się opłatkiem, a także wspólnie z Pawłem Cieślikiem i młodzieżową reprezentacją Zespołu Kunowianie zaśpiewali kolędy.

Galeria foto: Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTRO MRM Sejmik Kunów-18
NaOSTRO MRM Sejmik Kunów-18

NaOSTRO MRM Sejmik Kunów-17
NaOSTRO MRM Sejmik Kunów-17

NaOSTRO MRM Sejmik Kunów-16
NaOSTRO MRM Sejmik Kunów-16

NaOSTRO MRM Sejmik Kunów-15
NaOSTRO MRM Sejmik Kunów-15

NaOSTRO MRM Sejmik Kunów-14
NaOSTRO MRM Sejmik Kunów-14

NaOSTRO MRM Sejmik Kunów-13
NaOSTRO MRM Sejmik Kunów-13

NaOSTRO MRM Sejmik Kunów-12
NaOSTRO MRM Sejmik Kunów-12

NaOSTRO MRM Sejmik Kunów-11
NaOSTRO MRM Sejmik Kunów-11

NaOSTRO MRM Sejmik Kunów-10
NaOSTRO MRM Sejmik Kunów-10

NaOSTRO MRM Sejmik Kunów-9
NaOSTRO MRM Sejmik Kunów-9

NaOSTRO MRM Sejmik Kunów-8
NaOSTRO MRM Sejmik Kunów-8

NaOSTRO MRM Sejmik Kunów-7
NaOSTRO MRM Sejmik Kunów-7

NaOSTRO MRM Sejmik Kunów-6
NaOSTRO MRM Sejmik Kunów-6

NaOSTRO MRM Sejmik Kunów-5
NaOSTRO MRM Sejmik Kunów-5

NaOSTRO MRM Sejmik Kunów-4
NaOSTRO MRM Sejmik Kunów-4

NaOSTRO MRM Sejmik Kunów-3
NaOSTRO MRM Sejmik Kunów-3

NaOSTRO MRM Sejmik Kunów-2
NaOSTRO MRM Sejmik Kunów-2

NaOSTRO MRM Sejmik Kunów-1
NaOSTRO MRM Sejmik Kunów-1

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this