Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Radni opozycji ratują powiat przed kolejnym błędem? Uchwała o planie prac komisji rewizyjnej do poprawki!

Komisja rewizyjna to dla radnych z powiatu ostrowieckiego chyba jedna z najbardziej pechowych komisji. Nie dość, że na jej ukonstytuowanie trzeba było czekać prawie pięć miesięcy, a sprawa miała swój finał w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Kielcach, to niewiele brakowało, a być może mielibyśmy powtórkę z rozrywki! Wszystko za sprawą uchwały, jaka poddana miała zostać pod głosowanie, a dotyczyła przyjęcia planu pracy komisji rewizyjnej.

Zdjęcie ilustracyjne fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Gdyby nie reakcja Marka Bilskiego, radnego powiatowego z Prawa i Sprawiedliwości, a także członka komisji rewizyjnej, być może po raz kolejny wojewoda świętokrzyski wytknął by niezgodność działania z prawem radnym powiatu ostrowieckiego.

Komisja nie spotkała się bowiem jak do tej pory na żadnym posiedzeniu, jej członkowie nie przegłosowali planu pracy, nie było też między nimi dyskusji na ten temat, a decyzję miała podjąć na ubiegłotygodniowej sesji Rada Powiatu Ostrowieckiego.

– Tutaj mamy przyjąć ten plan pracy komisji rewizyjnej, jak możemy to podejmować, jeżeli komisja nie spotkała się na żadnym spotkaniu, nie podjęła żadnej decyzji o tym, jakie kontrole będzie przeprowadzać i po prostu dla mnie jest to bardzo dziwne, bo jako komisja działa kolektywnie, powinna działać w sumie kolektywnie, a tutaj można powiedzieć, wszystkie decyzje powinny być ustalane i podejmowane wspólnie, nie jednoosobowo. I wchodząc jeszcze w wykładnie prawną, jak te prace powinny wyglądać, to ja tutaj przytoczę tylko: „plan pracy powinien być przyjęty przez komisje w drodze głosowania poprzez podjęcie przez komisje stosownej uchwały, następnie on jest przekładany radzie”. Także tutaj widzę pewne niejasności i one są sprzeczne z prawem i wykładnią, którą tutaj publikują prawnicy na ten temat i będąc w komisjach rewizyjnych, nigdy nie było tak, że podejmowana była decyzja, czy plan pracy komisji bez spotkania, bez dyskusji można powiedzieć, a tu mamy podjąć przyjęcie tego planu – zgłosił swoje uwagi Marek Bilski, radny powiatowy z Prawa i Sprawiedliwości.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zdziwienie może budzić także wypowiedz Stanisława Leszczyńskiego, radcy prawnego, który twierdził, że dyskutowana uchwała jest pewną propozycją przyjmowaną przez radę.

– Analizując ewentualnie członkowie rady, analizując zawarty zapis, podejmują decyzję w formie uchwały. Jeżeli ten porządek jest do zaakceptowania, to ta uchwała będzie pozytywna, jeżeli natomiast nie, to podlega ocenie – mówił podczas sesji Stanisław Leszczyński, który decyzje pozostawił radnym powiatowym.

Z tą opinią nie zgodził się Zbigniew Duda, radny powiatowy Prawa i Sprawiedliwości.

– Ja po raz kolejny mówię, że nie jestem radcą prawnym, natomiast przepisy prawa są pisane ściśle. Jeżeli czytamy, że plan pracy powinien być przyjęty przez komisję w drodze głosowania, no to gdzie to jest? Jak państwo nie przegłosowaliście tego na komisji rewizyjnej, panie przewodniczący komisji rewizyjnej? Jeżeli się nie odbyło żadne spotkanie, tak jak mówi członek komisji rewizyjnej, nie przegłosowaliście, nie ustaliliście tego planu, czyli kto ten plan ustalił, jeżeli nie komisja rewizyjna – pytał Zbigniew Duda, który dodał, że jego zdaniem będzie to kolejna uchwała obarczona błędem prawnym.

Ogłoszona została 15 minutowa przerwa, po której Piotr Maj, radny powiatowy z Komitetu Wyborczego Wyborców Jarosława Górczyńskiego, a także przewodniczący komisji rewizyjnej przyznał, że w związku z tym, że sytuacja z komisją rewizyjną była nadzwyczajna i wymagało to podjęcia szybkich decyzji:

– …w pewnym stopniu gdzieś ten punkt , który był tutaj cytowany, w jakiś sposób rozmył mi się, podjąłem tę decyzję samodzielnie, w związku z czym w dniu dzisiejszym wycofuję ten punkt z programu – tłumaczył Piotr Maj.

Uchwała została wycofana z porządku obrad.

3 komentarze

3 Comments

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this