Projekt uchwały, którego pomysłodawcą był radny Mateusz Czeremcha, a projektodawcą Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego znalazł się w porządku obrad sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego z 29 lutego.
Czytamy w nim m.in.: „ W celu konieczności zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańcom Gminy Ostrowiec Świętokrzyski oraz racjonalnej organizacji opieki zdrowotnej, uznaje się za zasadne utworzenie podmiotu leczniczego w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej pod nazwą „Miejski Ośrodek Rehabilitacji i Psychoterapii w Ostrowcu Świętokrzyskim”. 2. Zobowiązuje się Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego do przygotowania i przedłożenia Radzie Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego w terminie do dnia 31 marca 2024 r. statutu Miejskiego Ośrodka Rehabilitacji i Psychoterapii w Ostrowcu Świętokrzyskim. § 2. Podstawowym celem Miejskiego Ośrodka Rehabilitacji i Psychoterapii w Ostrowcu Świętokrzyskim będzie działalność lecznicza polegająca na udzielaniu świadczeń zdrowotnych oraz promocji zdrowia. § 3. Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. § 4. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego.”
W uzasadnieniu do uchwały radni z Klubu PiS przypomnieli, że do zadań własnych gminy zgodnie z zapisami art. 7 ust 1 pkt 5 należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb w zakresie ochrony zdrowia. Zatem Gmina Ostrowiec Świętokrzyski uprawniona jest do prowadzenia samorządowego zakładu opieki zdrowotnej.
– Jak wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia, mieszkańcy naszego miasta na skorzystanie ze świadczeń leczniczych i rehabilitacyjnych oczekują w wielomiesięcznych, a nawet w kilkuletnich kolejkach. Jak wynika z ogólnodostępnych danych zamieszczonych na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia pierwszy wolny termin dla pacjenta w ośrodku rehabilitacji leczniczej dziennej dla dorosłych to, w poszczególnych placówkach, sierpień 2026 r. oraz listopad 2028 r. Łączna liczba pacjentów oczekujących w obydwu placówkach wynosi 519 osób. W zakresie zaś fizjoterapii ambulatoryjnej pierwszy wolny termin w zależności od konkretnej placówki przypada od lipca 2025 r. aż do stycznia 2026 r. Łączna zaś liczba pacjentów oczekujących wynosi 3 180 osób. Z uwagi między innymi na proces starzenia się populacji Ostrowca Świętokrzyskiego, należy oczekiwać, że problem nieakceptowanie długiego terminu oczekiwania na skorzystanie ze świadczeń medycznych, w szczególności z zakresu rehabilitacji będzie narastać. W przypadku zaś możliwości skorzystania ze świadczeń oferowanych przez poradnię psychologiczną, pierwszy wolny termin dla pacjentów dorosłych przypada w sierpniu 2024 r., natomiast brak jest poradni psychologicznej dla dzieci i młodzieży. W sytuacji pogarszającej się kondycji psychicznej szczególnie wśród dzieci i młodzieży, brak możliwości skorzystania z poradni psychologicznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, wymaga zaangażowania się Gminy Ostrowiec Świętokrzyski i pilnego utworzenia odpowiedniej placówki. Utworzenie Miejskiego Ośrodka Rehabilitacji i Psychoterapii w Ostrowcu Świętokrzyskim pozwoli na poprawę efektywności opieki zdrowotnej i jakości świadczonych usług medycznych, zapewnienie bezpieczeństwa i lepszej dostępności do bezpłatnych świadczeń medycznych dla mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.
Za projektem uchwały zagłosowało 18 radnych. Teraz radni z Klubu Prawa i Sprawiedliwości pytają o to jakie działania podjął prezydent miasta Ostrowca Świętokrzyskiego w celu utworzenia Ośrodka, powołują się na podjętą uchwałę.
Czy odpowiedź na to pytanie ostrowczanie otrzymają jeszcze przed wyborami samorządowymi? Jak tylko odpowiedź na interpelację radnych z PiS zamieszczona zostanie w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Ostrowca Św. do tematu wrócimy.