Znajdź nas na

FAKTY

Radni z Klubu PiS pytają o działania podjęte przez prezydenta Ostrowca Św. w sprawie Miejskiego Ośrodka Rehabilitacji i Psychoterapii!

W porządku obrad sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, jaka odbyła się 29 lutego, znalazł się projekt uchwały przygotowany przez Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości. Dotyczył utworzenia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim pn. Miejski Ośrodek Rehabilitacji i Psychoterapii w Ostrowcu Świętokrzyskim. Za projektem uchwały głosowało 18 radnych. Teraz radni z PiS pytają o działania, jakie w sprawie utworzenia ośrodka podjął prezydent Ostrowca Św.

Od lewej: Krzysztof Ołownia, Mateusz Czeremcha, Dariusz Kaszuba, Grażyna Maj i Jerzy Wrona fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Projekt uchwały, którego pomysłodawcą był radny Mateusz Czeremcha, a projektodawcą Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego  znalazł się w porządku obrad sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego z 29 lutego. 

Czytamy w nim m.in.: „ W celu konieczności zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańcom Gminy Ostrowiec Świętokrzyski oraz racjonalnej organizacji opieki zdrowotnej, uznaje się za zasadne utworzenie podmiotu leczniczego w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej pod nazwą „Miejski Ośrodek Rehabilitacji i Psychoterapii w Ostrowcu Świętokrzyskim”. 2. Zobowiązuje się Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego do przygotowania i przedłożenia Radzie Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego w terminie do dnia 31 marca 2024 r. statutu Miejskiego Ośrodka Rehabilitacji i Psychoterapii w Ostrowcu Świętokrzyskim. § 2. Podstawowym celem Miejskiego Ośrodka Rehabilitacji i Psychoterapii w Ostrowcu Świętokrzyskim będzie działalność lecznicza polegająca na udzielaniu świadczeń zdrowotnych oraz promocji zdrowia. § 3. Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. § 4. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego.”

Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.

W uzasadnieniu do uchwały radni z Klubu PiS  przypomnieli, że do  zadań własnych gminy zgodnie z zapisami art. 7 ust 1 pkt 5 należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb w zakresie ochrony zdrowia. Zatem Gmina Ostrowiec Świętokrzyski uprawniona jest do prowadzenia samorządowego zakładu opieki zdrowotnej. 

– Jak wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia, mieszkańcy naszego miasta na skorzystanie ze świadczeń leczniczych i rehabilitacyjnych oczekują w wielomiesięcznych, a nawet w kilkuletnich kolejkach. Jak wynika z ogólnodostępnych danych zamieszczonych na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia pierwszy wolny termin dla pacjenta w ośrodku rehabilitacji leczniczej dziennej dla dorosłych to, w poszczególnych placówkach, sierpień 2026 r. oraz listopad 2028 r. Łączna liczba pacjentów oczekujących w obydwu placówkach wynosi 519 osób. W zakresie zaś fizjoterapii ambulatoryjnej pierwszy wolny termin w zależności od konkretnej placówki przypada od lipca 2025 r. aż do stycznia 2026 r. Łączna zaś liczba pacjentów oczekujących wynosi 3 180 osób. Z uwagi między innymi na proces starzenia się populacji Ostrowca Świętokrzyskiego, należy oczekiwać, że problem nieakceptowanie długiego terminu oczekiwania na skorzystanie ze świadczeń medycznych, w szczególności z zakresu rehabilitacji będzie narastać. W przypadku zaś możliwości skorzystania ze świadczeń oferowanych przez poradnię psychologiczną, pierwszy wolny termin dla pacjentów dorosłych przypada w sierpniu 2024 r., natomiast brak jest poradni psychologicznej dla dzieci i młodzieży. W sytuacji pogarszającej się kondycji psychicznej szczególnie wśród dzieci i młodzieży, brak możliwości skorzystania z poradni psychologicznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, wymaga zaangażowania się Gminy Ostrowiec Świętokrzyski i pilnego utworzenia odpowiedniej placówki. Utworzenie Miejskiego Ośrodka Rehabilitacji i Psychoterapii w Ostrowcu Świętokrzyskim pozwoli na poprawę efektywności opieki zdrowotnej i jakości świadczonych usług medycznych, zapewnienie bezpieczeństwa i lepszej dostępności do bezpłatnych świadczeń medycznych dla mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Za projektem uchwały zagłosowało 18 radnych. Teraz radni z Klubu Prawa i Sprawiedliwości pytają o to jakie działania podjął prezydent miasta Ostrowca Świętokrzyskiego w celu utworzenia Ośrodka, powołują się na podjętą uchwałę.   

Czy odpowiedź na to pytanie  ostrowczanie otrzymają jeszcze przed wyborami samorządowymi? Jak tylko odpowiedź na interpelację radnych z PiS zamieszczona zostanie w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Ostrowca Św. do tematu wrócimy.     

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Ostrowiec Św.: Były stawy, będzie osiedle? Co z terenami przyległymi do parku miejskiego?

FAKTY

Joanna Suska: Wojewoda odpisał (…), że pieniędzy w ramach usuwania skutków klęsk powodziowych na remonty dróg po prostu nie będzie!       

FAKTY

Kolejne zarzuty wobec byłego prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego Kolejne zarzuty wobec byłego prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego

Działania na szkodę interesu publicznego i przekroczenia uprawnień – zarzuty dla Marzeny D!

FAKTY

W wypadku w Ćmińsku zginął proboszcz parafii w Mniowie!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this