Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Radny rezygnuje z członkostwa w Komisji Rewizyjnej!

28 października o godzinie 15.00 w Urzędzie Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego obradować będą radni miejscy. W programie znalazło się 26 projektów uchwał w tym – zmieniająca uchwałę w sprawie powołania Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego oraz jej przewodniczącego. Z członkostwa w komisji rewizyjnej rezygnuje bowiem Mateusz Czeremcha, radny miejski z Klubu Prawa i Sprawiedliwości.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomnijmy, że komisja rewizyjna jest stałą i obligatoryjną komisją organu stanowiącego. Przedmiot działania Komisji Rewizyjnej określa ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, a także Statut Gminy Ostrowiec Świętokrzyski. Działalność kontrolna rady miasta odbywa się właśnie za jej pośrednictwem. Każda rada miasta ma obowiązek powołać komisje rewizyjną, w której skład wchodzą radni, w tym przedstawiciele wszystkich klubów, z wyjątkiem radnych pełniących funkcje przewodniczącego rady lub jego zastępcy, oraz będących członkami zarządu. Komisja rewizyjna opiniuje m.in. wykonanie budżetu miasta i występuje z wnioskiem do rady miasta w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium prezydentowi.

Aktualnie w skład komisji rewizyjnej Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego wchodzą: przewodniczący komisji – Aron Pietruszka,
Mateusz Czeremcha, Renata Duda, Kamil Kutryba, Bożena Morycińska i Włodzimierz Stec.

Z członkostwa w komisji rezygnuje natomiast Mateusz Czeremcha, który swoją decyzję tłumaczy względami osobistymi i zawodowymi.

– W tej chwili jestem członkiem trzech komisji rady miasta. Niestety ze względów osobistych z jednej z komisji – rewizyjnej jestem zmuszony zrezygnować – wyjaśnia radny z PiS.

Mateusz Czeremcha, radny miejski z Klubu Prawa i Sprawiedliwości
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Mateusz Czeremcha wielokrotnie bulwersował się sposobem działania komisji rewizyjnej, której był członkiem. Jak chociażby posiedzeniem komisji, jakie miało miejsce 4 czerwca. To właśnie wtedy pod obrady trafił projekt wniosku w sprawie udzielenia absolutorium prezydentowi.

– Jednym z ustawowych zadań rady miasta jest kontrolowanie działalności Prezydenta Miasta. W tym celu rada miasta powołuje komisję rewizyjną. Komisja rewizyjna opiniuje także wykonanie budżetu i występuje z wnioskiem do rady gminy o udzielenie lub nieudzielenie absolutorium Prezydentowi. W dniu 4 czerwca na obrady komisji rewizyjnej trafił projekt wniosku w sprawie udzielenia absolutorium Prezydentowi. Oprócz części merytorycznej projekt wniosku ku mojemu zdziwieniu zawierał zapisy w istocie sprzeczne z ustawą o samorządzie gminnym, cytuję „Komisja również pozytywnie ocenia działalność Prezydenta Miasta Jarosława Górczyńskiego w działaniach, które podnoszę estetykę miasta, standardy funkcjonowania, komfort życia mieszkańców oraz stwarzają warunki dla rozwoju funkcjonowania przedsiębiorczości”.  Przewodniczący komisji Aron Pietruszka i radni KWW najwyraźniej uznali, że komisja rewizyjna i stanowisko rzecznika Prezydenta Górczyńskiego to w zasadzie jedno i to samo. Jeżeli Prezydent Miasta oczekuje, że nawet komisja rewizyjna będzie bezkrytycznie i nieustająco go chwalić, to strach pomyśleć co będzie dalej. Na szczęście ta nowa praktyka obowiązuje tylko w Ostrowcu Świętokrzyskim. Mam nadzieję, że nie grozi nam powrót do przeszłości, to jest zaklinania rzeczywistości i „malowania trawników”. Państwo radni z KWW nie bójcie się mieć własnego zdania, ale co najważniejsze nie zapominajcie, że to my radni zostaliśmy wybrani przez mieszkańców, aby również poprzez konstruktywną krytykę mobilizować władze miasta do szukania najlepszych rozwiązań dla mieszkańców – apelował 5 czerwcu Mateusz Czeremcha.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this