Znajdź nas na

FAKTY

Rodzice dzieci z SOSW cieszą się z nowej szkoły! Rodzice uczniów z ZSS niepokoją o ich przyszłość!

Od 1 września w powiecie ostrowieckim pojawi się nowa Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Ostrowcu Świętokrzyskim. Rodzice dzieci uczęszczających do SOSW cieszą się, że ich pociechy będą mogły kontynuować naukę w znanym sobie miejscu, natomiast część rodziców, których dzieci uczęszczają do Zespołu Szkół Specjalnych przy ulicy Iłżeckiej 33 pyta, czy oznacza to w przyszłości likwidację ich placówki lub połączenie obydwu szkół. Uspokajamy – to nie takie proste.

Zdjęcie ilustracyjne

Radni powiatu powiedzieli zdecydowane „tak” nowej szkole w powiecie ostrowieckim podczas sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego z 26 czerwca. Nie było pytań i wątpliwości, choć te ostatnie pojawiają się u rodziców, których dzieci uczęszczają do Zespołu Szkół Specjalnych przy ulicy Iłżeckiej 33 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Pytają m.in.: czy jest to początek końca ich szkoły, czy może w planach starostwo ma połączenie obydwu placówek.

– Boję się, że moje dziecko, które teraz uczy się w Zespole Szkół Specjalnych będzie musiało zmienić miejsce nauki. Byłoby to z wielką stratą dla niego, ponieważ szkoła przy Iłżeckiej ma świetną kadrę, doskonale wyposażone pracownie, dzieci czują się bezpiecznie, a przede wszystkim chcą przychodzić do szkoły. Mają także szanse na zdobycie certyfikatu zawodowego – powiedziała nam mama jednego z uczęszczających do ZSS, uczniów. Przyznaje, że takich osób jak ona jest więcej.

Przypomina także, że szkoła wciąż korzysta z pomieszczeń należących do Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej „Przystań”, a także bezpłatnie, dzięki uprzejmości dyrekcji z sali gimnastycznej Zespoły Szkół nr 2 w Ostrowcu Św.

Proces likwidacji szkoły nie jest jednak taki prosty, podobnie jak w przypadku połączenia szkół. W sprawie musiałoby się wypowiedzieć Kuratorium Oświaty w Kielcach, a tam, jak udało się nam nieoficjalnie dowiedzieć, na razie o likwidacji, czy połączeniu ZSS z inną szkołą nikt nic nie słyszał.

Mama ucznia ZSS pyta także czym kierowali się radni, którzy powołali nową szkołę, podczas gdy podobna, świetnie wyposażona placówka funkcjonuje już na terenie naszego powiatu, a uczniom oferuje od ubiegłego roku możliwość uzyskania certyfikatu zawodowego. Dla rodziców SOSW taka szkoła to duże ułatwienie. Dzieci nie będą musiały zmieniać miejsca, na nowe, nieznane. Będą czuły się bezpieczniej, a przede wszystkim nie będą musiały na nowo przyzwyczajać się do kadry nauczycielskiej.

– Jesteśmy rodzicami najstarszych autystów w naszej szkole i jesteśmy tu w imieniu naszych dorosłych już dzieci w podziękowaniu za utworzenie szkoły przysposabiającej do życia i zawodu naszych dzieci. Bardzo dziękujemy – mówiła podczas sesji mama jednego z uczniów, dziękując za powołanie nowej placówki edukacyjnej i wręczając kwiaty staroście, Zarządowi Powiatu, przewodniczącemu rady i naczelnikowi edukacji, zdrowia i spraw społecznych.

Całą sytuacją zaskoczona była Marzena Dębniak, starosta powiatu ostrowieckiego.

– Panie naprawdę nie macie za co dziękować i tu nas zaskoczyłyście. To jest naszym obowiązkiem, pojawiła się taka potrzeba. Wasze dzieci pokończyły szkołę. No i co dalej? Po prostu utworzenie szkoły. Naprawdę panie nie macie za co dziękować – tłumaczyła Marzena Dębniak.

Głos zabrał także Andrzej Skrzypczak, dyrektor SOSW.

– W dniu dzisiejszym została uchwalona uchwała powołująca do życia Szkołę Specjalną Przysposabiającą do Pracy w SOSW, jako dyrektor tej placówki chciałem serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy brali udział w procesie, tworzenia tej szkoły: pani starosta, wszyscy członkowie zarządu, przewodniczący rady powiatu, członkowie komisji oświaty i kultury oraz wszyscy radni. Utworzenie tej szkoły to bardzo ważna i odpowiedzialna decyzja. Ważna dlatego, że uczniowie, wychowankowie naszej szkoły, a w tej chwili już absolwenci, będą mogli kontynuować swoją naukę, swoją edukację w tym samym miejscu gdzie dotychczas, czyli nie będą musieli zmienić środowiska, a będą w tym samym miejscu. Jeszcze raz serdecznie dziękuję – mówił Andrzej Skrzypczak, dyrektor SOSW.

Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy jest trzyletnią szkołą publiczną, kształcącą systemem dziennym, dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, której ukończenie umożliwia uzyskanie świadectwa potwierdzającego przygotowanie do pracy. Kształcenie młodzieży niepełnosprawnej będzie prowadzone nie dłużej niż do ukończenia przez ucznia 24 roku życia.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this