Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

GDDKiA ogłosiło drugi przetarg na obwodnicę Ostrowca Świętokrzyskiego!

Wczoraj tuż po godzinie 16.00 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Kielcach poinformowała na Tweeterze, że ogłosiła drugi przetarg na budowę obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego. Czy tym razem uda się wyłonić wykonawcę, a tym samym choć częściowo wyprowadzić ruch z miasta?

Zdjęcie ilustracyjne

Wczoraj Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad „pochwaliła się” na Tweeterze, że ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego w ciągu drogi krajowej nr 9 Radom – Rzeszów.

W ramach zadania planowane jest zaprojektowanie i wybudowanie odcinka drogi jednojezdniowej klasy GP (główna o ruchu przyspieszonym) o długości około 2,7 km. Przebiegała będzie ona nowym śladem od węzła na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 755 do ulicy Opatowskiej w ciągu istniejącej drogi krajowej nr 9 stanowiącej wylot z Ostrowca w kierunku Opatowa i Rzeszowa.

W ramach inwestycji planowana jest m.in. korekta części węzła, budowa wiaduktu nad drogą powiatową, budowa dwóch mostów oraz ronda w miejscu włączenia nowego przebiegu drogi krajowej nr 9 w istniejącą trasę.

Inwestycja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu, zwiększenia komfortu jazdy zarówno dla kierowców podróżujących tranzytem, jak i zmotoryzowanych z samego Ostrowca, a także zminimalizuje niedogodności związane z korkami i hałasem w centrum miasta. Obecnie DK9 przebiega przez Ostrowiec Świętokrzyski miejskimi ulicami, na których średnie natężenie ruchu przekraczało w 2015 roku 23 tysiące pojazdów na dobę. Dzięki inwestycji możliwe będzie oddzielenie ruchu lokalnego od tranzytu poprzez przełożenie ruchu tranzytowego na nowy przebieg drogi krajowej nr 9.

Źródło: Tweeter

Przypomnijmy, że to drugie postępowanie przetargowe na realizację tej inwestycji. Pierwsze zostało unieważnione, ponieważ złożone przez wykonawców oferty znacznie przekroczyły kwotę, jaką inwestor przeznaczył na zaprojektowanie i wybudowanie obwodnicy. 

– Przetarg został unieważniony ponieważ nie było możliwości sfinansowania takiego zadania w takiej kwocie, na jaką opiewały oferty przetargowe. W przetargu zostały złożone bowiem dwie oferty, obie przekraczały kwotę 70 mln zł. Natomiast inwestor, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przeznaczyła na realizację tego zadania 48 mln zł. W związku z tym przetarg został unieważniony – mówiła nam w rozmowie telefonicznej 21 marca Małgorzata Pawelec-Buras, starszy specjalista ds. komunikacji społecznej z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jak wówczas zapewniała:

– Do tej pory jeszcze raz zweryfikujemy opis przedmiotu zamówienia i dokumenty przetargowe, za wcześnie żeby przesądzać czy coś ulegnie zmianie w tych dokumentach. Pamiętajmy, że jest to realizacja inwestycji w systemie „Projektuj i Buduj” – mówi Małgorzata Pawelec-Buras.

Dziś już wiemy, że w ramach drugiego postępowania GDDKiA dokonała optymalizacji materiałów przetargowych w zakresie wymagań dla przyszłego wykonawcy.

System „Projektuj i Buduj” polega na tym, że ten sam wykonawca wykonuje najpierw projekt inwestycji, czyli projekt drogi, uzyskuje decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, a następnie realizuje inwestycję według tego projektu. Skraca to także czas realizacji takiej inwestycji.

Przypomnijmy, że obwodnica Ostrowca Świętokrzyskiego według planów do użytku ma zostać oddana w 2022 roku.

Kalendarium

  • 25 marca 2016 r. – podpisanie umowy na wykonanie STEŚ i koncepcji programowej
  • 6 września 2017 r. – uzyskanie decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach
  • 15 czerwca 2018 r. – przyjęcie koncepcji programowej
  • 5 listopada 2018 r. – ogłoszenie pierwszego przetargu na realizację inwestycji w trybie projektuj i buduj
  • 3 lipca 2019 r. – ogłoszenie drugiego przetargu na realizację inwestycji w trybie projektuj i buduj

1 Comment

1 Comment

  1. mat

    Lipiec 4, 2019 at 17:23

    zapytajcie o duza obwodnice XD

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Mieszkańcy żalą się na praktyki stosowane w ośrodku zdrowia w Waśniowie! Renata Lipka: Musimy działać zgodnie z prawem!

FAKTY

Mieszkańcy Woli Grójeckiej mają nową drogę! Czekali na nią 30 lat!

FAKTY

Mieszkańcy Woli Grójeckiej proszą o chodnik! Powiat odpowiada, że potrzebę widzi, ale… funduszy nie ma!

FAKTY

Tragiczny finał poszukiwań starszego mężczyzny!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this