Znajdź nas na

FAKTY

GDDKiA ogłosiło drugi przetarg na obwodnicę Ostrowca Świętokrzyskiego!

Wczoraj tuż po godzinie 16.00 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Kielcach poinformowała na Tweeterze, że ogłosiła drugi przetarg na budowę obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego. Czy tym razem uda się wyłonić wykonawcę, a tym samym choć częściowo wyprowadzić ruch z miasta?

Zdjęcie ilustracyjne

Wczoraj Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad „pochwaliła się” na Tweeterze, że ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego w ciągu drogi krajowej nr 9 Radom – Rzeszów.

W ramach zadania planowane jest zaprojektowanie i wybudowanie odcinka drogi jednojezdniowej klasy GP (główna o ruchu przyspieszonym) o długości około 2,7 km. Przebiegała będzie ona nowym śladem od węzła na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 755 do ulicy Opatowskiej w ciągu istniejącej drogi krajowej nr 9 stanowiącej wylot z Ostrowca w kierunku Opatowa i Rzeszowa.

W ramach inwestycji planowana jest m.in. korekta części węzła, budowa wiaduktu nad drogą powiatową, budowa dwóch mostów oraz ronda w miejscu włączenia nowego przebiegu drogi krajowej nr 9 w istniejącą trasę.

Inwestycja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu, zwiększenia komfortu jazdy zarówno dla kierowców podróżujących tranzytem, jak i zmotoryzowanych z samego Ostrowca, a także zminimalizuje niedogodności związane z korkami i hałasem w centrum miasta. Obecnie DK9 przebiega przez Ostrowiec Świętokrzyski miejskimi ulicami, na których średnie natężenie ruchu przekraczało w 2015 roku 23 tysiące pojazdów na dobę. Dzięki inwestycji możliwe będzie oddzielenie ruchu lokalnego od tranzytu poprzez przełożenie ruchu tranzytowego na nowy przebieg drogi krajowej nr 9.

Źródło: Tweeter

Przypomnijmy, że to drugie postępowanie przetargowe na realizację tej inwestycji. Pierwsze zostało unieważnione, ponieważ złożone przez wykonawców oferty znacznie przekroczyły kwotę, jaką inwestor przeznaczył na zaprojektowanie i wybudowanie obwodnicy. 

– Przetarg został unieważniony ponieważ nie było możliwości sfinansowania takiego zadania w takiej kwocie, na jaką opiewały oferty przetargowe. W przetargu zostały złożone bowiem dwie oferty, obie przekraczały kwotę 70 mln zł. Natomiast inwestor, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przeznaczyła na realizację tego zadania 48 mln zł. W związku z tym przetarg został unieważniony – mówiła nam w rozmowie telefonicznej 21 marca Małgorzata Pawelec-Buras, starszy specjalista ds. komunikacji społecznej z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jak wówczas zapewniała:

– Do tej pory jeszcze raz zweryfikujemy opis przedmiotu zamówienia i dokumenty przetargowe, za wcześnie żeby przesądzać czy coś ulegnie zmianie w tych dokumentach. Pamiętajmy, że jest to realizacja inwestycji w systemie „Projektuj i Buduj” – mówi Małgorzata Pawelec-Buras.

Dziś już wiemy, że w ramach drugiego postępowania GDDKiA dokonała optymalizacji materiałów przetargowych w zakresie wymagań dla przyszłego wykonawcy.

System „Projektuj i Buduj” polega na tym, że ten sam wykonawca wykonuje najpierw projekt inwestycji, czyli projekt drogi, uzyskuje decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, a następnie realizuje inwestycję według tego projektu. Skraca to także czas realizacji takiej inwestycji.

Przypomnijmy, że obwodnica Ostrowca Świętokrzyskiego według planów do użytku ma zostać oddana w 2022 roku.

Kalendarium

  • 25 marca 2016 r. – podpisanie umowy na wykonanie STEŚ i koncepcji programowej
  • 6 września 2017 r. – uzyskanie decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach
  • 15 czerwca 2018 r. – przyjęcie koncepcji programowej
  • 5 listopada 2018 r. – ogłoszenie pierwszego przetargu na realizację inwestycji w trybie projektuj i buduj
  • 3 lipca 2019 r. – ogłoszenie drugiego przetargu na realizację inwestycji w trybie projektuj i buduj

1 Comment

1 Comment

  1. mat

    4 lipca, 2019 at 17:23

    zapytajcie o duza obwodnice XD

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this