Znajdź nas na

FAKTY

Rozpoczęła się przebudowa mostu w Rudce, w gminie Kunów! Uwaga na zmiany w organizacji ruchu!

Z utrudnieniami muszą liczyć się podróżujący drogą krajową nr 9 w miejscowości Rudka w gminie Kunów. Rozpoczął się bowiem remont mostu na rzece Dunaj. – Wprowadzony został ruch wahadłowy, sterowany sygnalizacją świetlną. Technologia budowy tego mostu polega na tym, że prace prowadzone będą przy połówkowym zajęciu jezdni – wyjaśnia Małgorzata Pawelec-Buras z kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Nowoczesna, a przede wszystkim bezpieczna konstrukcja zastąpi tę wysłużoną z lat 60-tych.

Most na rzece Dunaj. 17 marca 2021 r. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Codziennie setki samochodów, w tym także ciężarowych pokonują most na rzece Dunaj w ciągu drogi krajowej nr 9 w Rudce, w gminie Kunów. Stara konstrukcja od lat wymagała remontu. 

– Nowy obiekt przez rzekę o nazwie Dunaj zastąpi stary dwuprzęsłowy most wybudowany na początku lat 60-tych ubiegłego wieku. Stan kilkudziesięcioletniej konstrukcji pogarszał się z roku na rok ze względu na gwałtowny wzrost natężenia ruchu ciężkiego – wyjaśnia Małgorzata Pawelec-Buras z kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Most na rzece Dunaj doczeka się remontu
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Nowy most będzie miał blisko 18 metrów długości. Co ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa pieszych, po obu stronach obiektu przewidziano chodniki o szerokości 2 metrów. Jednoprzęsłowy most posadowiony będzie zgodnie z wykonanym wcześniej projektem na palach wielkośrednicowych. 

Roboty potrwają 7 miesięcy. Wykonawcą inwestycji za około 3,3 mln złotych jest wyłoniona w przetargu spółka Primost Południe. 

– Roboty rozpoczęły  się od rozbiórki połowy konstrukcji obecnego obiektu i wybudowania w tym miejscu połowy nowego mostu. Następnie wykonawca dokona rozbiórki drugiej połowy mostu i zbuduje w tym miejscu nową konstrukcję. Prace odbywać się będą przy natężeniu ruchu. W ubiegłym tygodniu wprowadzona została nowa organizacja ruchu, która obowiązywać będzie do końca listopada.  Wprowadzony został ruch wahadłowy, sterowany sygnalizacją świetlną – dodaje Małgorzata Pawelec-Buras. 

Powstaną chodniki dla pieszych
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomina, że w tym roku na terenie województwa świętokrzyskiego zrealizowane będą w sumie 3 inwestycje polegające na rozbiórce starych i budowie nowych mostów. Nowe obiekty powstaną w Polanowie i Samborcu w ciągu drogi krajowej nr 79. Wyremontowany  zostanie także most w Brodach Iłżeckich w ciągu DK9 i wiadukty Wiśniówce nad drogą S7.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this