Znajdź nas na

FAKTY

Rzecznik rządu: na ten moment nie ma rekomendacji wprowadzenia stanu nadzwyczajnego!

Na ten moment ani Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, ani Rada Ministrów nie rekomendowały wprowadzenia stanu nadzwyczajnego określonego w Konstytucji – poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

Warszawa, 08.01.2020. Rzecznik rządu Piotr Muller podczas briefingu prasowego przed posiedzeniem Sejmu, 8 bm. (ps/doro) PAP/Paweł Supernak

Pytany na konferencji prasowej o wprowadzenie stanu nadzwyczajnego Piotr Müller podkreślił, że w różnych krajach stany nadzwyczajne mają różne charaktery formalne, dlatego nie można ich porównywać.

Poinformował jednocześnie, że „na ten moment ani Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, ani Rada Ministrów nie rekomendowały wprowadzenia stanu nadzwyczajnego określonego w Konstytucji”.

Rzecznik rządu zwrócił również uwagę, że w Polsce istnieje „obowiązująca już od wielu lat ustawa, która pozwala podejmować określone działania w czasie epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego”. W ustawie tej – mówił – „rozróżniamy dwa stany: stan zagrożenia epidemicznego i stan epidemii”. Przypomniał również, że najpierw w kraju ogłoszony był jeden stan, a następnie drugi, który obowiązuje.

W związku z tym – przekonywał Müller – „mamy wszystkie narzędzia do podejmowania określonych czynności, które są niezbędne do tego, żeby walczyć z epidemią”. Dodał, że na ten moment podczas posiedzeń Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dyskutowane są właśnie te narzędzia, które są w obecnie funkcjonujących ustawach. (PAP)

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this