Znajdź nas na

FAKTY

Są młodzi, zdolni i chcą zmieniać świat! Gmina Kunów będzie miała czterech reprezentantów w Młodzieżowym Sejmiku!

Aż czterech reprezentantów będzie miała gmina Kunów w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego II kadencji. To: Karolina Adamska z Bukowia, Aleksandra Mróz i Julia Pająk z Chocimowa oraz Marta Ziemba z Kunowa. Przedstawicielem powiatu ostrowieckiego będzie także Maciej Kwiatkowski z Kotarszyna w gminie Waśniów. – Sam fakt, że do Młodzieżowego Sejmiku dostały się cztery osoby z gminy Kunów na 33 radnych, to jest duży sukces naszej gminy, a przede wszystkim naszej naszej młodzieży. Warto podkreślić, że wszystkie te osoby swoje pierwsze kroki stawiały w Młodzieżowej Radzie Miejskiej w Kunowie, a troje z nich wciąż jest jej częścią – wyjaśnia Paweł Gawron, opiekun Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kunowie.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

33 radnych liczyć będzie Młodzieżowy Sejmik Województwa Świętokrzyskiego II kadencji. To osoby w różnym wieku, z różnym doświadczeniem i pomysłami, aktywnie działające w swoich środowiskach, które chcą zaangażować swój czas i energię w pracę na rzecz regionu. Przed nimi dwa lata pracy. Będą nie tylko konsultować wybrane propozycje dorosłych, ale też wychodzić ze swoimi inicjatywami. 17 czerwca listę młodzieżowych radnych zatwierdził Zarząd Województwa Świętokrzyskiego.

W wyniku rekrutacji, do Kancelarii Sejmiku wpłynęło 51 zgłoszeń. Wymogów formalnych nie spełniły 4 zgłoszenia. Swoich kandydatów zgłosiły młodzieżowe rady gmin i miast z terenu województwa świętokrzyskiego, samorządy uczniowskie i studenckie oraz organizacje pozarządowe pracujące z młodzieżą lub na jej rzecz.

O tym, kto wejdzie w skład Młodzieżowego Sejmiku II kadencji zadecydowała Kapituła złożona z 9 osób, młodzieżowych radnych poprzedniej kadencji, którzy nie ubiegali się o ponowny mandat radnego. Kapituła zarekomendowała Zarządowi Województwa osoby do uzyskania mandatu radnego II kadencji Młodzieżowego Sejmiku.

–  Jestem przekonany, że tak jak w pierwszej kadencji zachowane zostaną wysokie standardy pracy, nasza współpraca będzie układać się bardzo dobrze, że młodzieżowi radni, tak jak ich poprzednicy, będą angażować się w ważne dla regionu sprawy. Pierwszym ważnym wyzwaniem dla nowych radnych będzie wyrażenie opinii o projekcie Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+, do której rekomendacje przygotował Młodzieżowy Sejmik I kadencji. Moim zdaniem, praca w tym gremium to dla młodych ludzi także szansa na zdobycie nowych doświadczeń, poszerzanie wiedzy na temat działalności społecznej i samorządowej, ale także nawiązanie cennych przyjaźni – podkreśla Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Kapituła zarekomendowała Zarządowi Województwa osoby do uzyskania mandatu radnego II kadencji Młodzieżowego Sejmiku
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

W skład Młodzieżowego Sejmiku II kadencji weszło: 8 przedstawicieli młodzieżowych rad miast i gmin, 12 przedstawicieli samorządów uczniowskich i studenckich, 13 przedstawicieli organizacji młodzieżowych i pracujących z młodzieżą.

Wśród nowo wybranych radnych znalazły się także osoby z powiatu ostrowieckiego: Karolina Adamska z Bukowia, Aleksandra Mróz i Julia Pająk z Chocimowa oraz Marta Ziemba z Kunowa. Wśród reprezentantów powiatu ostrowieckiego znalazł się także Maciej Kwiatkowski z Kotarszyna w gminie Waśniów. 

Jako opiekun Młodzieżowej Rady Miejskiej z decyzji Kapituły cieszy się Paweł Gawron

– Wszystkie te cztery osoby zwoje pierwsze kroki stawiały w szkole podstawowej, samorządach szkolnych, a później rozwijały się już w Młodzieżowej Radzie Miejskiej. Sam fakt, że dostały się cztery osoby z gminy Kunów na 33 radnych to też jest sukces naszej gminy, a przede wszystkim naszej młodzieży. Warto podkreślić, że wszystkie te osoby swoje pierwsze kroki stawiały w Młodzieżowej Radzie Miejskiej w Kunowie, a troje z nich wciąż jest jej częścią. Liczę, że wypływają na szerszą wodę, nabiorą jeszcze więcej doświadczenia – wyjaśnia Paweł Gawron, opiekun Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kunowie.

Paweł Gawron, opiekun Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kunowie
fot. Marzena Gołębiowska/naOTSRO.info

Dodaje, że Młodzieżowy Sejmik  to miejsce, które scala ludzi z różnych środowisk.

– Jak wiadomo Sejmik tworzą nie tylko ludzie z młodzieżowych rad, ale także z samorządów uczniowskich i organizacji samorządowych. Myślę, że doświadczenie i przedział wiekowy w jakim znajduje się wybrana młodzież da im szansę na dalszy rozwój i czerpanie wiedzy od starszych kolegów, czy koleżanek. Liczę, że młodzież, która stawia pierwsze kroki w Sejmiku nabierze też pewności siebie. Są bowiem osoby z gminy Kunów, które już były w Sejmiku, mam tu na myśli Julię Pająk i Aleksandrę Mróz, są też osoby, które się dopiero uczą – dodaje Paweł Gawron.

Podkreśla, że jedną z najlepszych promocji gminy Kunów jest młodzież. Jako przykład podaje Julię Pająk, przewodniczącą Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kunowie, a także Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

– Julia się niesamowicie rozwinęła. Najpierw poprzez działalność w szkole, później wolontariat. Pamiętam ją jako dziecko, gdy działała podczas Wielkiej Orkiestr Świątecznej Pomocy. Myślę, że młodzież potrafi wykorzystać szanse i możliwości, jakie stawia przed nią życie.  Młodzi ludzie uczą się samorządności, jak podejmować uchwały, w jaki sposób je konstruować. Myślę, że Sejmik zmotywuje naszą młodzież do działania – wyjaśnia.

W ubiegłym roku jedno z posiedzeń Młodzieżowego Sejmiku odbyło się w Kunowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomina też początki Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kunowie. 

– Młodzieżowa Rada Miejska w Kunowie powstała w 2015 roku. Tak właściwie był to pomysł dwóch osób: pana burmistrza Lecha Łodeja oraz pana Jarosława Kuby, prezesa Lokalnej Grupy Działania „Krzemienny Krąg”. Ponieważ w tym okresie LGD „Krzemienny Krąg” realizowało taki projekt, który miał za zadanie powstanie młodzieżowych rad na terenie województwa świętokrzyskiego i obok sąsiedniego województwa. Wspólne rozmowy przyczyniły się do tego, że ta młodzieżowa rada powstała także u nas w Kunowie – wspomina Paweł Gawron, opiekun Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kunowie.

Młodzieżowa Rada Miejska w Kunowie nie powstałaby także, gdyby nie życzliwość radnych miejskich.

– U nas rada podjęła taką, a nie inną uchwałę. Radnym też trzeba wytłumaczyć po co i dlaczego powinna taka MRM powstać i funkcjonować. Nie może to być powołanie rady tylko dlatego, żeby istniała. Musi za tym iść jakiś głębszy cel i sens. Nie wolno porównywać też MRM w małych miastach, czy społecznościach lokalnych z tymi z dużymi aglomeracjami, bo funkcjonuje to w zupełnie inny sposób, inne są też możliwości, cele, plany – dodaje opiekun MRM w Kunowie.

Doświadczenie zebrane przez młodych radnych przyda się im teraz w Sejmiku.

Młodzieżowy Sejmik ma charakter inicjatywny, wnioskodawczy i konsultacyjno-doradczy dla organów Samorządu Województwa Świętokrzyskiego. Formuła działania zbliżona jest do funkcjonowania sejmiku wojewódzkiego (organizacja sesji plenarnych poprzedzonych posiedzeniami komisji problemowych). Jego kadencja trwa 2 lata. 

Radni pochodzą z różnych części województwa, najmłodszy z nich  ma 15 lat, zaś najstarsza radna –  22 lata i reprezentuje Samorząd Studencki Politechniki Świętokrzyskiej.

Wręczenie nominacji radnym zaplanowano na 2 lipca. Podczas I sesji wybiorą oni ze swojego grona przewodniczącego, wiceprzewodniczących oraz sekretarza Młodzieżowego Sejmiku, zdecydują również, w których komisjach problemowych chcą działać. 

Pełna lista radnych II kadencji:

 • Adamska Karolina Martyna – Bukowie, gm. Kunów 
 • Bajdo Bartosz Borys – Starachowice
 • Bańcer Alicja – Jeżowiec, gm. Kluczewsko
 • Bernat Kacper – Skarżysko-Kamienna
 • Cisowski Norbert  – Strawczynek, gm. Strawczyn
 • Czerwiak Piotr – Kostomłoty Drugie, gm. Miedziana Góra
 • Frydrych Oskar Robert – Tumlin, gm. Miedziana Góra
 • Jamróz Marcin – Włoszczowa
 • Kaczorowski Igor – Starachowice
 • Kałuża Tomasz – Rudki, gm. Nowa Słupia
 • Kazała Rafał – Miedziana Góra
 • Kupisz Jakub Piotr – Końskie
 • Kurdybakha Veronika – Skarżysko-Kamienna
 • Kuroś Daria – Marzysz Drugi, gm. Daleszyce
 • Kwiatkowski Maciej – Kotarszyn, gm. Waśniów
 • Łazarski Kamil – Bizoręda, gm. Sobków
 • Maciąg Wiktoria – Pawłów
 • Michalczak Mikołaj Stefan – Starachowice
 • Michalski Piotr – Kielce
 • Mogielska Zofia – Radoszyce
 • Mróz Aleksandra – Chocimów, gm. Kunów
 • Pająk Julia – Chocimów, gm. Kunów
 • Pruś Izabela –  Bogoria
 • Smołuch Oskar Piotr – Stary Sokołów, gm. Końskie
 • Stachurka Jakub – Kielce
 • Stępniewska Iga – Ruda, gm. Brody
 • Szkoda Krystian – Opatów
 • Ślusarczyk Filip – Włoszczowa
 • Wierzbicka Julia Liliana – Tumlin, gm. Miedziana Góra
 • Wojdan Katarzyna – Połaniec
 • Wysocka Julia – Starachowice
 • Ziemba Marta – Kunów
 • Żelazny Paweł Henryk – Tumlin, gm. Miedziana Góra

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this