Znajdź nas na

FAKTY

Sadzonki drzewek trafiły do mieszkańców powiatu ostrowieckiego!

Olbrzymim zainteresowaniem cieszyła się dzisiejsza (wtorek, 3 października) akcja #sadziMY, którą w Ostrowcu Świętokrzyskim realizuje Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski. Mieszkańcy po sadzonki modrzewia, jodły i klonu jawora przyjeżdżali do leśniczówki na Gutwinie od godziny 9.00. – Warto sadzić drzewka. Ma to zarówno walory estetyczne, sensoryczne, nasze iglaste drzewka bowiem przepięknie pachną, jak i bardzo praktyczne. W lecie możemy schronić się bowiem w ich cieniu – mówi Magdalena Batugowska z ostrowieckiego nadleśnictwa.

Magdalena Batugowska, leśniczy leśnictwa do spraw szkółkarstwa, nasiennictwa i selekcji drzew leśnych w Nadleśnictwie Ostrowiec Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Magdalena Batugowska, leśniczy leśnictwa do spraw szkółkarstwa, nasiennictwa i selekcji drzew leśnych w Nadleśnictwie Ostrowiec Św. przypomina, że ostrowieckie nadleśnictwo już po raz kolejny włącza się w akcję #sadziMY.

– Jest to inicjatywa pary prezydenckiej, w której jako Lasy Państwowe bierzemy udział. Akcja cieszy się olbrzymią popularnością wśród mieszkańców powiatu ostrowieckiego. Nie tylko wśród osób, które mają własne podwórka, ogrody czy działeczki, ale także wśród mieszkańców bloków, którzy chcą posadzić drzewka na terenie parków i skwerków, otaczających ich osiedla –  wyjaśnia Magdalena Batugowska. 

Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski przygotowało 4 000 sadzonek: jodły pospolitej, modrzewia europejskiego i klonu jawora. 

– Jodła jest ściśle związana z naszym regionem, z Puszczą Świętokrzyską, klon jawor jest wart naszej uwagi, ze względu na to, że jest drzewkiem plastycznym. Można je formować, jesienią się natomiast pięknie przebarwia, ozdabiając nasze parki, ogrody, czy działki. Modrzew europejski natomiast lubi światło, szybko rośnie, co prawda gubi igły na zimę i zaśmieca podwórka, ale na wiosnę pięknie pachnie – tłumaczy Magdalena Batugowska.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Do każdego drzewka rozdawanego przez nadleśnictwo  dołączona była instrukcja posadzenia drzewa, a także informacje o tej ogólnopolskiej akcji. 

– Takie drzewko musi być szybko posadzone. Musimy przygotować odpowiednio duży dołek, dostosowany do systemu korzeniowego, nie może być on podwinięty. Takie drzewko może się wówczas nie przyjąć – wyjaśnia Magdalena Batugowska. 

Dodaje, że szczególnym zainteresowaniem wśród mieszkańców cieszyła się dziś jodła. To drzewo, które rośnie powoli, ale ma swój dekoracyjno-zapachowy charakter.  

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.infoDołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this