Na takie miejsce w gminie Kunów rodziny osób z niepełnosprawnościami czekały od lat. Dotychczas ich bliscy korzystali z oferty ośrodków w gminach ościennych.
– Gdy tylko ze względu na małą liczbę uczniów została zamknięta szkoła w Dołach Biskupich, narodził się pomysł, aby dać nowe życie temu obiektowi i zaaranżować go na potrzeby osób niepełnosprawnych. Jest to jeden z dwóch budynków w tej miejscowości, który służy mieszkańcom, w górnej części miejscowości znajduje się bowiem remiza, z której korzystają druhowie z ochotniczej straży pożarnej, a także Koło Gospodyń Wiejskich w Dołach Biskupich. Od pomysłu przeszliśmy płynnie do działania. Nad sprawami technicznymi czuwała Małgorzata Mazur, kierownik Referatu Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie – wyjaśnia Lech Łodej.
Nie udałoby się, gdyby nie wsparcie rządowe w wysokości 1 786 583 zł. Symboliczny czek 14 czerwca przywiozła Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej.
– Ta wizyta zapisała się na trwałe w historii naszej gminy, jak i Dołów Biskupich. Pozyskane środki pozwolą na utworzenie 18 miejsc dla pensjonariuszy, a także 6 nowych miejsc pracy. Co ważne, damy temu obiektowi drugie życie. Nie będzie stał pusty, a przede wszystkim nie będzie niszczał na naszych oczach – podkreśla Lech Łodej.
Pieniądze przekazane przez minister Marlenę Maląg pozwolą nie tylko na zmodernizowanie obiektu, ale i na prowadzenie domu.
Prace remontowe „idą pełną parą”, choć wykonawcę udało się wyłonić dopiero w drugim przetargu.
– Jesteśmy w trakcie dostosowywania obiektu. Wykonujemy kompleksową przebudowę: ocieplamy obiekt wraz z fundamentami, przebudowujemy łazienki, dostosowując je do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na schodach zamontowany zostanie także schodołaz. Już wkrótce na parterze powstanie: pokój wyciszeń, pokój dla pedagoga, logopedy i psychologa, kuchnia z jadalnią, w której pensjonariusze będą przygotowywać zdrowe i pełnowartościowe posiłki, sala do ćwiczeń i rehabilitacji, sala multimedialna, na piętrze: pokój dyrektora i księgowej, sala konferencyjna, sala komputerowa i do zajęć manualnych: terapii wzroku, słuchu etc. – wylicza Małgorzata Mazur, kierownik Referatu Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie.
Dom czynny będzie przez 8 godzin, w tym zajęcia terapeutyczne trwać będą minimum 6 godzin.
– W ramach dofinansowania otrzymaliśmy także środki na kompleksowe wyposażenie: meble, sprzęt rehabilitacyjny, multimedialny, sprzęt RTV i AGD, elementy biurowe. Jesteśmy już po przetargu. Cała procedura wyłonienia wykonawcy rozstrzyga się w tym momencie. Ofert było mnóstwo, mamy więc w czym wybierać – wyjaśnia Małgorzata Mazur.
Zmieni się także otoczenie wokół budynku, powstaną m.in. podjazdy dla osób niepełnosprawnych.
Wykonawca inwestycji – Artur Kowalik, właściciel Firmy Usługowo-Budowlanej z Ostrowca Św., podkreśla, że prace odbywają się zgodnie z harmonogramem.
– Część instalacyjną mamy zakończoną w 80 procentach, „elektrykę” w 60 procentach, jeśli chodzi o prace zewnętrzne, musieliśmy się dostosować do pogody. Wykonujemy izolację, stropodach, podmurowaliśmy kominy, docieplamy także fundamenty. Najbardziej pracochłonne będą remonty wewnątrz budynku. Myślę, że bez problemu zmieścimy się w czasie. Termin zakończenia prac przewidziany został bowiem na koniec listopada – tłumaczy Artur Kowalik.
Lech Łodej przypomina z kolei, że na terenie gminy Kunów od trzech lat funkcjonuje Dzienny Dom Senior+. Gmina organizuje także wsparcie dla dzieci niepełnosprawnych, aktualnie projektowane są Warsztaty Terapii Zajęciowej w budynku po byłej szkole przy ulicy Fabrycznej w Kunowie. Na ukończeniu jest też projekt Gminnego Domu Samopomocy w Miłkowskiej Karczmie, który przeznaczony będzie docelowo na 70 osób. Gmina Kunów wraz z pięcioma innymi gminami z województwa świętokrzyskiego przystąpiła również do porozumienia „Srebrna Dolina Kamiennej”, aby wesprzeć osoby starsze i niepełnosprawne.
Gmina Kunów otrzymała także kolejne środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w wysokości 92 349,60 zł na zakup busa do transportu osób niepełnosprawnych.
– Dzięki wsparciu z PFRON-u zakupiliśmy już jeden nowy autobus do przewozu dzieci, wykonaliśmy łazienkę w szkole podstawowej w Kunowie, budujemy windę oraz łazienkę w budynku urzędu gminy z przeznaczeniem dla osób z niepełnosprawnościami – podsumowuje burmistrz.