Znajdź nas na

FAKTY

Świętokrzyskie upamiętnia bohaterów Westerplatte!

Z Kielc do Gdańska – to trasa rajdu rowerowego, upamiętniającego 80 żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów, walczących z wojskami niemieckimi w obronie Półwyspu Helskiego we wrześniu 1939 r. Uczestnicy przejazdu, odbywającego się pod patronatem marszałka województwa świętokrzyskiego, wyruszyli w ponad 500-kilometrową trasę, którą zamierzają pokonać w ciągu 5 dni. Do Gdańska dotrą w sobotę, 4 września. Na starcie 1 Rajdu Rowerowego “Pamięci Westerplatczyków”, przed kielecką Bazyliką Katedralną, jego uczestników żegnali marszałek Andrzej Bętkowski i wicemarszałek Renata Janik.

Pożegnanie uczestników rajdu. Na pierwszym planie od lewej: Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Rafał Nowak, Wicewojewoda Świętokrzyski, biskup Marian Florczyk i wicemarszałek Renata Janik Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

W rajdzie bierze udział 15 osób. Każdego dnia rajdu rowerzyści będą mieć do pokonania około 100 km trasy. We wtorek zamierzają dotrzeć do Przysuchy na Mazowszu, kolejny cel rajdu, do którego uczestnicy dojadą w środę, to Łowicz. Na trasie znajdują się m.in. Brześć Kujawski, Grudziądz, Gdańsk. Nad morze rowerzyści dotrą w sobotę 4 sierpnia. 5 września na Westerplatte odbędzie się spotkanie uczestników rajdu połączone z mszą świętą.

Przed wyruszeniem w trasę do Gdańska, uczestnicy rajdu “Pamięci Westerplatczyków” złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach żołnierzy broniących Westerplatte, na kieleckim Cmentarzu Starym.

Wyruszających w przejazd do Gdańska uczestników rajdu, do granic miasta odprowadzili, również na rowerach, Kielczanie. W Wiśniówce wyruszających w trasę pożegnał m.in. biskup Marian Florczyk.

Grób obrońcy Westerplatte Leona Pająka
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Grupa rowerzystów rusza dzisiaj na Westerplatte – powiedział biskup Marian Florczyk. – Ten szlak daleki, wiodący aż do Gdańska, przypomina nam wszystkim o najodważniejszych, żołnierzach 4. Pułku Piechoty, żołnierzach ziemi świętokrzyskiej. Po przybyciu do Gdańska, rowerzyści modlić się będą wraz z mieszkańcami tamtejszej parafii, biorąc udział w uroczystych obchodach, oddając cześć i upamiętniając bohaterstwo niezwykłych żołnierzy. Oni przecież, przez lata, popadli w zapomnienie, ostatni Westerplatczyk odszedł (mjr Ignacy Skowron, zm. 2012 r.), niemal 10 lat temu. A my chcemy o nich pamiętać, co roku będziemy wspominać tych wspaniałych chłopców, by byli przykładem odwagi, miłości do Ojczyzny i do bliźniego – dodał biskup Florczyk.

– To bardzo ważne wydarzenie, upamiętniające naszych, świętokrzyskich bohaterów – podkreślił uczestniczący w spotkaniu i pożegnaniu uczestników rajdu marszałek województwa Andrzej Bętkowski. – Chciałbym bardzo, by ten rajd wiodący na Westerplatte stał się naszą kielecką tradycją. Samorząd województwa świętokrzyskiego wspiera tę inicjatywę i cyklistów, którzy swym wysiłkiem upamiętnią bohaterską postawę naszych żołnierzy, we wrześniu 1939 roku broniących polskich rubieży – dodał marszałek.

Modlitwa uczestników rajdu i gości przy grobie Westerplatczyka
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Wśród kolejnych inicjatyw, upamiętniających bohaterskich żołnierzy z Kielc, broniących Westerplatte, jest zaplanowana na 7 września msza święta w Bazylice Katedralnej oraz prezentacja Instytutu Pamięci Narodowej o Westerplatczykach. Przed tablicą przy Wojewódzkim Domu Kultury, upamiętniającą obrońców Westerplatte, złożone zostaną kwiaty, a na grobach Westerplatczyków zapalone będą znicze. Tego samego dnia w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach odbędzie się wykład Jakuba Mularczyka z Referatu Edukacji Historycznej IPN pt. „Losy Westerplatczyków z 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach”.

Rajd “Pamięci Westerplatczyków” to jeden z elementów projektu „Pamiętamy o Westerplatczykach”, powstałego z inicjatywy Społecznego Komitetu, w skład którego weszli: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Kuria Diecezjalna w Kielcach, Wojewódzki Dom Kultury, Ochotnicze Hufce Pracy, 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, marszałek województwa świętokrzyskiego, wojewoda świętokrzyski, prezydent Kielc oraz Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty.

Uczestnicy rajdu „Pamięci Westerplatczyków” złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach żołnierzy broniących Westerplatte, na kieleckim Cmentarzu Starym.
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this