Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Sala wyciszeń, pracownia komputerowa, kuchnia z jadalnią – budynek po byłej szkole w Dołach Biskupich zmienia się na oczach mieszkańców!

Pokój wyciszeń, pokój dla pedagoga, logopedy i psychologa, kuchnia z jadalnią, w której pensjonariusze wraz z opiekunami przygotowywać będą zdrowie posiłki, sala do ćwiczeń i rehabilitacji, sala multimedialna, sala konferencyjna, pracownie: komputerowa i do zajęć manualnych – to pomieszczenia Środowiskowego Domu Samopomocy, w jaki już wkrótce zmienią się sale lekcyjne w byłej szkole podstawowej w Dołach Biskupich w gminie Kunów. – Będzie to placówka, w której swoje miejsce znajdą osoby z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi. Przy okazji pracę znajdzie 6 osób. Do prowadzenia domu nie dołożymy nawet złotówki, wszystko pokryją środki z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie fot. Łukasz Grudnewski/naOSTRO.info

Na takie miejsce w gminie Kunów rodziny osób z niepełnosprawnościami czekały od lat. Dotychczas ich bliscy korzystali z oferty ośrodków w gminach ościennych.

– Gdy tylko ze względu na małą liczbę uczniów została zamknięta szkoła w Dołach Biskupich, narodził się pomysł, aby dać nowe życie temu obiektowi i  zaaranżować go na potrzeby osób niepełnosprawnych. Jest to jeden z dwóch budynków w tej miejscowości, który służy mieszkańcom,  w górnej części miejscowości znajduje się bowiem  remiza, z której korzystają druhowie z ochotniczej straży pożarnej, a także Koło Gospodyń Wiejskich w Dołach Biskupich. Od pomysłu przeszliśmy płynnie do działania. Nad sprawami technicznymi czuwała Małgorzata Mazur, kierownik Referatu Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie – wyjaśnia Lech Łodej.

Nie udałoby się, gdyby nie wsparcie rządowe w wysokości 1 786 583 zł. Symboliczny czek 14 czerwca przywiozła Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej.  

Od lewej: Małgorzata Mazur, kierownik Referatu Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie, Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie oraz Artur Kowalik, właściciel Firmy Usługowo-Budowlanej z Ostrowca Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Ta wizyta zapisała się na trwałe w historii naszej gminy, jak i Dołów Biskupich. Pozyskane środki pozwolą na utworzenie 18 miejsc dla pensjonariuszy, a także 6 nowych miejsc pracy. Co ważne, damy temu obiektowi drugie życie. Nie będzie stał pusty, a przede wszystkim nie będzie niszczał na naszych oczach – podkreśla Lech Łodej. 

Pieniądze przekazane przez minister Marlenę Maląg pozwolą nie tylko na zmodernizowanie obiektu, ale i na prowadzenie domu. 

Prace remontowe „idą pełną parą”, choć wykonawcę udało się wyłonić dopiero w drugim przetargu. 

Trwają prace budowlane przed siedzibą przyszłego Środowiskowego Domu Samopomocy w Dołąch Biskupich
fot. Łukasz Grudnewski/naOSTRO.info

– Jesteśmy w trakcie dostosowywania obiektu. Wykonujemy kompleksową przebudowę: ocieplamy obiekt wraz z fundamentami, przebudowujemy łazienki, dostosowując je do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na schodach zamontowany zostanie także schodołaz. Już wkrótce na parterze powstanie: pokój wyciszeń, pokój dla pedagoga, logopedy i psychologa, kuchnia z jadalnią, w której pensjonariusze będą przygotowywać zdrowe i pełnowartościowe posiłki, sala do ćwiczeń i rehabilitacji, sala multimedialna, na piętrze: pokój dyrektora i księgowej, sala konferencyjna, sala komputerowa i do zajęć manualnych: terapii wzroku, słuchu etc. – wylicza Małgorzata Mazur, kierownik Referatu Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie.

Dom czynny będzie przez 8 godzin, w tym zajęcia terapeutyczne trwać będą minimum 6 godzin.

– W ramach dofinansowania otrzymaliśmy także środki na kompleksowe wyposażenie: meble, sprzęt rehabilitacyjny, multimedialny, sprzęt RTV i AGD, elementy biurowe. Jesteśmy już po przetargu. Cała procedura wyłonienia wykonawcy rozstrzyga się w tym momencie. Ofert było mnóstwo, mamy więc w czym wybierać – wyjaśnia Małgorzata Mazur.  

Zmieni się także otoczenie wokół budynku, powstaną m.in. podjazdy dla osób niepełnosprawnych.

Remontowane są także pomieszczenia wewnątrz budynku
fot. Łukasz Grudnewski/naOSTRO.info

Wykonawca inwestycji  – Artur Kowalik, właściciel Firmy Usługowo-Budowlanej z Ostrowca Św.,  podkreśla, że prace odbywają się zgodnie z harmonogramem.

–  Część instalacyjną mamy zakończoną  w 80 procentach, „elektrykę” w 60 procentach, jeśli chodzi o prace zewnętrzne, musieliśmy się dostosować do pogody. Wykonujemy izolację, stropodach, podmurowaliśmy kominy, docieplamy także fundamenty. Najbardziej pracochłonne będą remonty wewnątrz budynku. Myślę, że bez problemu zmieścimy się w czasie. Termin zakończenia prac przewidziany został bowiem na koniec listopada –  tłumaczy Artur Kowalik. 

Lech Łodej przypomina z kolei, że na terenie gminy Kunów od trzech lat funkcjonuje Dzienny Dom Senior+. Gmina organizuje także wsparcie dla dzieci niepełnosprawnych, aktualnie projektowane są Warsztaty Terapii Zajęciowej w budynku po byłej szkole przy ulicy Fabrycznej w Kunowie.  Na ukończeniu jest też projekt Gminnego Domu Samopomocy w Miłkowskiej Karczmie, który przeznaczony będzie docelowo na 70 osób. Gmina Kunów wraz z pięcioma innymi gminami z województwa świętokrzyskiego przystąpiła również do porozumienia  „Srebrna Dolina Kamiennej”, aby wesprzeć osoby starsze i niepełnosprawne. 

Trwa docieplanie fundamentów
fot. Łukasz Grudnewski/naOSTRO.info

Gmina Kunów otrzymała także kolejne środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w wysokości 92 349,60 zł na zakup busa do transportu osób niepełnosprawnych. 

– Dzięki wsparciu z PFRON-u zakupiliśmy już jeden nowy autobus do przewozu dzieci, wykonaliśmy łazienkę w szkole podstawowej w Kunowie, budujemy windę oraz łazienkę w budynku urzędu gminy z przeznaczeniem dla osób z niepełnosprawnościami – podsumowuje burmistrz. 

fot. Łukasz Grudnewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this