Znajdź nas na

FAKTY

Samorządowcy z całej Polski dyskutowali na Krzemionkach!

– Przy okazji debaty, jaka odbywać się będzie w kompleksie konferencyjno-biurowym na terenie neolitycznych Kopalni Krzemienia pasiastego w Sudole po raz kolejny promować będziemy Krzemionki. Tym bardziej, że gościmy osoby z całej Polski, które zajmują się sprawami zabytków, przyrody, historią. Mam nadzieję, że to krzemionkowskie przesłanie pojedzie razem z nimi w Polskę – mówił Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego podczas ubiegłotygodniowej debaty, zorganizowanej w ramach Konwentu Marszałków, którego prezydencję obecnie sprawuje Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Od lewej: Paweł Walesic, kierownik Wydziału Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Małgorzata Rudnicka, pełniąca obowiązki dyrektora Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oraz Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Ubiegłotygodniowa (czwartek, 12 maja) debata zorganizowane w kompleksie konferencyjno-biurowym na terenie neolitycznych Kopalni Krzemienia pasiastego w Sudole to jedno z wielu tego typu wydarzeń, jakie odbywają się w ramach konwentu marszałków województw, którego prezydencję obecnie sprawuje Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. Debata samorządowa o kulturze została zainspirowana doświadczeniami Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. 

– Chcieliśmy taką debatę przeprowadzić, goszcząc przyjaciół  z całej Polski, abyśmy po pandemii koronawirusa, a tym samym „po przestoju” w kulturze mogli porozmawiać na temat wyzwań, jakie przed nami stoją, na temat przedsiębiorczości naszych instytucji, a także o naszych problemach, związanych z rozruchem po pandemii, jak i bieżącymi sprawami – wyjaśnia Paweł Walesic kierownik Wydziału Dziedzictwa Narodowego  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Paweł Walesic kierownik Wydziału Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wybór Krzemionek na organizację tego wydarzenia nie był przypadkowy. Jak podkreśla Paweł Walesic departament, w którym pracuje, dołożył wszelkich starań, aby spotkanie odbyło się w tej  „perle UNESCO”.

– Chcemy naszym gościom pokazać potencjał naszego województwa, nie tylko związany z jego centrum, ale także i innymi miejscami, ważnymi dla lokalnych społeczności, dla naszej kultury i dziedzictwa narodowego – dodaje Paweł Walesic.  

Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach.

Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego  podkreśla, że to kolejna szansa i okazja do promocji Krzemionek.

– Przy okazji wydarzenia będziemy mieli okazję Krzemionki po raz kolejny promować. Tym bardziej, że będziemy gościć osoby, które zajmują się  sprawami zabytków, przyrody, historią. Mam nadzieję, że to krzemionkowskie przesłanie pojedzie razem z nimi w Polskę – mówił marszałek. Dodają, że debata poświęcona będzie m.in. muzeów i ich wpływie na rozwój lokalny.

Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– O tym jak mogą wpływać na to, że ludzie zaczynają się interesować swoją okolicą i swoimi miejscami. Będziemy przypominać także o tym, że przeszłość i tradycja decydują o naszej tożsamości. narodowej – wyjaśniał Andrzej Bętkowski. 

 O tym, że tego typu spotkania to doskonała okazja do tego, żeby porozmawiać z przedstawicielami samorządów wojewódzkich na temat roli i funkcji muzeów, a także przybliżyć nowe przede wszystkim te społeczne funkcje muzeów przypomniał Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach. 

Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Muzea pełnią dziś kluczową rolę. W Polsce na niecałe 1000 muzeów mamy rocznie ok. 40 000 000 zwiedzających. Przyrost osób odwiedzających muzea rok do roku wynosi w granicach miliona.  W ostatnich kilkunastu latach obserwujemy rzeczywiście olbrzymie zainteresowanie  z jednej strony wśród osób odwiedzających muzea, wszystkich interesariuszy muzeów, z drugiej strony widzimy też duże zaangażowanie zarówno ze strony administracji  państwowej, jak i samorządowej w rozwijanie tej infrastruktury muzealnej, w tworzenie nowych muzeów. Okazuje się, że muzea są bardzo istotnym elementem życia  społecznego, nie mówiąc o kulturze, edukacji i estetyce – tłumaczył Robert Kotowski. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Potwerdza, że pandemia koronawirusa „utrudniła życie” muzealnikom, ale także muzeomaniakom. 

– Pandemia wstrzymała pewne działania, wymusiła przeniesienie działalności muzeów do sieci, co stanowiło pewną alternatywę. Ale  ten boom po zniesieniu tych ograniczeń, związanych z koronawirusem  i rosnąca liczba odwiedzających, pokazują,  że odwiedzający czekali na to, aby powrócić do sal muzealnych i już na żywo obcować ze sztuką – podsumowuje. 

Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Radny powiatowy pyta o przyszłość szkół średnich. Czy niektórym z nich „grozi” likwidacja? 

FAKTY

Paweł Walesic wykluczony z członkostwa w Klubie PiS w Radzie Miasta Ostrowca Św.!

FAKTY

Tabliczki informacyjne na budynku Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info Tabliczki informacyjne na budynku Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Powiat Ostrowiecki: Kontrola zawodowych i niezawodowych rodzin zastępczych!

FAKTY

W piątek w całym kraju zawyją syreny w hołdzie policjantowi, który zginął na służbie!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this