Znajdź nas na

FAKTY

Sandomierz: Rozpoczął się montaż 100-metrowej konstrukcji nowego mostu na Wiśle!

Rozpoczął się montaż około 100-metrowej konstrukcji nowego mostu na Wiśle w Sandomierzu – poinformowała w piątek GDDKiA. Ważący 300 ton stalowy element jest stopniowo nasuwany na znajdującą się w rzece podporę nurtową.

Fot. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Jak przekazała w piątek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, to jeden z najtrudniejszych etapów prac przy tej inwestycji. Przygotowania do niego trwały dwa miesiące.

Ważący 300 ton i mierzący 100 metrów stalowy elementy jest obecnie nasuwany na podporę znajdującą się w nurcie rzeki. Operacja odbywa się z prędkością około trzech metrów na godzinę. Przewiduje się, że stalowa konstrukcja osiągnie docelową lokalizację w przyszłym tygodniu.

Montaż nowej konstrukcji stalowej mostu przez Wisłę w Sandomierzu ruszył w listopadzie ub. roku. Przebudowa starej przeprawy jest realizowana w systemie projektuj i buduj od 2021 roku.

Docelowo przeprawa przez Wisłę w ciągu drogi krajowej nr 77 Lipnik – Sandomierz – Stalowa Wola – Przemyśl, komunikującej Świętokrzyskie z Podkarpaciem, będzie dwujezdniowa. W tym celu w 2011 roku został wybudowany nowy most, biegnący równolegle do starego obiektu. Stara, 70-letnia przeprawa została wyłączona z ruchu ze względu na zły stan techniczny w 2013 roku; od tej pory ruch pojazdów odbywa się jezdnym obiektem w obu kierunkach.

Budowa nowego mostu o długości ok. 460 metrów potrwa do końca 2024 roku. Wykonawcą robót jest firma Intop z Tarnobrzega. Koszt inwestycji to ok. 70 mln zł. Pieniądze pochodzą z budżetu państwa.(PAP)

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this