Znajdź nas na

FAKTY

Senat przeciw zmianom w prawie, podwyższającym wynagrodzenia m.in. parlamentarzystom!

Senat opowiedział się w poniedziałek przeciw zmianom w prawie, podwyższającym wynagrodzenia dla samorządowców, parlamentarzystów i osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie.

Warszawa, 17.08.2020. Wynik głosowania nad wnioskiem o odrzucenie ustawy podwyższającej wynagrodzenia dla samorządowców, parlamentarzystów i osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie, 17 bm. na sali obrad Senatu w Warszawie. Za wnioskiem o odrzucenie ustawy głosowało 48 senatorów, przeciw było 45, a nikt nie wstrzymał się od głosu. (kf) PAP/Tomasz Gzell

Za wnioskiem o odrzucenie ustawy głosowało 48 senatorów, przeciw było 45, a nikt nie wstrzymał się od głosu. Za odrzuceniem ustawy głosowali senatorowie KO, Lewicy, jeden senator PSL-Kukiz’15 Ryszard Bober i senatorowie niezrzeszeni: Wadim Tyszkiewicz, Krzysztof Kwiatkowski, Stanisław Gawłowski, senator niezrzeszona Lidia Staroń nie głosowała. Przeciw byli wszyscy senatorowie PiS. Głosu nie oddało w sumie 7 senatorów, w tym dwóch senatorów PSL-Kukiz’15: Michał Kamiński i Jan Filip Libicki.

Wcześniej senacka komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich dwukrotnie negatywnie zaopiniowała zmiany w prawie, podwyższające wynagrodzenia dla samorządowców, parlamentarzystów i osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie.

Pierwsze posiedzenie komisji odbyło się jeszcze przed rozpoczęciem poniedziałkowych obrad Senatu. Przewodniczący komisji Sławomir Rybicki(KO) poinformował wówczas, że podczas komisji zgłosił wniosek o odrzucenie w całości uchwalonych w piątek przez Sejm zmian. Wniosek ten poparło sześciu senatorów, czterech było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Następnie podczas dyskusji nad ustawą w Senacie senator PiS Marek Martynowski zgłosił wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek, a senator Gabriela Morawska – Stanecka (Lewica) zgłosiła wniosek o jej odrzucenie. W związku z tym marszałek Senatu Tomasz Grodzki zarządził przerwę, podczas której ponownie zebrała się komisji Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich, która rozpatrzyła oba wnioski.

Po posiedzeniu komisji jej przewodniczący oświadczył, że komisja ponownie rekomenduje odrzucenie ustawy i poparcie wniosku senator Morawskiej-Staneckiej, która uzasadniała go tym, że nie można podjąć odpowiedzialnych decyzji na temat wynagrodzeń najważniejszych osób w państwie w sytuacji, kiedy nasi obywatele tracą pracę.

Po głosowaniu marszałek Senatu Tomasz Grodzki oświadczył w rozmowie z dziennikarzami, że zostanie zaproponowana inicjatywa senacka, by powołać grupę roboczą złożoną z senatorów i posłów, która wypracuje nowe reguły szerokiego podnoszenia wynagrodzeń w Polsce, gdy sytuacja gospodarcza się poprawi, a COVID-19 zostanie opanowany.

Szef klubu PiS i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki powiedział na konferencji prasowej, że wydaje mu się, że na tym co zaszło w Senacie, projekt w sprawie podwyżek kończy swoją historię.

Terlecki przypomniał, że podczas prac w Sejmie opozycja głosowała za tym projektem.

„Następnie – pod wpływem można powiedzieć głosów zewnętrznych – tu zdaje się pana Donalda Tuska, czy może jeszcze innych osób (opozycja – PAP) – w ciągu dwóch dni zmieniła zdanie i dziś zaczęła się z tego wycofywać, wydaje mi się, oszukując opinię publiczną, że nie miała z tym nic wspólnego, albo, że to był jakiś zbieg okoliczności, że tak się stało w Sejmie. Nie, tak się stało w Sejmie, ponieważ wszyscy zgadzaliśmy się jeszcze parę dni temu, że sprawa wynagrodzeń najważniejszych osób w państwie, a także ustawa o partiach politycznych wymagają uregulowania i wymagają korekty” – powiedział wicemarszałek Sejmu.

Zmiany wiązały wysokość wynagrodzenia najważniejszych osób w państwie nie jak dotychczas z kwotą bazową corocznie określaną w ustawie budżetowej, ale z wynagrodzeniami sędziów Sądu Najwyższego.

Podstawę ustalenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego SN w danym roku stanowi przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale roku poprzedniego (w drugim kwartale 2019 r. kwota ta wyniosła 4839,24 zł). Dla obliczenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego SN przyjmuje się wielokrotność tej podstawy z zastosowaniem mnożnika 4,13. (PAP)

Autor: Edyta Roś

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Zarząd Powiatu Ostrowieckiego ustalił wysokość dodatków motywacyjnych m.in. dla dyrektorów szkół średnich!

FAKTY

Zarząd Powiatu Ostrowieckiego ustalił wysokości dodatku funkcyjnego dla dwóch dyrektorów szkół średnich! Różni je 2250 zł!

FAKTY

W przyszłym tygodniu rozpoczną się prace związane z remontem dk 9 w Nietulisku Dużym!

FAKTY

Kolejna tragedia nad wodą! 19-latka utonęła w Zalewie Kieleckim!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this