Znajdź nas na

FAKTY

Senator Jarosław Rusiecki ucina spekulacje, zapewnia, że wojska WOT-u będą w Ostrowcu Św.!

Podczas debaty zarówno nad Raportem o stanie gminy Ostrowiec Świętokrzyski, jak i powiatu ostrowieckiego, z ust radnych Komitetu Wyborczego Wyborców Jarosława Górczyńskiego padło wiele sugestii i stwierdzeń, że w naszym mieście swojej siedziby nie będą miały Wojska Obrony Terytorialnej. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, zapytaliśmy Jarosława Rusieckiego, Senatora RP jak wygląda sytuacja z WOT-em. Według zapewnień parlamentarzysty wojska WOT-u mają się dobrze, a świętokrzyska brygada liczy już blisko 800 żołnierzy. Kwestią czasu jest rozlokowanie 103. batalionu w naszym mieście. Potrzeba do tego jednak chęci współpracy i cierpliwości.

Zdjęcie ilustracyjne fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomnijmy, że Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych. Do ich głównych zadań należy działania militarne, zarządzanie kryzysowe i wsparcie między innymi władz samorządowych w zakresie przeciwdziałania różnym zagrożeniom czy klęskom żywiołowym. Dzięki współpracy senatora Jarosława Rusieckiego, a także ówczesnego starosty i Zarządu Powiatu Ostrowieckiego na siedzibę wojsk WOT udało się nieodpłatnie przekazać budynek po dawnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy ulicy Antoniego Hedy w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Według ówczesnych zapewnień w Ostrowcu Świętokrzyskim pojawić mieli się żołnierze stałej kadry wraz z rodzinami, a w mieście stacjonować miał także na stałe batalion złożony z kilku kampanii. Byłaby to olbrzymia szansa na rozwój dla wyludniającego się miasta. Jak się okazuje pomysł stacjonowania WOT-u w Ostrowcu Świętokrzyskim jest nadal aktualny, a pierwsze kroki zostały już poczynione. Jak zapewnia Jarosław Rusiecki toczą się także rozmowy, w których udział bierze prezydent miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, jednak ze względu na obowiązującą senatora tajemnicę – ich szczegółów ujawnić nie może. Tym bardziej dziwi krytyka zapoczątkowanego przez poprzedni Zarząd powiatu i władze starostwa – pomysłu.

Wczoraj (27 czerwca) odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Obrony Narodowej Senatu RP, której przewodniczy parlamentarzysta Jarosław Rusiecki. Członkowie Komisji w Kielcach spotkali się z dowództwem WOT oraz dowództwem 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

– Miałem wyjazdowe posiedzenie Komisji w Kielcach w 10. Świętokrzyskiej Brygadzie. Razem z senatorami dokonywaliśmy pewnej oceny rozwijania 10. Świętokrzyskiej Brygady im. majora Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego pseudonim Nurt. Mówiliśmy o doświadczeniach tej rocznej pracy dowództwa i żołnierzy i rozwijania brygady. Warto tu wspomnieć, że po roku działalności brygada liczy blisko 800 żołnierzy. Warto tutaj wspomnieć, że brygada w żadnym miejscu nie ma swojego trwałego lokum. Na razie korzysta, jeśli chodzi o dowództwo brygady w Kielcach z gościny Centrum Przygotowania do Misji Zagranicznych. Natomiast, co jest bardzo ważne, to jest clou zagadnienia, której nie chcą przyjąć do wiadomości (radni z KWW Jarosława Górczyńskiego przyp. red.), a o czym mówiłem już na sesji Rady Miejskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim, na początku czerwca Minister Obrony Narodowej wydał decyzję w sprawie dyslokacji poszczególnych jednostek w brygadach Wojsk Obrony Terytorialnej, dotyczy to również 10. Świętokrzyskiej Brygady WOT w naszym województwie – powiedział nam Jarosław Rusiecki, Senator RP.

Źródło: FB Senator Jarosław Rusiecki

Minister wskazał cztery miejsca dyslokacji i obecności brygady. Są to: Kielce, Czyżów w powiecie buskim, Ostrowiec Świętokrzyski i Sandomierz. To cztery miejsca, gdzie będą rozwijane poszczególne Bataliony. Jak przypomniał parlamentarzysta, w pierwszej kolejności rozwijany jest 101. Batalion w Kielcach.

– Czekamy na etap i rozwinięcie 102. Batalionu, który będzie miał swoje lokum w Sandomierzu. 103. Batalion będzie miał swoją siedzibę w Ostrowcu Świętokrzyskim w przyszłości. Wszystko oczywiście jest pewnym procesem, okres tworzenia wojska, to nie jest coś, co się dzieje za jednym dotknięciem różdżki, to jest pewien proces, pewna praca, co też pokazuje, że po rocznej działalności, mamy za sobą cztery przysięgi, kilka okresów przygotowawczych, a przed nami kolejny, od 5 lipca, który będzie miał miejsce w czasie letnim, zakończony przysięgą 20 lipca w Sandomierzu. Jestem przekonany, że państwo z KWW Górczyński są niedoinformowani i nie interesują się tym, jakie relacje występują w tej chwili, między dowództwem WOT-u, a prezydentem miasta i jestem zdziwiony tym, ze nie mają wiedzy, a łatwiej byłoby się im zapytać prezydenta, w jakich negocjacjach uczestniczy. Ja nie mogę o tym powiedzieć, ponieważ jestem związany tajemnicą negocjacyjną, która dzieje się w tych relacjach. Wnioskuję z tego, że radni z komitetu, który się w tej sprawie wypowiadają uprawiają dezinformację, budują fake newsy i manipulują społeczeństwem i działają na szkodę tego społeczeństwa. Taka praca, która jest wykonywana i przez dowództwo WOT, i przez 10. Świętokrzyska Brygadę i przeze mnie jest i oparta na cierpliwości, skutecznych działaniach, które są działaniami spokojnymi, rozłożonymi w czasie. I nigdy od samego początku, gdy powstała decyzja o utworzeniu 10. Świętokrzyskiej Brygady, a miało to miejsce 5 stycznia 2018 roku, nie miałem wątpliwości, że taki batalion powstanie – ucina wszelkie spekulacje Jarosław Rusiecki.

Źródło: FB Senator Jarosław Rusiecki

Przypomina jednak, że potrzeba do tego cierpliwości, pracy, zachęty dla ochotników, którzy chcieliby do WOT-u wstępować. Podkreśla, że rozwiązania, które są planowane będą i są satysfakcjonujące dla wszystkich.

– Ja po raz kolejny deklaruję i czynię chęć dobrej współpracy, natomiast takie nieodpowiedzialne działania i wystąpienia są tylko podyktowane osobistymi interesami, których po prostu nie rozumiem i jestem tym zasmucony – podsumowuje senator.

Przypomina także, że obecność wojsk WOT jest możliwością i szansą dla podniesienia wizerunku i prestiżu Ostrowca Świętokrzyskiego.

– Wymaga to skuteczności działania, a nie wystąpień ,które są podyktowane są chęcią osobistego przypodobania się, czy szerzeniem fałszywych informacji i manipulowaniem społeczeństwem –dodaje Jarosław Rusiecki i przypomina, że obecność wojsk WOT nie jest zagrożona, a okres podstawowy tworzenia WOT-u, to okres 3-letni. Za nami dopiero pierwszy rok.

– Promując województwo świętokrzyskie na dzisiaj zwołałem wyjazd studialny Komisji Obrony Narodowej w Kielcach, gdzie w obecności zastępcy dowódcy, pana generała brygady Artura Dębczaka, dowódcy Artura Barańskiego, senatorów z Komisji, rozmawialiśmy o dotychczasowych doświadczeniach w tworzeniu brygady, również podając przykłady tego, jak żołnierze terytorialnej służby wojskowej byli przydatni przy łagodzeniu skutków tej wysokiej fali na Wiśle w południowej i wschodnie części województwa świętokrzyskiego .Gdzie żołnierze po prostu sprawdzili się swoimi kompetencjami, pasją i chęcią pomocy drugiemu człowiekowi i lokalnej społeczności. Ja przypominam, że w Ostrowcu Św. i w naszym powiecie mieszkańcy też niestety wcześniej doświadczali skutków powodzi, a tutaj w tym roku, przy tej sytuacji, udało się poprzez działania prewencyjne ustrzec mieszkańców i gospodarstwa przed zalaniem dlatego, że żołnierze uprzedzili tę najwyższą falę w dorzeczu Wisły. Moim cele jest promowanie województwa świętokrzyskiego. Spośród tych wyjazdowych posiedzeń uczestniczyliśmy w wyjazdowym posiedzeniu 10. Świętokrzyskiej Brygadzie, na początku kadencji była to wizytacja w Zakładach Metalowych „Mesko”, czy też wizytacja Centrum Przygotowania do Misji Zagranicznych, które się mieszczą na terenie województwa świętokrzyskiego. Bardzo ważną sprawą jest promowanie z jednej strony Wojska Polskiego, a z drugiej strony polskiego przemysłu obronnego – podsumował senator.

1 Comment

1 Comment

  1. OLa

    24 lipca, 2019 at 19:10

    Eeeee przyjdą Ruskie Pogoni ich….. I tyle będzie. W 39 to chociaż konie mieli……

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this