Znajdź nas na

Subscribe

GMINA ĆMIELÓW

Seniorzy z gminy Ćmielów udowadniają, że „jesień życia” nie musi być nudna! Wczoraj bawili się na wspólnym balu! [FOTO]

Gmina Ćmielów nie zapomina o seniorach. Mogą liczyć na pomoc dwóch ośrodków wsparcia: Dziennego Domu Senior+ i Klubu Seniora, w których nie ma już wolnych miejsc, a kompletowana jest lista rezerwowa. Od czerwca mogli bawić się w ramach cyklu spotkań: „Bawi się z nami, Seniorami”, a wczoraj (sobota, 9 października) gmina zorganizowała im Bal Seniora, który przyciągnął tłumy. Była zabawa przy muzyce zespołu Champion, poczęstunek, a także występ artystyczny przygotowany przez seniorów. – To dzisiejsi uczestnicy balu budowali kiedyś naszą gminę. Pracowali ciężko na to, aby nam żyło się lepiej. Jesteśmy winni im szacunek i opiekę. Każdy z nas będzie kiedyś seniorem. szanujmy ich bagaż życiowy i nie zapominajmy, że czas płynie bardzo szybko. Uśmiechy naszych seniorów są dziś dla mnie największą nagrodą – mówiła podczas balu Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

To był drugi i Dzień Seniora, zorganizowany w gminie Ćmielów. Mowa o wczorajszym balu, który zgromadził mnóstwo seniorów z całej gminy. 

– W tym roku przypadający na 1 października Międzynarodowy Dzień Osób Starszych obchodzimy  bardzo uroczyście. Na 14 listopada przypada zaś nasz polski Dzień Seniora. Boimy się wzrostu zachorowań i obostrzeń, związanych z pandemią, „przyspieszyliśmy więc kroku.”  Pani burmistrz, startując w wyborach, chciała otworzyć Klub Seniora i Dzienny Dom dla Seniorów i dziś ten Bal Seniora może odbyć się w  zmodernizowanym budynku, w którym utworzone zostały te dwa ośrodki wsparcia – wyjaśnia Joanna Borkowska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ćmielowie. 

Dodaje, że seniorzy z gminy Ćmielów mogą liczyć na dużą pomoc ze strony gminy. Jeszcze kilka lat temu takiej polityki senioralnej niestety nie było.

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Teraz jest taka tendencja ogólnopolska, aby dbać o seniorów. Są do tego specjalnie nakierowane programy ministerialne. Można ubiegać się także o kolejne granty na utrzymanie placówek wsparcia dla osób starszych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego. Nasi seniorzy mogą  skorzystać z oferty dwóch ośrodków wsparcia: Klubu Seniora i Dziennego Domu Seniora. Już nie mamy wolnych miejsc zarówno w domu seniora, jak i w klubie seniora. Powstała  lista rezerwowa, tak więc możemy powiedzieć, że pani burmistrz odniosła sukces, otwierając te dwie placówki wsparcia. W gminie funkcjonuje także program lekowy, wkrótce uruchomiony zostanie także program teleopieki – zapewnia Joanna Borkowska. 

 Jak podkreśla projekt jest już gotowy, gmina czeka teraz na jego  dofinansowanie.  Dodaje, że seniorzy z gminy Ćmielów to cudowni ludzie. 

– Powiem też nieskromnie, że było kilku wolontariuszy, którzy przyszli tutaj do domu seniora, a wychodząc, zachwalali naszych podopiecznych. Podkreślali, że nasi seniorzy są wybitnie aktywni, nie znoszą marazmu, mają mnóstwo pomysłów. A my musimy być coraz bardziej otwarci na ich potrzeby. Dzisiejszy senior to człowiek radosny, uczestniczący w życiu społecznym, a jego głos jest ważny w społeczeństwie – tłumaczy. Seniorom życzy pogody ducha i zdrowia.

Joanna Borkowska, kierownik GOPS-u w Ćmielowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Abyśmy nawet, jeśli okazałoby się, że z powodu pandemii  nasze ośrodki będą zamknięte, mogli w tym samym składzie, a może i większym, wrócić do ośrodków wsparcia – podsumowuje. 

Z oferty, jaką seniorom proponuje gmina korzysta Alfreda Turbakiewicz z Grójca,  która wzięła czynny udział w przedstawieniu, przygotowanym na rozpoczęcie balu. 

– Mieszkam sama, pomyślałam, no może pójdę, czegoś się nauczę i rozerwę. Nie korzystałam wcześniej z takiej oferty, bo jej w naszej gminie nie było.  Teraz  chętnie występuje, uczę się ozdabiać buteleczki, pudełeczka, uczę  się śpiewu. Kto ma takie zdolności robi na drutach. Warto takie miejsca tworzyć. Ja jestem bardzo zadowolona, że znalazłam się w tym miejscu. Dojeżdżam sama, ale seniorzy mogą skorzystać z busa. To dla nich duże ułatwienie – wyjaśnia  Alfreda Turbakiewicz.

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa cieszy się, że już po raz drugi mogła zorganizować  Dzień Seniora w gminie Ćmielów. 

Seniorzy, korzystający z oferty Dziennego Domu Senior+ i Klubu Seniora przygotowali występ artystyczny. W centrum kadru Alfreda Turbakiewicz
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Wykorzystując czas letnio-jesienny zaproponowaliśmy cykl spotkań „ Baw się z nami Seniorami”. Zorganizowano 8 takich wydarzeń, w miejscowościach, w których była taka możliwość dostępu do świetlicy, aby spełnić wymogi sanitarne.  Dziś spotykamy się z seniorami w najliczniejszym gronie. Zawsze obserwowałam takie wydarzenia w innych gminach, żałując, że u nas tego nie ma. Pytała wówczas: Dlaczego nie w Ćmielowie? Mieszkańcy zasługują na więcej. I tak począwszy od domu seniora i klubu seniora, zaczęłam skutecznie realizować politykę senioralną.  To cieszy, że seniorzy chcą się bawić. Wiele razy odwiedzam dom seniora, pytam ich, jak się tutaj czują.  Mówią, że aktywnie i w pełni spędzają tutaj swój wolny czas.  Mężczyźni gotują, panie zajmują się robótkami ręcznymi. Każdy znajdzie coś dla siebie. A przede wszystkim seniorzy mogą wreszcie  wyjść z domu i przestać czuć się samotnie – tłumaczy Joanna Suska. 

Dodaje, że dzięki wsparciu pracowników GOPS-u domu kultury, jak i Urzędu Miasta i Gminy w Ćmielowie, sposobem gospodarczym udało się przygotować specjały na Bal Seniora. Wyjaśnia, że wiele osób pyta ją o to skąd gmina bierze środki na organizację wydarzeń z udziałem seniorów.

– Wiele osób pyta: „z jakich pieniędzy seniorzy  się tak bawią”. Bawimy się pozyskanych środków na program szczepień, dzięki dofinansowaniom służącym integracji społecznej. Nie korzystamy ze środków z budżetu gminy, przeznaczonych na inwestycje. Kiedyś mieszkańcy narzekali, że dzieje się niewiele, dziś myślę,  że takich propozycji na wspólne spędzenie czasu jest sporo. Jako burmistrz stawiam na zrównoważony rozwój. Projekty techniczne,  które wykonujemy są bardzo ważne, równoważą się jednak  z wydarzeniami kulturalnymi. W gminie Ćmielów mamy dużo seniorów, żaden z nich nie powinien być sam. Wielokrotnie powtarzałam, że dla mnie zawsze najważniejszy jest człowiek – mówi Joanna Suska. 

Grupę seniorów do występu wokalnego przygotowała Agnieszka Kaca-Chmielińska, wokalistka zespołu Champion, inspektor do spraw promocji w Urzędzie Miasta i Gminy w Ćmielowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że każdy z nas musi pamiętać, że będzie kiedyś w wieku senioralnym. Młodzi ludzie, krytykujący oferty wsparcia dla seniorów, powinni pamiętać, że to ich dziadkowie „budowali” ich przyszłość.

– Może zabrzmi to brutalnie, ale tak to wygląda. Jeśli takiemu młodemu człowiekowi wydaje się, że ma 15, 20 lat i dopiero za jakiś czas dotkną go problemy wieku senioralnego, przypomnę, że czas szybko płynie. Postawmy się na miejscu tych seniorów, których dzieci wyjechały z Ćmielowa, czy z gminy. Zostali sami. To cieszy, gdy podczas takich imprez widzi się te piękne kreacje pań, garnitury panów, starannie wykonane makijaże, czy upięte fryzury. Spotykają się sąsiedzi, dawni koledzy ze szkolnej ławki, dawni współpracownicy  Organizację takich wydarzeń miałam w planach, w swoim wyborczym pakiecie. Moim cele jest to, aby  jednoczyć ludzi, a nie dzielić. Ten budynek, w którym dziś odbywa się Bal Seniora, a od lipca funkcjonuje Dzienny Dom Senior+ i Klub Seniora  był kiedyś postawiony w czynie społecznym. Dziś jest pięknie zagospodarowany, inaczej  stałby pusty. Grupa dzisiejszych seniorów kiedyś pracowała na nas, na naszą przyszłość. Teraz są już w takim zasłużonym momencie swojego życia, w którym mogą się już cieszyć wolnym czasem. Pamiętajmy, że my też kiedyś  będziemy starzy, nie wiemy czy zawsze będziemy zdrowi Szanujmy bagaż życiowy naszych seniorów, nauczmy się ich słuchać – mówi Joanna Suska. 

Mirosław Rogoziński, rady powiatu ostrowieckiego z Klubu PiS podziękował Joannie Susce, burmistrzowi Ćmielowa za opiekę nad seniorami
fot. Łukasz Grudniewski.naOSTRO.info

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, wszystkim seniorom z gminy Ćmielów życzy zdrowia i szczęścia.

– A szczęście to zdrowie wnucząt, dzieci, własne zdrowie. Życzę im nieustającego, niegasnącego uśmiechu i aby czuli się szczęśliwi – podsumowuje burmistrz.

Seniorzy bawili się przy muzyce zespołu Champion. Do występu wokalnego przygotowała ich Agnieszka Kaca-Chmielińska, inspektor do spraw promocji w Urzędzie Miasta i Gminy w Ćmielowie . 

Galeria foto: Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-8
NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-8

NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-20
NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-20

NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-19
NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-19

NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-18
NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-18

NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-17
NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-17

NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-16
NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-16

NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-15
NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-15

NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-14
NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-14

NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-13
NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-13

NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-12
NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-12

NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-11
NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-11

NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-10
NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-10

NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-9
NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-9

NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-21
NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-21

NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-7
NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-7

NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-6
NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-6

NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-5
NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-5

NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-4
NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-4

NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-3
NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-3

NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-2
NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-2

NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-1
NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-1

NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-22
NaOSTROinfo Bal Seniora 2021 Ćmielów-22

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this