Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Sesja rady miasta czy festiwal podziękowań? 47 przedsiębiorców zwolnionych z części opłaty za sprzedaż alkoholu!

47 przedsiębiorców z terenu gminy Ostrowiec Św. może skorzystać ze zwolnienia z części opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży, obejmującej raty płatne do 31 maja 2021 r. i 30 września 2021 r. – Niniejsza uchwała jest formą pomocy dla przedsiębiorców prowadzących lokale gastronomiczne na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. Podejmowana jest w celu wsparcia przedsiębiorców ze względu na trudną sytuację, w jakiej znaleźli się, w związku z ustawowym nakazem zamknięcia prowadzonych przez nich lokali – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały. Z wstępnych wyliczeń wynika, że do budżetu miasta z tego tytułu nie wpłynie ok. 100 000 zł.

Jarosław Cichoń, współwłaściciel restauracji „Słoneczna Weranda” w Ostrowcu Św. Źródło: Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

Podczas wczorajszej (piątek, 12 lutego) nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Ostrowca Św. radni zagłosowali jednogłośnie w sprawie projektu „Uchwały w sprawie zwolnienia z części opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży za 2021 rok”.  Uchwała zwalnia  przedsiębiorców prowadzących lokale gastronomiczne z drugiej i trzeciej raty opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży. Ponadto przedsiębiorcom, którzy w terminie do dnia 31 stycznia 2021 r. wnieśli w całości opłatę należną za 2021 r. przyznaje się zwrot tej opłaty w części obejmującej drugą i trzecią ratę. 

Ze wsparcia skorzystać może 47 przedsiębiorców z terenu Ostrowca  Św. Ze wstępnych szacunków wynika, że z tytuły wprowadzonych ulg, budżet miasta będzie szczuplejszy o ok. 100 000 zł. 

Jednym z częściej słyszalnych podczas wczorajszej sesji słów były podziękowania skierowane w stronę prezydenta Ostrowca Św., projektodawcy uchwały, głównie od radnych, reprezentujących KWW Jarosława Górczyńskiego.  

– Myślę, że jest to kolejny krok, kolejny skłon pana prezydenta i jego służb, idący w kierunku pomocy na ile pozwalają przepisy prawa, tym, którym wstrzymano wszelkie działania z pomy prawa nadanej, już tak powiem z trybuny sejmowej. I za to się należą wielkie podziękowania Powiedziałem kolejny krok, bo wiemy że już było ich wiele, a jednak wyszukuje się co można, na ile można wspomóc, za to wielkie podziękowania – mówił Andrzej Pałka, radny z KWW Jarosława Górczyńskiego.

Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Ostrowca Św.
Źródło: Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

Także radny niezrzeszony Marcin Marzec dodał, że chciał zająć „stanowisko w podobnym duchu” jak jego poprzednik. 

– Rzeczywiście przepisy prawa są takie, a nie inne w Polsce i samorząd ani bardzo ustawowych możliwości nie posiada, żeby ulżyć bardziej przedsiębiorcom. Rzeczywiście jest to jedna z nielicznych możliwości, ja się bardzo cieszę, że projekt takiej uchwały powstał, bo jest to wsłuchanie się w głos środowiska. Ja rozmawiam i mam kontakty z kilkoma restauratorami na terenie miasta i nie ukrywam, że sam rzeczywiście zawaliłem, bo obiecałem, że w zeszłym tygodniu w podobnym duchu złożę interpelację. Nie udało mi się tego zrobić, ze względu na natłok spraw zawodowych i tym bardziej się cieszę, że taka uchwała jest.  To znaczy, że miasto wsłuchuje się w potrzeby przedsiębiorców. Może jest to wymiar symboliczny, bo z tego, co się dowiedzieliśmy na komisji jak gdyby te kwoty  globalnie nie są jakieś duże, ale tak jak powiedziałem, nie można mieć o to do nikogo pretensji. Bo tak krawiec kraje, jak mu materiału staje. Mamy taki system legislacyjny w Polsce,  a nie inny i nic na to nie poradzimy – tłumaczył Marcin Marzec.

Inny radny z KWW Jarosława Górczyńskiego, Kamil Stelmasik pytał natomiast czy podjęta uchwała nie będzie miała wpływu na tzw. kapslowe, a tym samym działania, które z tych środków są podejmowane. 

– Też się cieszę, że nasze miasto  idzie w tym kierunku, bo w ostatnich tygodniach kilka miast w Polsce podjęło podobne uchwały. No cóż przedsiębiorcy nie zarabiają. Nie pracują więc nie zarabiają. Ja mam tylko pytanie takie poszerzające, ilu podmiotów będzie dotyczyła ta uchwała, jaka to jest liczba, czy jest to duża kwota w kontekście roku i czy nie będzie to miało wpływu na tzw. kapslowe i działania, które z tych pieniędzy są finansowane dla organizacji pozarządowych i programy profilaktyczne – pytał Kamil Stelmasik. 

Źródło: Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

O swoich osobistych doświadczeniach mówił także Aron Pietruszka z KWW Jarosława Górczyńskiego.  

– Ja w imieniu branży gastronomicznej chciałem panu prezydentowi serdecznie podziękować za projekt tej uchwały. Jest to kolejna pomoc dla przedsiębiorców w naszym mieście znaczna pomoc, w tym trudnym czasie covidowym. Dziękuje w imieniu branży gastronomicznej,  z którą mam kontakt, która również osobiście gdzieś tutaj w moich rodzinnych kręgach również jest. Dziękuję panie prezydencie. Będę oczywiście głosował „za” –  dodał. 

Z kolei radnym, zabierającym głos podziękował Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. 

– Chcę podziękować tutaj osobą, które zabierały głos: pan radny Andrzej Pałka, pan radny  Marcin Marzec, panowie radni Kamil Stelmasik i Aron Pietruszka. To wszystko prawda w Ostrowcu Św. wsłuchujemy się w wiele głosów, stąd widząc, co się dzieje na rynku restauracyjno-gastronomicznym wyszliśmy z taką inicjatywą, inicjatywą, która dotyczy wprost 47 przedsiębiorców.   Tych 47 przedsiębiorców w mieście Ostrowcu  Św.  ma ponad 94 koncesje na sprzedaż napojów alkoholowych. One są podzielone na trzy kategorie: piwa, wina i twarde alkohole i do tych osób, do tych przedsiębiorców ta pomoc, którą państwo przegłosowaliście jest dedykowana i przeznaczona – mówił Jarosław Górczyński. 

Źródło: Zrzut ekranu YT Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

Dodał, że trudno mówić o kwotach, które nie zasilą budżetu miasta.  Wstępne szacunki pokazują, że może być  to około 100 tysięcy złotych. 

Głos zabrał także Jarosław Cichoń, współwłaściciel restauracji „Słoneczna Weranda” w Ostrowcu Św. 

– Chciałbym od siebie podziękować  radzie miasta, panu prezydentowi za ten miły gest w tych dla nas bardzo trudnych chwilach. Naprawdę mamy lokale zamknięte i nawet opłaty za koncesję na kilka miesięcy, to jest dla nas bardzo dużo – podsumował przedsiębiorca. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this