Znajdź nas na

FAKTY

Świętokrzyscy „terytorialsi” odwiedzili miejsca pamięci i mogiły żołnierzy Armii Krajowej!

Świętokrzyscy terytorialsi upamiętnili 79 rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Zapalili znicze pamięci oraz porządkowali groby żołnierzy Armii Krajowej. Odwiedzając mogiły bohaterów żołnierze 10 ŚBOT włączyli się w ogólnopolską akcję „Żołnierska Pamięć”.

Źródło: Zespół Prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. cc. E.G. Kaszyńskiego ps. „Nurt”

14 lutego obchodzić będziemy 79 rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. W tym dniu 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski powołał Armię Krajową (AK). Była ona kontynuatorką Służby Zwycięstwu Polski (SZP) i Związku Walki Zbrojnej (ZWZ) – związków formowanych do walki z okupantem niemieckim i sowieckim już od 1939 r. Pierwszym dowódcą AK został komendant główny ZWZ, gen. Stefan Rowecki „Grot”.  

Jak, co roku żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej upamiętniając to wydarzenie odwiedzili miejsca pamięci i porządkowali mogiły żołnierzy AK. Odwiedzili między innymi Cmentarz Partyzancki w Kielcach, miejsce pamięci w Szewcach i podkieleckim Białogonie. Również zapalili znicze na grobie swojego patrona mjr. cc. E.G. Kaszyńskiego ps. „Nurt” oraz mogiłach poległych żołnierzy AK rozsianych wokół polany „Wykus”.

Zespół Prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. cc. E.G. Kaszyńskiego ps. „Nurt”

Pomimo walki z COVID-19 żołnierze nie zapominają o korzeniach formacji. 

– „ Nasze CREDO przekuwamy w czyn. Porządkujemy mogiły żołnierzy Armii Krajowej, dbamy o miejsca pamięci i pochówku bohaterów walk narodowo – wyzwoleńczych. To jest nasza tożsamość i dziedzictwo – zapewnia ppor. OT Daniel Woś.

Przypomina, że Wojska Obrony Terytorialnej kontynuują współcześnie misję Armii Krajowej. Te dwie formacje dzieli czas, ale łączy troska o dobro Ojczyzny. Dziedziczenie tradycji AK przez WOT wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy etosu WOT na wartościach, z którymi identyfikują się żołnierze. 

Zespół Prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. cc. E.G. Kaszyńskiego ps. „Nurt”

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this