W maju informowaliśmy o rozpoczęciu prac termomodernizacyjnych w budynku Urzędu Miasta i Gminy w Kunowie. Dziś termomodernizacja budynku dobiega końca.
– Wczoraj (piątek, 20 października przyp. red.) uruchomione zostało ogrzewanie w budynku UMiG w Kunowie. W ramach poprawy efektywności energetycznej obiektu zamontowano dwa piece gazowe kondensacyjne po 90 kW każdy, pracujące w systemie kaskadowym oraz nowe grzejniki wraz z termostatami. Od wczoraj jest ciepło, ekologicznie i bezpiecznie – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.
Przypomina, że urząd był dotychczas jednym z większych producentów smogu. Nie był to najlepszy przykład dla mieszkańców. Na lepsze zmieniły się również warunki, w jakich obsługiwani są mieszkańcy, a dla pracowników urzędu – warunki pracy.
– To historyczny dzień dla Kunowa. Niestety dotychczas korzystaliśmy ze starego kotła na miał. W sezonie grzewczym z kominów urzędu wydobywały się kłęby czarnego lub szarego dymu. Niektórzy z mieszkańców kręcili filmy, które udostępniali w internecie krytykując nas za zatruwanie środowiska. Na szczęście to już przeszłość. Nie udałoby się jednak, gdyby nie wsparcie rządowe – wyjaśnia Lech Łodej. Dodaje, że na dachu urzędu zamontowana jest fotowoltaika 40kW, założony jest już dwukierunkowy licznik, wewnątrz zaś nowoczesne led-owe oświetlenie, które pozwoli na wygenerowanie kolejnych oszczędności. W przyszłym roku z zaaranżowany zostanie również teren zielony i parking przy ulicy Warszawskiej.
Całość zadania dofinansowana została w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład w kwocie 4 500 000 zł.
Lech Łodej zaznacza również, że zmiany związane z remontem budynku urzędu zaczęły się już jakiś czas temu od parteru budynku, który przed modernizacją pozostawiał wiele do życzenia. Aktualnie wykorzystywany jest on jako punkt obsługi interesantów i biuro podawcze. Na parterze powstała również toaleta przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a w budynku zamontowana została winda, która ułatwia poruszanie się osobom niepełnosprawnym, czy rodzinom z małymi dziećmi. Powstał również podjazd dla osób poruszający się na wózkach, czy z trudnościami w poruszaniu się.
Budynek urzędu został ocieplony i pomalowany na jasny beżowy kolor. Tuż przed wejściem głównym stanął nowoczesny podświetlany pylon.
Nie zapomniano również o skrzydlatych lokatorach urzędu – jerzykach i jaskółkach, którym zamontowano budki lęgowe.
– Zmieniamy się z myślą i dla naszych mieszkańców. Chcemy być gminą, z której przykład brały będą inne samorządy. To, w jakim stanie zostawimy po sobie nasza gminę dla przyszłych pokoleń, to nasza wspólna odpowiedzialność – podsumowuje.