Znajdź nas na

FAKTY

Czy radni powinni być wyłączeni z możliwości składania projektów do budżetu obywatelskiego?

Budowa tężni solankowych na Osiedlach Ogrody i Stawki, zgłoszona przez Joannę Pikus, radną Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskim, zagospodarowanie terenu przy stawie w Częstocicach – pomysł Artura Zawadzkiego, radnego rady Miasta Ostrowca Św. i budowa miasteczka ruchu drogowego w Osiedlu Koszary – projekt zgłoszony przez Monikę Domagałę – to trzy pomysły zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego, które doczekają się realizacji. Nasi czytelnicy mają jednak podzielone zdania. Pytają czy radni nie powinni być wyłączeni z możliwości składania projektów do budżetów obywatelskich, zostawiając ten przywilej mieszkańcom?

Grafika: naoOSTRO.info

–  To jest skandal wygrały dwa projekty radnych miejskich Pani Pikus i Pana Zawadzkiego? Czy to jest sprawiedliwe? Budżet Obywatelski powinien sprawiać radość, a nie wyścig o głosy. Były projekty składane przez dzieci, młodzież i nie miały szans. Oni to robią dla lansu?”,„ Radni powinni być wyłączeni ze składania projektów!”, „To skandal”, „Jasne że skandal jak można dopuszczać radnych do składania wniosków ? Przecież wiadomo, że takie projekty nie mają szans z projektami dzieci i młodzieży! Jak tak można! Wstyd dla tych państwa!”, „Tu chodzi o zabawę a nie o wyścig szczurów ! Jaki uczynili z tego!”, „Budżet obywatelski to nie wybory ! Było dać szansę młodzieży a nie starym radnym”, „I znowu po staremu” – to tylko niektóre z komentarzy internautów po tym, gdy dowiedzieli się jakie projekty zwyciężyły w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. 

Budżet obywatelski to nieformalny zwrot określający wydzieloną część budżetu samorządu terytorialnego (najczęściej budżetu miasta), w ramach którego wyznaczona odgórnie kwota wydatków przeznaczona jest na inicjatywy i projekty inwestycyjne bezpośrednio zgłaszane przez społeczeństwo lokalne (indywidualnie lub przez odpowiednie organizacje). Idea budżetu obywatelskiego wpisuje się w koncepcję społeczeństwa obywatelskiego i współzarządzania.

W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego w Ostrowcu Św. wśród zwycięskich projektów znalazły się te zgłoszone przez… radnych. Joanna Pikus, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego z byłego KWW Jarosława Górczyńskiego, dziś „Tak dla Samorządu” zgłosiła projekt budowy tężni solankowych na osiedlu Stawki i Ogrody. Co ciekawe kilka miesięcy wcześniej interpelację w sprawie budowy tężni solankowej w Ostrowcu Św. zgłosiła Grażyna Maj, radna miejska z Klubu Prawa i Sprawiedliwości. 

Pisaliśmy o tym tutaj:

Kolejnym zwycięzcą tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego został Artur Zawadzki, również radny Rady Miasta Ostrowca Św., z „Tak dla Samorządu” (dawne KWW Jarosława Górczyńskiego), Przedstawiony przez niego projekt dotyczył zagospodarowanie terenu przy stawie w Częstocicach. Zarówno koszty budowy tężni, jak i zagospodarowania terenu wycenione zostały na 296 000 zł każdy.

Trzecim z projektów z największą liczbą punktów była budowa miasteczka ruchu drogowego w osiedlu Koszary z montażem znaków drogowych oraz gier podwórkowych. Autorem zadania wycenionego na 150 000 zł  była Monika Domagała.

– Dziękuję wszystkim pomysłodawcom Budżetu Obywatelskiego Ostrowca Świętokrzyskiego oraz wszystkim głosującym, których było ponad 6000, a to oznacza, że pobiliśmy dotychczasowy ostrowiecki rekord o 2000 osób. Zapraszam do zapoznania się z wynikami. Pomysły były bardzo dobre dlatego sądzę, że w innej formule finansowania znajdziemy wiele z pomysłów które nie okazały się być „wygrane” ale przynajmniej w części zasługują na realizację. Natomiast wszystkie wygrane pomysły realizujemy w 2024 roku  – słowa Artura Łakomca,  wiceprezydenta Ostrowca Św. przeczytać można na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Miasta w Ostrowcu Św. 

Ze względu na kwotę zabezpieczoną na realizację zadań w ramach budżetu obywatelskiego, realizacji doczeka się również najtańszy z projektów – Integracja społeczna na Osiedlu „Kolonia Robotnicza”. Także i ten pomysł zgłoszony został przez radnego miejskiego – Andrzeja Pałkę z „Tak dla samorządu” (byłe KWW Jarosława Górczyńskiego). Koszt tego zadania oszacowano na 5 800 zł.

Źródło: Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

Źródło: https://boos.um.ostrowiec.pl/wyniki
Źródło: https://boos.um.ostrowiec.pl/wyniki
Źródło: https://boos.um.ostrowiec.pl/wyniki
Źródło: https://boos.um.ostrowiec.pl/wyniki

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this