Znajdź nas na

FAKTY

Czy radni powinni być wyłączeni z możliwości składania projektów do budżetu obywatelskiego?

Budowa tężni solankowych na Osiedlach Ogrody i Stawki, zgłoszona przez Joannę Pikus, radną Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskim, zagospodarowanie terenu przy stawie w Częstocicach – pomysł Artura Zawadzkiego, radnego rady Miasta Ostrowca Św. i budowa miasteczka ruchu drogowego w Osiedlu Koszary – projekt zgłoszony przez Monikę Domagałę – to trzy pomysły zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego, które doczekają się realizacji. Nasi czytelnicy mają jednak podzielone zdania. Pytają czy radni nie powinni być wyłączeni z możliwości składania projektów do budżetów obywatelskich, zostawiając ten przywilej mieszkańcom?

Grafika: naoOSTRO.info

–  To jest skandal wygrały dwa projekty radnych miejskich Pani Pikus i Pana Zawadzkiego? Czy to jest sprawiedliwe? Budżet Obywatelski powinien sprawiać radość, a nie wyścig o głosy. Były projekty składane przez dzieci, młodzież i nie miały szans. Oni to robią dla lansu?”,„ Radni powinni być wyłączeni ze składania projektów!”, „To skandal”, „Jasne że skandal jak można dopuszczać radnych do składania wniosków ? Przecież wiadomo, że takie projekty nie mają szans z projektami dzieci i młodzieży! Jak tak można! Wstyd dla tych państwa!”, „Tu chodzi o zabawę a nie o wyścig szczurów ! Jaki uczynili z tego!”, „Budżet obywatelski to nie wybory ! Było dać szansę młodzieży a nie starym radnym”, „I znowu po staremu” – to tylko niektóre z komentarzy internautów po tym, gdy dowiedzieli się jakie projekty zwyciężyły w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. 

Budżet obywatelski to nieformalny zwrot określający wydzieloną część budżetu samorządu terytorialnego (najczęściej budżetu miasta), w ramach którego wyznaczona odgórnie kwota wydatków przeznaczona jest na inicjatywy i projekty inwestycyjne bezpośrednio zgłaszane przez społeczeństwo lokalne (indywidualnie lub przez odpowiednie organizacje). Idea budżetu obywatelskiego wpisuje się w koncepcję społeczeństwa obywatelskiego i współzarządzania.

W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego w Ostrowcu Św. wśród zwycięskich projektów znalazły się te zgłoszone przez… radnych. Joanna Pikus, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego z byłego KWW Jarosława Górczyńskiego, dziś „Tak dla Samorządu” zgłosiła projekt budowy tężni solankowych na osiedlu Stawki i Ogrody. Co ciekawe kilka miesięcy wcześniej interpelację w sprawie budowy tężni solankowej w Ostrowcu Św. zgłosiła Grażyna Maj, radna miejska z Klubu Prawa i Sprawiedliwości. 

Pisaliśmy o tym tutaj:

Kolejnym zwycięzcą tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego został Artur Zawadzki, również radny Rady Miasta Ostrowca Św., z „Tak dla Samorządu” (dawne KWW Jarosława Górczyńskiego), Przedstawiony przez niego projekt dotyczył zagospodarowanie terenu przy stawie w Częstocicach. Zarówno koszty budowy tężni, jak i zagospodarowania terenu wycenione zostały na 296 000 zł każdy.

Trzecim z projektów z największą liczbą punktów była budowa miasteczka ruchu drogowego w osiedlu Koszary z montażem znaków drogowych oraz gier podwórkowych. Autorem zadania wycenionego na 150 000 zł  była Monika Domagała.

– Dziękuję wszystkim pomysłodawcom Budżetu Obywatelskiego Ostrowca Świętokrzyskiego oraz wszystkim głosującym, których było ponad 6000, a to oznacza, że pobiliśmy dotychczasowy ostrowiecki rekord o 2000 osób. Zapraszam do zapoznania się z wynikami. Pomysły były bardzo dobre dlatego sądzę, że w innej formule finansowania znajdziemy wiele z pomysłów które nie okazały się być „wygrane” ale przynajmniej w części zasługują na realizację. Natomiast wszystkie wygrane pomysły realizujemy w 2024 roku  – słowa Artura Łakomca,  wiceprezydenta Ostrowca Św. przeczytać można na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Miasta w Ostrowcu Św. 

Ze względu na kwotę zabezpieczoną na realizację zadań w ramach budżetu obywatelskiego, realizacji doczeka się również najtańszy z projektów – Integracja społeczna na Osiedlu „Kolonia Robotnicza”. Także i ten pomysł zgłoszony został przez radnego miejskiego – Andrzeja Pałkę z „Tak dla samorządu” (byłe KWW Jarosława Górczyńskiego). Koszt tego zadania oszacowano na 5 800 zł.

Źródło: Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

Źródło: https://boos.um.ostrowiec.pl/wyniki
Źródło: https://boos.um.ostrowiec.pl/wyniki
Źródło: https://boos.um.ostrowiec.pl/wyniki
Źródło: https://boos.um.ostrowiec.pl/wyniki

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Zarząd Powiatu Ostrowieckiego ustalił wysokość dodatków motywacyjnych m.in. dla dyrektorów szkół średnich!

FAKTY

Zarząd Powiatu Ostrowieckiego ustalił wysokości dodatku funkcyjnego dla dwóch dyrektorów szkół średnich! Różni je 2250 zł!

FAKTY

W przyszłym tygodniu rozpoczną się prace związane z remontem dk 9 w Nietulisku Dużym!

FAKTY

Kolejna tragedia nad wodą! 19-latka utonęła w Zalewie Kieleckim!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this