Znajdź nas na

FAKTY

Skarżysko-Kamienna: rozpoczął się proces ws. libacji alkoholowej w mauzoleum w Michniowie

W Sądzie Rejonowym w Skarżysku-Kamiennej rozpoczął się we wtorek (4 lutego) proces pięciu osób oskarżonych o spożywanie alkoholu na terenie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Prokuratura zarzuca im znieważenie miejsca pamięci narodowej.

Michniów (woj. świętokrzyskie), 12.07.2024. Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej oraz 81. Rocznicy Pacyfikacji Wsi Michniów na terenie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, 12 bm. (aldg) PAP/Piotr Polak

Na ławie oskarżonych zasiedli: Katarzyna J., kierownik oddziału dziedzictwa narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Bartosz B., syn byłego marszałka województwa i radny PiS, Grzegorz R., dyrektor MCSiR w Skarżysku-Kamiennej oraz Renata K. i Magdalena D., pracownice Mauzoleum. Oskarżeni mieli urządzić nieformalne spotkanie towarzyskie, podczas którego spożywano alkohol.

Według aktu oskarżenia, spożywanie alkoholu w takim miejscu stanowi znieważenie miejsca pamięci narodowej, gdzie znajduje się grób mieszkańców Michniowa zamordowanych przez Niemców w 1943 roku.

Podczas pierwszej rozprawy oskarżeni odmówili składania wyjaśnień, wyrazili ubolewanie i przeprosili osoby, które mogły poczuć się dotknięte ich zachowaniem.

Sprawa wyszła na jaw w 2023 roku, po upublicznieniu nagrania, na którym widać stół zastawiony alkoholem i osoby uczestniczące w zabawie w budynku mauzoleum. Zarejestrowana impreza odbyła się 12 lipca 2021 po oficjalnym otwarciu mauzoleum. Po ujawnieniu nagrania Bartosz B. zrezygnował z pracy, a dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, do którego należy mauzoleum, podał się do dymisji.

Za zarzucane czyny oskarżonym grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności.

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich upamiętnia 817 polskich wsi spacyfikowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Znajduje się w Michniowie, gdzie 12 i 13 lipca 1943 roku niemieckie oddziały SS wymordowały 204 mieszkańców. Dzień tej tragedii został uznany za symboliczny dzień pamięci polskich wsi, a w 2017 roku ustanowiono Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. (PAP)

wdz/ agz/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Dołącz do wielkiej rodziny Dziennego Domu i Klubu Senior+ w Ćmielowie

FAKTY

Ćmielów pod czujnym okiem kamer! Nowe punkty monitoringu już działają

FAKTY

Świętokrzyskie: Zablokowana DK79 po zderzeniu dwóch samochodów

FAKTY

Z Ożarowa do Zakopanego, z Zakopanego do Ożarowa! Nowa współpraca otwiera drzwi dla mieszkańców

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this