Znajdź nas na

FAKTY

Śladem Stanisława Staszica! Poznają historię Nietuliska Dużego!

Centrum Krajoznawczo Historyczne imienia Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim już po raz czwarty realizuje cykl spacerów krajoznawczo-historycznych. Po raz drugi w tym roku miłośnicy historii zawitają do gminy Kunów. – Na początku maja odwiedziliśmy Doły Biskupie, a tym razem trasa naszej marszruty będzie prowadzić ścieżkami i drogami Nietuliska Dużego – wyjaśnia Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum. Niedzielny spacer (29 maja) rozpocznie się o godzinie 15.00 przy budynku szkoły w Nietulisku Dużym.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Spacery krajoznawczo-historyczne, realizowane przez Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia profesora Mieczysława Radwana już na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń miłośników lokalnej historii. Mają tę zaletę, że łączą rekreację, z poznawaniem przepięknych zakątków powiatu ostrowieckiego. Łączą aktywność fizyczną z aktywnością umysłową. Pozwalają spędzić wolny od obowiązków czas w sposób aktywny, na świeżym powietrzu, a zarazem pozyskać solidną porcję wiedzy o naszych okolicach poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą i zabytkami. 

– W bieżącym roku już po raz czwarty realizujemy cykl spacerów krajoznawczo-historycznych. Przed nami kolejny już w tym roku spacer po najbliższych okolicach i kolejny realizowany na terenie gminy Kunów, która bogata jest w obiekty zabytkowe – mówi Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum.  

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomina, że na początku maja spora grupa mieszkańców powiatu ostrowieckiego odwiedziła już  Doły Biskupie, a tym razem trasa prowadzi ścieżkami i drogami Nietuliska Dużego. 

– Podczas naszej wędrówki skupimy się przede wszystkim na historii nietuliskiego zespołu poprzemysłowego zbudowanego w I połowie XIX w., czyli rozległego założenia z zabudowaniami fabrycznymi, urządzeniami wodnymi i komunikacyjnymi, budynkami mieszkalnymi i gospodarczymi. Większość obiektów wchodzących w jego skład istnieje do dziś, choć niestety część z nich jest w stanie ruiny. W ostatnich miesiącach dzięki zabiegom władz gminy i zaangażowaniu mieszkańców teren założenia został uporządkowany. Dzięki temu będziemy mogli bez problemu podziwiać obiekty wchodzące w jego skład, a jest ich bardzo dużo – tłumaczy prezes.

Fot.: Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Dodaje, że spacerujący po Nietulisku Dużym nie tylko poznają historię miejscowości, ale także biogramy ludzi, którzy byli związani z tym miejscem. Monika Bryła-Mazurkiewicz tradycyjnie, nie zdradza trasy spaceru, zapewnia jednak, że nie będzie ona forsowna i z pewnością dostarczy wielu pozytywnych wrażeń.

– Nietulisko Duże to kawał wspaniałej historii, nie tylko ziemi kunowskiej, świętokrzyskiej, ale i kraju, w którą wpisane są wspaniałe postacie, takie chociażby jak ksiądz Stanisław Staszic czy książę-minister Franciszek Ksawery Drucki-Lubecki, któremu swego czasu poświęciłam dużo uwagi, opracowując chociażby genealogię jego rodziny, i którego aktywność wysoko cenię za dokonania na polu ekonomicznym. Nietulisko Duże to także wyjątkowy zabytek, nie tylko w skali regionu czy kraju, ale Europy, choćby z uwagi na pozostałości unikalnego układu wodnego będącego elementem założenia poprzemysłowego, który co prawda aktualnie jest pozbawiony wody, ale jest bardzo czytelny – podkreśla prezes Centrum. 

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Spacer po Nietulisku Dużym odbędzie się w niedzielę, 29 maja. Czas i miejsce zbiórki: godzina 15.00, przy budynku szkoły. 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Ostrowiec Św.: Co nowego w sprawie Jarosława G.?

FAKTY

Powiat ostrowiecki „na szarym końcu” najnowszego Rankingu „Wspólnoty”!

FAKTY

Zaginęła 36-letnia Ilona Łojek! Pomóżmy ją odnaleźć!

FAKTY

Świętokrzyskie: 76-latka zaginęła w lesie na 4 dni! Odnaleziono ją na bagnach!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this