Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Śledztwo w sprawie katastrofy budowlanej w kompleksie turystycznym w Bałtowie trwa już ponad rok! Jakie są ustalenia śledczych?

30 stycznia 2021 roku w Bałtowie nad halą namiotową, w której mieściło się sztuczne lodowisko, zawalił się dach. Zgodnie z informacjami przekazanymi nam przez Elizę Judę, Prokuratora Rejonowego w Starachowicach, „w toku śledztwa zostały wydane postanowienia o przedstawieniu dwóm ustalonym osobom zarzutów popełnienia, niezależnie od siebie przestępstw z art. 164 & 2 kk” (sprowadzenie niebezpieczeństwa powszechnego). Śledztwo nadal się nie zakończyło (dane na dzień 30 marca 2022 r.)

Fot. OSP Bałtów/ Ratownictwo Powiatu Ostrowieckiego

Przypomnijmy, że do dramatycznych scen doszło w sobotę, 30 stycznia 2021 roku na terenie kompleksu turystycznego w Bałtowie.  Nad halą namiotową, w której mieściło się sztuczne lodowisko, zawalił się dach. W akcji udział brały służby ratunkowe, sanepid, przedstawiciele nadzoru budowlanego, a także policja. Stanisław Adamski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Ostrowcu Świętokrzyskim poinformował nas wówczas, że przyczyną katastrofy były wystąpienie łącznie kilku czynników: obfitych opadów śniegu w krótkim okresie czasu, które nie były usuwane na bieżąco; błędne przyjętego założenia projektowego, obejmujące obciążenie śniegiem w stosunku do  wymaganych norm na tego typu obiektach, a także możliwe błędy w montażu konstrukcji. 

– W toku prowadzonego śledztwa zostały wykonane: oględziny miejsca zdarzenia z udziałem biegłego z zakresu budownictwa, przesłuchano licznych świadków, zgromadzono obszerną dokumentację projektową i wykonawczą zawalonej budowli, uzyskano pisemną opinię biegłego z zakresu budownictwa, dopuszczoną celem ustalenia czy zawalona budowla została prawidłowo zaprojektowana i prawidłowo wykonana – poinformowała nas Eliza Juda, Prokurator Rejonowy w Starachowicach.  

W toku śledztwa zostały wydane postanowienia o przedstawieniu dwóm ustalonym osobom zarzutów popełnienia, niezależnie od siebie przestępstw z art. 164 § 2 kk (sprowadzenie niebezpieczeństwa powszechnego). 

– Niestety ze względu na dobro prowadzonego w sprawie postępowania karnego nie mogę na tym etapie postępowania karnego ujawnić żadnych szczegółów, dotyczących zarówno tożsamości tych osób, jak i  szczegółów dotyczących zarzucanych tym osobom czynów – wyjaśnia Eliza Juda.

Wiadomo natomiast, że obaj podejrzani mieszkają na terenie innego, odległego województwa, co powoduje konieczność wykonania z ich udziałem czynności procesowych w drodze pomocy prawnej, za pośrednictwem innych jednostek organizacyjnych prokuratury.  

W drodze pomocy prawnej wykonane zostały już czynności polegające na ogłoszeniu zarzutu jednej z ustalonych osób, natomiast nie wpłynęły do Prokuratury Rejonowej w Starachowicach jeszcze materiały z wykonania czynności procesowych z udziałem drugiego z podejrzanych. Ponadto podejrzany, któremu ogłoszono już zarzuty złożył wniosek o umożliwienie mu końcowego zaznajomienia z materiałami śledztwa, która to czynność będzie mogła zostać wykonana po wykonaniu czynności procesowych z udziałem drugiego podejrzanego, który również może złożyć takowy wniosek – podsumowuje Prokurator Rejonowa w Starachowicach, dodając, że nie jest w stanie podać daty zakończenia prowadzonego śledztwa. Termin ogłoszenia zarzutów drugiemu z podejrzanych jest obecnie (stan na 30 marca 2022 r.) nieznany.  

Sprawę monitorujemy na bieżąco. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this