Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Smartfon zamiast dowodu! Od 23 kwietnia list polecony odbierzesz przy pomocy aplikacji!

Jak często zdarzyło Ci się, że na poczcie, odbierając list polecony nie miałeś przy sobie dowodu osobistego? Od 23 kwietnia dla użytkowników aplikacji mObywatel nie będzie to już stanowiło problemu. Dzięki niej potwierdzisz swoją tożsamość przy odbiorze przesyłek poleconych. Czy pomysł ministerstwa przyjmie się także wśród mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego?

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji/Grafika: naOSTRO.info

– Sprawdzaliśmy, w jakich sytuacjach Polacy najczęściej używają dowodu osobistego. Okazało się, że właśnie na poczcie, podczas odbierania listów poleconych. Dlatego jest tak ważne , by również tam można używać aplikacji mObywatel do potwierdzania tożsamości – mówi Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji.

Klienci Poczty Polskiej będą mogli odbierać przesyłki pocztowe listy i paczki (w tym usługi kurierskie) w obrocie krajowym i zagranicznym. Przypomnijmy, że mObywatel to oficjalna rządowa aplikacja, która umożliwia potwierdzanie tożsamości przy pomocy smartfona. Nie jest jednak „zamiennikiem” dowodu osobistego (choćby z uwagi na wymogi państw strefy Schengen).

Aplikacja zawiera te same dane, które znajdziemy także w dowodzie osobistym: imię i nazwisko, zdjęcie (to samo, co w dowodzie), data urodzenia, numer PESEL, numer i termin ważności dokumentu, a także informacja, kto wydał dowód osobisty.

Od zeszłego roku aplikacja zyskała umocowanie prawne i można jej używać wszędzie tam, gdzie nie jest potrzebny tradycyjny, plastikowy dowód osobisty. A więc możemy jej używać np. na recepcjach, przy zakładaniu kart lojalnościowych, w hotelach, wypożyczalniach sprzętu sportowego, czy przy wejściu na basen lub siłownię. Z aplikacji nie skorzystamy natomiast przy potwierdzaniu tożsamości w sądzie czy u notariusza, bo tam potrzebujemy dowodu osobistego.

Każdy dorosły obywatel ma obowiązek posiadać dowód osobisty, ale nie musi go mieć przy sobie. Jeśli akurat go ze sobą nie mamy, a okaże się potrzebny – wtedy przyda się aplikacja mObywatel. Tym bardziej, że komórki zazwyczaj mamy przy sobie – podsumowuje Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji.

Jak zapewnia Minister Cyfryzacji aplikacja jest stale rozwijana. Już teraz – poza mTożsamością – uczniowie korzystający ze smartfonów z systemem Android mogą mieć tam mLegitymację szkolną. Wkrótce dołączą do nich studenci z mLegitymacją studencką. Wkrótce powinna pojawić się także usługa mPojazd, czyli odwzorowanie danych z dowodu rejestracyjnego naszego auta.

Aby ściągnąć aplikację, użytkownicy smartfona powinni wejść do sklepu z aplikacjami. Pobranie i korzystanie z aplikacji mObywatel jest bezpłatne. By móc przy jej pomocy potwierdzać tożsamość, do aktywacji potrzebny jest Profil Zaufany.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this