Znajdź nas na

FAKTY

Smuga zanieczyszczeń z fabryki w Leverkusen nie powinna zagrozić Polsce! IMGW wydało komunikat!

Jak poinformowała nas dziś (środa, 28 lipca) Marzena Chodakowska, rzecznik prasowy Wojewody Świętokrzyskiego w związku z licznymi zapytaniami o stopień zagrożenia dla Polski po wybuchu w fabryce w Leverkusen, zarówno Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, jak i Ministerstwa Klimatu i Środowiska, nie potwierdzają zagrożenia. Zanieczyszczenia znad rejonu eksplozji przemieszczają się w kierunku północnym, powinny zatem ominąć Polskę.

Zdjęcie ilustracyjne. Na zdjęciu niebo nad Ośrodkiem Wypoczynkowym Gutwin. Ostrowiec Św. 9 lipca 2021 r. fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Przypomnijmy, że do wybuchu doszło we wtorek, 27 lipca o godzinie 10.00 na terenie Chempark w Leverkusen, w Niemczech. Służby nakazały mieszkańcom pozostać w domach, nie korzystać z wentylacji, pozamykać okna. Informacja o potencjalnym niebezpieczeństwie dotarła także do Polski. Mieszkańcy obawiali się tym bardziej, że IMGW-PIB na dziś (środa, 28 lipca) na godziny poranne (7.00-(.00) prognozowało dotarcie smugi zanieczyszczeń do granic Polski. Zarówno  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, jak i Ministerstwa Klimatu i Środowiska uspokajają, chmura zanieczyszczeń powinna ominąć terytorium naszego kraju. 

O swoje zdrowie obawiali się także mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. Dziś (środa, 28 środa) Marzena Chodakowska, rzecznik prasowy Wojewody Świętokrzyskiego, w związku  z licznymi zapytaniami obywateli o stopień zagrożenia dla Polski po wybuchu w fabryce w Leverkusen, przesyłam informacje z IMGW oraz z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które potwierdzają brak zagrożenia. 

– Na stacjach pomiarów jakości powietrza prowadzonych w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska nie odnotowano podwyższonych stężeń pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 w godzinach porannych (7.00.-9.00.) w dniu 28.07.2021 r. Wyjątkiem jest stacja pomiarowa w Gdańsku, na ul. Powstańców Warszawskich, gdzie o godz. 8.00 odnotowano stężenie pyłu zawieszonego PM10 wynoszące 145 µg/m3, jednakże wysokie stężenia pyłu PM10 na tej stacji,  nie są związane z wybuchem i występowały również w dniach poprzedzających wybuch w Niemczech – czytamy w komunikacie. 

IMGW dodaje także, że sytuacja może ulec zmianie, w zależności od przesuwającej się smugi zanieczyszczeń i występujących warunków meteorologicznych. 

Bieżące dane pomiarowe jakości powietrza dostępne są na portalu „Jakość powietrza” http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current oraz w aplikacji na urządzenia mobilne „Jakość powietrza w Polsce”.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this