Znajdź nas na

FAKTY

Hubert Żądło: Ta droga jest szczególnie ważna, ponieważ prowadzi do szkoły, prowadzi zatem do przyszłości!

Pomimo że ma zaledwie 230 metrów długości jej remont był wyczekiwany przez mieszkańców Bałtowa od lat. Mowa o drodze Bałtów-Pałac, o której Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów mówi, że „prowadzi do przyszłości”. To bowiem trakt wiodący do szkoły podstawowej. Koszt zadania, to 467 tys. zł. Gmina Bałtów dołoży do niej zaledwie 95 tysięcy złotych. Pozostałe środki pochodziły z rządowego programu – Funduszu Dróg Samorządowych.

Droga Bałtów-Pałac Uroczyste otwarcie z udziałem parlamentarzystów: posła Andrzeja Kryja, senatora Jarosława Rusieckiego, wicewojewody Rafała Nowaka, radnych Rady Gminy Bałtów: Henryka Cichockiego, Henryka Cielebąka, Jarosława Roga, Jarosława Chodały, wójta gminy Bałtów – Huberta Żądło i księdza kaninika Krzysztofa Kucharskiego, proboszcza parafii Matki Bożej Bolesnej w Bałtowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Droga Bałtów-Pałac, pomimo że nie jest to być może zbyt długi odcinek, za to jego realizacja była długo wyczekiwana przez mieszkańców Bałtowa. Pierwotnie dofinansowanie na tę drogę gmina otrzymała w 2018 roku. Kosztorys opiewał na  1 800 000 zł. Wkład własny w pierwszym dofinansowaniu wyniósł 900 000 zł. W ówczesnej  sytuacji finansowej gminy Bałtów, nie było możliwe wykonanie tej drogi. Po przeanalizowaniu projektu, a przede wszystkim jego „odchudzeniu”.  udało się złożyć ponownie wniosek o dofinansowanie. Zdecydowałem, aby wniosek ten został złożony w naborze dodatkowym i tak dało się uzyskać 80 procentowe dofinansowanie do tej drogi. Ostatecznie wkład własny gminy wyniósł 95 000 zł,  przy dofinansowaniu 381 000 zł z budżetu państwa – przypomina Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. 

Przyznaje, że gdyby nie Fundusz Dróg Samorządowych droga ta nie zostałaby wykonana, ponieważ gminy  nie byłoby na nią stać. 

– Dziękuję panom parlamentarzystom: posłowi Andrzejowi Kryjowi, senatorowi Jarosławowi Rusieckiemu, dziękuję panu wicewojewodzie Rafałowi Nowakowi i wojewodzie Zbigniewowi Koniuszowi. Przy składaniu projektu, przy oczekiwaniu na jego rozstrzygnięcie byliśmy cały czas w kontakcie z wojewodą Rafałem Nowakiem, serdecznie dziękuję za wsparcie naszych mieszkańców. Ta droga jest szczególnie ważna, ponieważ prowadzi do szkoły podstawowej, prowadzi zatem do przyszłości –  mówił Hubert Żądło. 

Od Lewej: ksiądz Krzysztof Kucharski – proboszcz parafii Matki Bożej Bolesnej w Bałtowie, sołtys Bałtowa – Tomasz Szczygieł, radni Rady Gminy Bałtów: Henryk Cielebąk, Jarosław Chodała i Jarosław Róg
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

We wtorek (27 lipca) odebrany został pierwszy etap drogi,  czyli 230 metrów. Zakres prac obejmował  m.in. umocnienie skarpy ażurami, wykonanie podbudowy i nawierzchni asfaltowej, wykonanie poboczy i chodnika, a także prace z branży elektrycznej:  przestawienie słupów oraz linii napowietrznej.

– Położono dwie nakładki asfaltowe, wybudowany został na całej długości chodnik, dołożone zostały również bariery ochronne, powstało oświetlenie, wraz z oświetleniem przejścia dla pieszych – wylicza wójt. 

Dodaje, że w planach ma już realizację drugiego etapu tej drogi, prowadzącego bezpośrednio do szkoły podstawowej. Wyłoniony został wykonawca. 

–  To zadanie będzie trudniejsze, ponieważ droga będzie prowadzić przez park, a teren należy do Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św. Będziemy starali się wykonać tą przebudowę przy pomocy ZRID-u. Myślę, że do końca kadencji będziemy mogli pochwalić się tym, że doprowadziliśmy do tego, aby pracownicy szkoły, a także rodzice uczęszczających do niej uczniów mieli miałą uregulowany dojazd do placówki – podwumowuje. 

Wójt podziękował także  wykonawcy inwestycji – Marcinowi Jabłońskiemu z firmy Drogowiec, a także firmie Ajko ze Staszowa. 

– Inwestycja została wykonana w sposób wzorcowy – dodaje Hubert Żądło.

Tomasz Szczygieł, sołtys Bałtowa dodaje, że zrealizowana inwestycja służy także rolnikom.

– Ta droga służy nie tylko dzieciom, ale i rolnikom, którzy dojeżdżają tędy do swoich pól. Droga była w nienajlepszym stanie. Brakowało chodnika, dzieci musiały korzystać z pobocza. Teraz to bezpieczeństwo znacznie się zwiększyło – podsumowuje Tomasz Szczygieł.

Nową drogę poświęcił ksiądz kanonik Krzysztof Kucharski, proboszcz parafii Matki Bożej Bolesnej w Bałtowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Henryk Cielebąk, radny z Bałtowa dodaje, że na realizację tej inwestycji czekał 55 lat. Pamięta jak jeździły nią wozy. 

– Mieszkańcy długo czekali na tę drogę i udało się. To pięknie wykonany odcinek, jak wójt dokończy ten górny odcinek, to już będzie bajka. Tędy kiedyś jeździły wozy, droga wiodła bokiem, przez las. Dziś brama prowadząca do przypałacowego parku jest już zagrodzona. Kończyłem szkołę 55 lat temu i tyle czekałem na tę inwestycję  Cały Bałtów się zmienia dzięki inicjatywie wójta – podkreśla radny.

Jarosław Chodała i Jarosław Róg, radni Rady Gminy w Bałtowie dodają, że wreszcie mieszkańcy mogą bezpiecznie poruszać się tym odcinkiem drogi. 

– Ta droga zawsze ulegała rozmyciu i erozji po obfitych deszczach. Wreszcie za sobą mamy pierwszy etap inwestycji. Drugi realizować będziemy w najbliższym czasie. Mamy chodnik, którego tutaj  nigdy wcześniej nie było – mówi Jarosław Chodała. 

A Jarosław Róg dodaje, że po ulewnych deszczach pracownicy Urzędu Gminy w Bałtowie bardzo  często musieli interweniować, aby te szkody usuwać.

– Nasza gmina zmienia się systematycznie. Na terenie górnego Bałtowa także widać te zmiany. Ostatnio jedna z tamtych dróg zyskała nową nakładkę – wyjaśnia 

Poświęcenia drogi dokonał Ksiądz Krzysztof Kucharski, proboszcz parafii Matki Bożej Bolesnej w Bałtowie. 

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Niech pan Bóg miłosierny poprzez pośrednictwo Świętego Krzysztofa błogosławi wszystkim, którzy będą używali tej drogi. Żeby była bezpieczna,  żeby prowadziła tam gdzie człowiek może się kształcić, gdzie może przeżywać wygodniej i bezpieczniej to swoje życie. Jednocześnie gratuluję dokonania tego dzieła. 25 rok tu jestem, cieszę się każdym takim momentem kiedy Bałtów jest coraz ładniejszy. Chociaż malutki, ale piękny – mówił ksiądz kanonik Krzysztof Kucharski. 

Rafał Nowak, Wicewojewoda Świętokrzyski  przyznał, że wizyta w Bałtowie była jedną z pierwszych jakie złożył już jako wicewojewoda.

– Pan wójt bardzo zabiegał, żeby pokazać mi szkołę, faktycznie robi ona imponujące wrażenie. Niestety dojazd do niej przypominał ten z zupełnie innej epoki. Bardzo się cieszę, że udało się nam wspólnym wysiłkiem z panem posłem, panem senatorem, panem wojewodą –  doprowadzić do tego,  że dziś możemy się cieszyć tym, że ta droga będzie prowadziła w dobrą przyszłość dzieci i młodzież z gminy Bałtów, bo to jest najważniejsze – podkreślał Rafał Nowak.  

Jarosław Rusiecki, Senator RP dodał, że przyszłość gminy Bałtów jest kształtowana na nowo dzięki ogromnemu  wysiłkowi Rady Gminy Bałtów, pracę wójta i jego inicjatywy, a także współpracę z instytucjami rządowymi. 

Rafał Nowak, Wicewojewoda Świętokrzyski
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– To nie są pierwsze środki, które płyną z rządu do gminy Bałtów. Przypomnę kanalizację, środki na prowadzenie pomocy społecznej, szkołę, czy odnowę systemu dróg z rządowego programu dróg samorządowych. To środki, które mają wspierać wspólnotę lokalną, wspólnotę mieszkańców Bałtowa, bo rząd premiera Mateusza Morawieckiego zakłada sobie takie cele, aby wspierać lokalne społeczności poprzez różne inicjatywy – mówił senator.

Poseł Andrzej Kryj dodał, że wyremontowany odcinek drogi może i nie jest najdłuższy, może nie jest największą inwestycją w gminie Bałtów, ale droga ta była bardzo oczekiwana przez mieszkańców. 

Jarosław Rusiecki, Senator RP fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Być może z pozoru niewielka inwestycja rozwiązuje wielkie problemy i wychodzi naprzeciw wielkim oczekiwaniom wspólnoty samorządowej – mówił poseł, gratulując wójtowi Bałtowa, radnym, sołtysom, pracownikom Urzędu Gminy w Bałtowie, a także mieszkańcom. Przypomniał, że dzięki jego wsparciu, a także pomocy świętokrzyskich parlamentarzystów udało się pozyskać środki na doposażenie placówki  z Ministerstwa Edukacji Narodowej. 

– Chciałbym wyrazić słowa uznania i pogratulować tego, że  potraficie  tworzyć tak dobry klimat dla oświaty, dla dróg, dla rozwiązywania potrzeb mieszkańców z zakresu kanalizacji. Czekają nas ogromne możliwości związane z Polskim Ładem i myślę, że także tutaj w Bałtowie  dobre projekty, rozsądne projekty będą powstawały  z pożytkiem dla mieszkańców – podsumował poseł. 

Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this