Znajdź nas na

Subscribe

PO GODZINACH

„Sobótka, sobótka dzień jest długi, noc krótka” – czyli jak świętowało KGW Kalina!

Koło Gospodyń Wiejskich z Nietuliska Dużego przyzwyczaiło już do tego, że nie potrafi usiedzieć w miejscu. A to członkowie Koła sprzątają swoje lokalne podwórko, innym razem sadzą drzewka, dbają o krzewienie patriotyzmu, a także… kontynuowanie tradycji ludowych. Nie inaczej było podczas obchodzonej 22 czerwca „Nocy Świętojańskiej”! Były wianki, ognisko i mnóstwo wspomnień.

fot. KGW Kalina

– To taka nasza premiera, bo dopiero pierwszy raz świętujemy wspólnie „Noc Świętojańską”. To też nowość w Nietulisku Dużym. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Kalina” się zorganizowały. Uwiły w domach tradycyjne wianki, a są takie zdolne, że naprawdę pięknie to wyglądało. Nie za bardzo mieliśmy jak dotrzeć nad brzeg rzeki Świśliny więc puszczaliśmy je z mostu – wspomina Henryk Jabłoński, sołtys Nietuliska Dużego.

Reszta kobiet w tym czasie przygotowywała ognisko. Udało się oczyścić, przygotować i zabezpieczyć teren walcowni w Nietulisku Dużym, a dokładnie miejsce, w którym znajdował się kiedyś staw – zbiornik napędowy walcowni. W przygotowaniu terenu pomogli także panowie z Nietuliska Dużego, na których Kalinki, jak nazywa członkinie Koła sołtys, mogą zawsze liczyć.

fot. KGW Kalina

– Zrobiliśmy z takiej trylinki, z takich płyt betonowych palenisko, aby było bezpiecznie, a ogień się nie rozprzestrzenił. Poprzywoziliśmy stoły, krzesełka. Mieliśmy oczywiście trzech naszych lokalnych bardów – gitarzystów. Pośpiewaliśmy, pograliśmy, powspominaliśmy stare dzieje. Było naprawdę bardzo przyjemnie i wyjątkowo – dodaje sołtys Nietuliska Dużego.

Imprezy organizowane przez KGW „Kalina” zawsze przyciągają mnóstwo osób. Tak było i tym razem w obchodach „Nocy Świętojańskiej” uczestniczyło ponad 40 osób.

fot. Henryk Jabłoński

– Wystąpiliśmy do Lecha Łodeja, naszego burmistrza, aby na terenie walcowni postawić duży stół i wiatę, gdzie można byłoby organizować podobne wydarzenia. Jednak burmistrz będzie musiał najpierw zwrócić się z pytaniem do konserwatora zabytków. Jeśli ten wyrazi zgodę, będziemy mieli takie miejsce na spotkania, w pięknym otoczeniu – dodaje sołtys.

Jednak KGW „Kalina” nie spoczywa na laurach. Już 13 lipca gospodynie i gospodarzy z Nietuliska Dużego czeka kolejne święto – imieniny Kaliny.

– Dużo ludzi wyemigrowało z Nietuliska Dużego. Mieszkają teraz albo tuż za miedzą: w Starachowicach, Skarżysku-Kamiennej, Kielcach, niektórzy trochę dalej, bo w Warszawie, czy poza granicami Polski. Poprzez rodziny, najbliższych, czasami też telefonicznie, czy mailowo staramy się ściągnąć ludzi, kiedyś związanych z naszą miejscowością, właśnie na imieniny Kaliny. „Mieszkańcy Nietuliska Dużego starzy i młodzi orzekli; po latach, spotkanie urządzić się godzi. Przy kalinie stoły z jadłem postawimy i przyjemnie wszyscy razem się zabawimy” – zachęca Henryk Jabłoński.

Przyznaje, że mieszkańcy Nietuliska Dużego, którzy pamiętają stare czasy, a nie mieszkają na terenie wsi od 20, 30 lat z chęcią podchwycili temat. Muzyka już jest zarezerwowana. Zabawa odbędzie się przed remizą, chyba, że przeszkodzi deszcz, wówczas przeniesie się do środka.

Wydarzenie odbędzie się 13 lipca o godzinie 17.00. Koszt 20 zł od osoby.

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod numerem telefonu: 41 2612296.

Źródło: KGW Kalina

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Dyrektorzy ostrowieckiego szpitala lekceważą zasady bezpieczeństwa! Na co jeszcze stać Andrzeja Gruzę?

FAKTY

Czeski film w ostrowieckim szpitalu!

FAKTY

Koronawirus Świętokrzyskie! Kolejny zakażony z powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

Kobieta z powiatu ostrowieckiego zakażona koronawirusem!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this