Znajdź nas na

Subscribe

PO GODZINACH

Spacer po żydowskim Ostrowcu Świętokrzyskim już dziś o 15.00!

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji przespacerować się śladami tych, którzy budowali nasze miasto, jest na to dziś dobra okazja. Punktualnie o 15.00 spod Pomnika Żydów Ostrowieckich przy ul. Starokunowskiej ruszy niezwykły spacer. Spacer przez miejsca, a także historię ludzi, których już wśród nas nie ma, a bez których nie byłoby dzisiaj Ostrowca Świętokrzyskiego. Przewodnikiem i inicjatorem po żydowskim Ostrowcu Św. będzie Wojciech Mazan.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Do Ostrowca Świętokrzyskiego wróciłem po studiach i zainteresowałem się tematem lokalnym. Tematyką żydowską zajmuję się już od czasów liceum. Temat był przerażający od samego początku, ale miałem takie przekonanie, że cale zło, jakie spotkało ludność żydowską, miało miejsce w Warszawie, w Getcie Warszawskim tzw. pierwszym powstaniu, albo w Auschwitz. Gdy wróciłem do Ostrowca Św. zacząłem się dowiadywać i dochodziły do mnie takie sygnały, że Holokaust wydarzył się też tutaj, na tej ziemi, w tym mieście. 11 października 1942 rok, to najgorszy dzień w historii tego miasta. To dzień likwidacji getta ostrowieckiego. Co trzeci mieszkaniec miasta wtedy zginął – tak pod koniec kwietnia rozpoczął opowieść o żydowskim Ostrowcu Św. Wojciech Mazan.

Ten specyficzny spacer zaczął się około 1600 roku, niestety zakończył się najgorzej jak tylko mógł – likwidacją ostrowieckiego getta. I chociaż dzisiaj po śladach ludzi, którzy wtedy budowali Ostrowiec Św. ciężką znaleźć choć najdrobniejszy ślad, a o ich dokonaniach nie przypomina żadna pamiątkowa tabliczka, czy obelisk – to jak podkreślał wówczas Wojciech Mazan, Żydzi mieli duży wpływ na rozwój naszego miasta.

Spacer, zorganizowany w ramach Dni Ostrowca, rozpocznie się o 15.00 pod Pomnikiem Żydów Ostrowieckich przy ul. Starokunowskiej, a zakończymy w rynku. Po drodze uczestnicy tej niezwykłej podróży w czasie zatrzymają się m.in. w miejscu po synagodze, w dawnej dzielnicy żydowskiej czy na Kirkucie. Przewodnik przybliży dawny wygląd i funkcję danej lokalizacji, oraz zaprezentuje sylwetki ważnych ostrowieckich obywateli pochodzenia żydowskiego. Opisy wzbogacone są o unikatowe zdjęciach prezentowe na planszach. Każdy z uczestników na zakończenie spaceru otrzyma folder z najważniejszymi informacjami. Czas trwania spaceru to około 1,5 godziny. Koszt 5 zł od osoby.

Jeśli jeszcze zastanawiacie się czy warto wybrać się na spacer z Wojciechem Mazanem, przypominamy jak w kwietniu wyglądał spacer śladami ostrowieckich Żydów:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Jedna osoba zmarła, cztery kolejne zakażone koronawirusem w województwie świętokrzyskim!

FAKTY

Radni ostrowieckiego PiS-u: Powiat ma 18 mln na koncie? Niech choć połowę przekaże na ostrowiecki szpital!

FAKTY

Są kolejni zakażeni koronawirusem w województwie świętokrzyskim! Wśród nich mężczyzna z powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

Kolejne sześć przypadków koronawirusa w województwie świętokrzyskim!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this