Znajdź nas na

FAKTY

Spory spadek powiatu ostrowieckiego w najnowszym Rankingu „Wspólnoty”!

293 miejsce na 314 zajął powiat ostrowiecki w najnowszym Rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” – Kondycja Finansowa Samorządów (Ranking Nadwyżka Operacyjna 200-2022). Gorzej na tle województwa świętokrzyskiego wypadł tylko powiat starachowicki, zajmując 304 miejsce. Najwyżej uplasował się powiat opatowski. Zajął 5 miejsce.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jak podkreślają twórcy rankingu: „(…) wartość nadwyżki operacyjnej to jeden z najważniejszych wskaźników obrazujących sytuację finansową jednostki samorządowej. Decyduje o możliwościach rozwojowych, o tym, ile środków możemy przeznaczyć na nowe przedsięwzięcia (najczęściej na inwestycje, choć może się zdarzyć, że zdecydujemy się na rozwój projektów wymagających głównie nowych wydatków bieżących) po zaspokojeniu bieżących potrzeb wydatkowych. W dużym stopniu wartość tego wskaźnika wynika z obiektywnych warunków, w których funkcjonują władze samorządowe. Wiąże się więc ze zmianami koniunktury gospodarczej, strumieniami dochodów zarówno własnych, jak i transferów, z zakresem obowiązków narzucanych przez przepisy, a skutkujących wielkością wydatków na utrzymanie różnych usług i instytucji. Ale przesadą byłoby powiedzieć, że nadwyżka operacyjna w stu procentach zależy od zewnętrznych czynników. Zdarza się, że jej niższa wysokość wynika z  nieumiejętności racjonalnego i oszczędnego zaplanowania wydatków bieżących, albo jest skutkiem błędnych decyzji inwestycyjnych prowadzących do powstania obiektów, których eksploatacja jest wysoce kosztochłonna.”

Twórcy najnowszego rankingu posługują się wskaźnikiem nadwyżki operacyjnej netto. 

Źródło: Wspólnota.org

– Uwzględniamy więc nie tylko różnicę między wielkością bieżących dochodów i bieżących wydatków (obu definiowanych tak jak w ustawie o finansach publicznych i oficjalnej klasyfikacji budżetowej), ale także wielkość spłat wcześniejszego zadłużenia. Prezentowany wskaźnik pokazuje wartości średnie z ostatnich trzech lat (w tym przypadku 2020–2022 r.) – czytamy w Rankingu.

Powiat ostrowiecki zajął 293 miejsce na 314 możliwych ze średnią nadwyżką operacyjną netto per capita (na osobę) 200-2022 – 17,28. Tym samym powiat zanotował spadek z miejsca 208 w latach 2017-2019. 

304 miejsce w rankingu zajął powiat starachowicki ze średnią nadwyżką operacyjną netto per capita (na osobę) 2020-2022 – minus 2,44. Powiat starachowicki zanotował spadek z 280 miejsca w latach 2017-2019.

Najwyższą pozycję w tabeli zajmuje powiat opatowski, który uplasował się na 5 miejscu  ze średnią nadwyżką operacyjną netto per capita (na osobę) 2020-2022 – 259,09. Odnotował spadek z miejsca 2, które zajmował w latach 2017-2019. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Zarząd Powiatu Ostrowieckiego ustalił wysokość dodatków motywacyjnych m.in. dla dyrektorów szkół średnich!

FAKTY

Zarząd Powiatu Ostrowieckiego ustalił wysokości dodatku funkcyjnego dla dwóch dyrektorów szkół średnich! Różni je 2250 zł!

FAKTY

W przyszłym tygodniu rozpoczną się prace związane z remontem dk 9 w Nietulisku Dużym!

FAKTY

Kolejna tragedia nad wodą! 19-latka utonęła w Zalewie Kieleckim!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this