Znajdź nas na

FAKTY

Spory spadek powiatu ostrowieckiego w najnowszym Rankingu „Wspólnoty”!

293 miejsce na 314 zajął powiat ostrowiecki w najnowszym Rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” – Kondycja Finansowa Samorządów (Ranking Nadwyżka Operacyjna 200-2022). Gorzej na tle województwa świętokrzyskiego wypadł tylko powiat starachowicki, zajmując 304 miejsce. Najwyżej uplasował się powiat opatowski. Zajął 5 miejsce.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jak podkreślają twórcy rankingu: „(…) wartość nadwyżki operacyjnej to jeden z najważniejszych wskaźników obrazujących sytuację finansową jednostki samorządowej. Decyduje o możliwościach rozwojowych, o tym, ile środków możemy przeznaczyć na nowe przedsięwzięcia (najczęściej na inwestycje, choć może się zdarzyć, że zdecydujemy się na rozwój projektów wymagających głównie nowych wydatków bieżących) po zaspokojeniu bieżących potrzeb wydatkowych. W dużym stopniu wartość tego wskaźnika wynika z obiektywnych warunków, w których funkcjonują władze samorządowe. Wiąże się więc ze zmianami koniunktury gospodarczej, strumieniami dochodów zarówno własnych, jak i transferów, z zakresem obowiązków narzucanych przez przepisy, a skutkujących wielkością wydatków na utrzymanie różnych usług i instytucji. Ale przesadą byłoby powiedzieć, że nadwyżka operacyjna w stu procentach zależy od zewnętrznych czynników. Zdarza się, że jej niższa wysokość wynika z  nieumiejętności racjonalnego i oszczędnego zaplanowania wydatków bieżących, albo jest skutkiem błędnych decyzji inwestycyjnych prowadzących do powstania obiektów, których eksploatacja jest wysoce kosztochłonna.”

Twórcy najnowszego rankingu posługują się wskaźnikiem nadwyżki operacyjnej netto. 

Źródło: Wspólnota.org

– Uwzględniamy więc nie tylko różnicę między wielkością bieżących dochodów i bieżących wydatków (obu definiowanych tak jak w ustawie o finansach publicznych i oficjalnej klasyfikacji budżetowej), ale także wielkość spłat wcześniejszego zadłużenia. Prezentowany wskaźnik pokazuje wartości średnie z ostatnich trzech lat (w tym przypadku 2020–2022 r.) – czytamy w Rankingu.

Powiat ostrowiecki zajął 293 miejsce na 314 możliwych ze średnią nadwyżką operacyjną netto per capita (na osobę) 200-2022 – 17,28. Tym samym powiat zanotował spadek z miejsca 208 w latach 2017-2019. 

304 miejsce w rankingu zajął powiat starachowicki ze średnią nadwyżką operacyjną netto per capita (na osobę) 2020-2022 – minus 2,44. Powiat starachowicki zanotował spadek z 280 miejsca w latach 2017-2019.

Najwyższą pozycję w tabeli zajmuje powiat opatowski, który uplasował się na 5 miejscu  ze średnią nadwyżką operacyjną netto per capita (na osobę) 2020-2022 – 259,09. Odnotował spadek z miejsca 2, które zajmował w latach 2017-2019. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this