Znajdź nas na

FAKTY

Sprawą nieodpłatnej pomocy prawnej realizowanej przez ostrowieckie starostwo zajmie się prokuratura? Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło działania wyjaśniające!

Wracamy do tematu nieprawidłowości, jakich doszukały się służby Wojewody Świętokrzyskiego w świadczonej przez Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św. nieodpłatnej pomocy prawnej, finansowanej z budżetu państwa. Porad prawnych udzielała bowiem osoba, która nie została wyznaczona przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Kielcach, co więcej radca ten opiniował umowę, na podstawie której został wyznaczony jako „stały zastępca”. Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło działania wyjaśniające. Teraz sprawą zajmie się prokuratura.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomnijmy, że do Wojewody Świętokrzyskiego wpłynęło anonimowe pismo dotyczące nieprawidłowości w zakresie świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej w punkcie zlokalizowanym w Ostrowcu Świętokrzyskim, działającym na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Zgodnie z informacjami zawartymi w piśmie w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim porad prawnych udzielała osoba, która nie została wyznaczona przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Kielcach.

Przeprowadzone przez podległe Wojewodzie Świętokrzyskiemu służby postępowanie wyjaśniające potwierdziło wskazane nieprawidłowości. 

– Ustalono, że osobą faktycznie udzielającą porad prawnych w punkcie zlokalizowanym w Ostrowcu Świętokrzyskim, był radca prawny, który nie został wskazany przez OIRP. Wbrew obowiązującym przepisom, został wyznaczony do świadczenia pomocy prawnej jako „stały zastępca” przez innego radcę prawnego, który to radca zobligowany został przez  Okręgową Izbę Radców Prawnych w Kielcach do udzielania porad. Działania te były niezgodne z prawem i niedopuszczalne bowiem po pierwsze wskazywały na pominięcie roli Okręgowej Izby Radców Prawnych w procesie wyznaczania radców oraz ich zastępców do udzielania nieodpłatnych porad prawnych, określonej w art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, a po drugie przepisy ustawy nie przewidują możliwości wprowadzenia „stałego zastępstwa”. Zaznaczyć należy także, że świadczenie nieodpłatnej pomocy prawnej finansowane jest ze środków publicznych i prawidłowa realizacja zadań w tym zakresie wiąże się również z rozliczeniem dotacji przekazanej przez Wojewodę na realizację zadania. Rozliczenie dotacji w tym wypadku dokonywane jest po skończeniu roku kalendarzowego, a wykazane nieprawidłowości zostaną wzięte pod uwagę – tłumaczyła Marzena Chodakowska, rzecznik prasowy Wojewody Świętokrzyskiego. 

W trakcie prowadzonego postępowania wyjaśniającego ustalono m.in., że radca ten opiniował umowę, na podstawie której został  wyznaczony jako „stały zastępca”.

O sytuacji poinformowani zostali: Okręgowa Izba Radców Prawnych w Kielcach, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz, z uwagi na prawdopodobieństwo naruszenia ochrony danych osobowych, Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. 

Jak udało się nam ustalić do Ministerstwa Sprawiedliwości rzeczywiście wpłynęło pismo od Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego zawierające informację o nieprawidłowościach w udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawne. 

– Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło działania wyjaśniające, m.in. sprawdzono wspierający świadczenie pomocy prawnej system teleinformatyczny pod kątem zamieszczania w nim dokumentacji udzielonej pomocy prawnej we wskazanym powiecie, przeprowadzono również czynności, w ramach których uzyskano dokumenty weryfikujące stan faktyczny. W rezultacie Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które w najbliższym czasie zostanie skierowane do właściwej miejscowo prokuratury. Ze względu na dobro czynności wyjaśniających Ministerstwo Sprawiedliwości nie może podawać dodatkowych szczegółów  w tym zakresie – czytamy w informacji, jaką otrzymaliśmy z Biura Prasowego Ministerstwa Sprawiedliwości. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this