Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Sprawozdanie bez podpisu. Radny pyta o „dziwne praktyki” w Urzędzie Miasta!

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, która miała miejsce 23 lipca, Mateusz Czeremcha, radny miejski z Prawa i Sprawiedliwości zapytał o podpis, a właściwie jego brak pod dokumentem, stanowiącym sprawozdanie z prac prezydenta miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. Wyraził swoje wątpliwości dlaczego tak ważne z punktu widzenia administracji publicznej dokumenty, pozostają bez podpisu. Niejasna odpowiedz prezydenta sprawia, że odpowiedzialność spada na Wydział Organizacyjno-Prawny i sekretarza miasta.

Zdjęcie ilustracyjne fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Mam takie pytanie do pani przewodniczącej, bo pod tym sprawozdaniem z prac prezydenta miasta nie widnieje podpis żadnej osoby, która go przygotowała. Jestem ciekawy kto taką informację przygotował – podczas omawiania kolejnego punktu obrad sesji, jakim było Sprawozdanie z prac prezydenta miasta Ostrowca Świętokrzyskiego za okres od 11 czerwca do 15 lipca 2019 roku, pytał Mateusz Czeremcha, radny z Prawa i Sprawiedliwości.

Rzeczywiście dokumenty te pojawiające się na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim nie posiadają podpisu osób, które je wytworzyły, w przeciwieństwie np. projektów uchwał, czy uzasadnień tych projektów, pod którymi zawsze widnieje podpis konkretnego urzędnika wraz z pieczątką.


Objaśnienie do projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Ostrowiec Świętokrzyski na lata 2019 – 2023
z sesji z 30 maja 2019 roku, pod którym podpisał się skarbnik

Problemu nie widzi, albo nie chce widzieć, prezydent miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, który zamiast konkretów wymienia radnemu szereg pracowników odpowiedzialnych za przygotowanie sprawozdań. Nie wiadomo jednak kto tak naprawdę jest za nie odpowiedzialny, a w przypadku dokumentów urzędowych, w razie jakichkolwiek wątpliwości, czy dla przykładu – późniejszych postępowań administracyjnych – musi być wskazana osoba odpowiedzialna za sporządzenie dokumentów. Zaufanie nie ma tutaj żadnego znaczenia, dokument musi być sporządzony prawidłowo, zgodnie z normami prawa administracyjnego.

– Szanowni państwo od lat wszystkie dokumenty przygotowuje Wydział Organizacyjno-Prawny, który odpowiada za przygotowanie sesji. Państwo widzicie naszych najlepszych pracowników też na sali tutaj pan Jedlikowski, obok panie z biura rady. To są pracownicy odpowiedzialni, nadzoruje te prace pani sekretarz Anna Niedbała, co do której też mamy pełne zaufanie. Jak pan radny ma jakieś wątpliwości to zapraszamy pokój 208, II piętro pani sekretarz Anna Niedbała – odpowiedział radnemu podczas sesji Jarosław Górczyńskie, prezydent miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.

Takiego samego zdania jak radny miejski z PiS była Irena Renduda-Dudek, radna miejska z Komitetu Wyborczego Wyborców Jarosława Górczyńskiego, która zaapelowała, aby w przyszłości dokumenty nie były anonimowe.


Sprawozdanie z prac Prezydenta Miasta za okres od 11 czerwca do 15 lipca 2019 r. pod którym brakuje podpisu

– Myślę jednak, że ten dokument powinien być przez kogoś podpisany, bo tak to funkcjonuje anonimowo, takie jest również moje zdanie, żeby na przyszłość jednak ktoś wziął odpowiedzialność i podpisał się pod takim dokumentem, bo to jest informacja dla radnych, a zatem bardzo proszę, żeby dokumenty nie były anonimowe – podsumowała Irena Renduda-Dudek przewodnicząca Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.

Wskazania dotyczące dokumentów urzędowych znajdują się w Kodeksach: Postępowania Cywilnego oraz Postępowania Administracyjnego. Według Kodeksu Postępowania Administracyjnego Art. 76. § Dokumenty urzędowe sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone.

Zatem w przypadku braku podpisu od kogo wymagać odpowiedzialności?

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Akt oskarżenia przeciwko Jarosławowi G. trafił do Sądu Rejonowego w Ostrowcu Św.!

FAKTY

13 nowych zakażeń koronawirusem w województwie świętokrzyskim!

FAKTY

Czy mieszkańcy zasobów Spółdzielni Mieszkaniowej Zakładów Porcelany Ćmielów o podwyżkach poinformowani zostali w prawidłowy sposób?

FAKTY

Kolejnych 21 komputerów w ramach projektu Zdalna Szkoła+ trafiło do gminy Kunów! [ZDJĘCIA]

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this