Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Park przy Langiewicza w Kunowie połączy pokolenia!

Dzieci będą miały się gdzie pobawić, a starsi odpocząć – przy ulicy Langiewicza w Kunowie powstaje park, który połączy pokolenia i choć dzisiaj zarośnięte nieużytki nie zachęcają mieszkańców do dłuższych spacerów, dzięki inicjatywie Lecha Łodeja, burmistrza gminy Kunów, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kunowskiej i Lokalnej Grupie Działania „Krzemienny Krąg” już pod koniec wakacji powstanie miejsce, gdzie będzie można porozmawiać, poczytać książkę, czy zwyczajnie – poprzebywać na łonie natury.

Źródło: FB Lech Łodej

– W tej części Kunowa, przy blokach na Langiewicza dla dzieci tak naprawdę nie ma żadnej atrakcji w postaci placu zabaw „z prawdziwego zdarzenia”. Muszą wędrować pół kilometra na górę na skromny plac zabaw, który jest przy blokach na ulicy Prostej, albo muszą spacerować za rzekę, przez drogę krajową, na plac zabaw, który jest przy „Orliku”. A ta nowa inwestycja powstanie właśnie z myślą o tych najmłodszych – tłumaczy Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów.

Jak przyznaje część mieszkańców zadawała mu pytania czy jest to bezpieczne miejsce na plac zabaw, a także, czy nie będzie zbyt dużo spalin. Jednak jak uspokaja burmistrz Kunowa – nie ma obaw. Teren jest naprawdę duży, bo prawie pół hektarowy. Urządzenia zabawowe będę oddalone od drogi o ok. 50, nawet do 100 metrów, a sama droga nie jest aż tak bardzo uczęszczana przez kierowców.

Lech Łodej zapewnia także, że będzie dużo zieleni, roślin wieloletnich i drzew. Teren będzie także częściowo utwardzony i odpowiednio oświetlony.

– Będzie roślinność, nasadzenia, drzewa jak: buki, brzozy, graby, dęby. Wiemy, że te drzewa oczyszczają powietrze, wchłaniają dwutlenek węgla, dają cień w upalne dni. Według naszych założeń aż 95 procent tego skweru to praktycznie zieleń. Będą urządzenia zabawowe dla najmłodszych, jak huśtawki, zjeżdżalnie, ścianka wspinaczkowa. Dzieci z bloków przy Langiewicza, a także innych ulic z tego terenu znajdą tam swoje miejsce – dodaje Lech Łodej.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Pojawią się także alejki spacerowe, czy ławki, na których będzie można posiedzieć. Jak zapewnia burmistrz inwestycja przyniesie zupełnie inną jakość tego miejsca, które dziś wygląda mało estetycznie. Aktualnie jest to teren do odchwaszczania i do koszenia, po którym przechadzają się jedynie właściciele czworonogów.

– To, aby mieszkańcy mieli swoje miejsce w każdym zakątku naszej gminy, a także sama estetyka są dla nas bardzo ważne. Park przy Langiewicza połączy pokolenia – dodaje burmistrz,

Druga część terenu jest także zagospodarowana. Na razie jest tam zasiana trawa, posadzono także drzewa. Jest jeszcze zmiana planu zagospodarowania przestrzennego dla części tuż przy rondzie, przy drodze krajowej w Kunowie. Miejsce to będzie przekształcone na tereny usługowe.

Pewnym ograniczeniem tej części miasta, a także samego Kunowa jest istniejący plan zagospodarowania przestrzennego terenu, wykonany jeszcze przez poprzednie władze gminy, który aktualnie jest modernizowany. Dzięki zmianom mieszkańcy doczekają się sklepu wielkopowierzchniowego, skorzysta na tym także gmina i inwestorzy.

Źródło: FB Lech Łodej

We wtorek, 15 lipca o godz. 10.00 komisja przetargowa otworzyła oferty na realizację działania pn.: „Utworzenie parku w Kunowie”. Wśród złożonych ośmiu ofert, znalazły się takie, które mieszczą się w kwocie, jaką gmina przeznaczyła realizację tej inwestycji, tj. 188.954,09 zł. Zadanie jest współfinansowane ze środków Lokalnej Grupy Działania „Krzemienny Krąg” w Bałtowie, w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Jak udało się nam ustalić jedna z firm, która przystąpiła do przetargu zaproponowała, że wykona park o 22 tysiące taniej niż zakładano. Z takiego obrotu sprawy cieszy się Lech Łodej i przypomina, że gmina zabierała się do budowy skweru już w ubiegłym roku, jednak trudno było znaleźć chętnego wykonawcę, który podjąłby się prac i przystąpił do realizacji zadania. Aż osiem z ogłoszonych przetargów na utwardzenie zakończyło się fiaskiem. Na szczęście w tym roku się udało!

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Rządowe promesy trafiły do samorządów lokalnych! Prezydent Ostrowca Św. pominięty przy rozdaniu grantów!

FAKTY

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził rezerwat Krzemionki! Mówił m.in. o Funduszu Inwestycji Samorządowych!

FAKTY

Mieszkali w niej Sascy i Lirszowie! Jeden z piękniejszych budynków Ostrowca Św. idzie pod młotek!

FAKTY

Jaką tajemnicę skrywa pomnik z Witulina?

PO GODZINACH

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this